Urząd Miasta w Trzebini informuje mieszkańców, że w dniach od 4 do 13 kwietnia 2019 r. na terenie całego Województwa Małopolskiego zostanie przeprowadzone wiosenna akcja ochronnego szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

 

szczepienia lisów

 

Szczepienie lisów będzie wykonane za pomocą przynęt zawierających szczepionkę doustną, która zostanie zrzucona w wyżej wymienionym okresie z samolotów oraz wyłożona ręcznie. Przynęta jest mieszaniną mączki rybnej, tłuszczu bydlęcego, parafiny i tetracykliny, w kolorze szarozielonym. W jej wnętrzu umieszczona jest plastikowa kapsułka zawierająca wirus szczepionkowy z opisem zawartości.

 

W  okresie  wykonywania  szczepień  i  14  dni  po  szczepieniu  zaleca  się:

1. Nie wypuszczać bez opieki psów i kotów, a w czasie spacerów psy prowadzić na smyczy i w kagańcu.
2. Kontakt zwierząt domowych ze szczepionką należy zgłosić do najbliższego lekarza weterynarii.
3. Nie dotykać, nie podnosić, a tym bardziej nie rozłamywać przynęty, gdyż znajdująca się wewnątrz szczepionka jest w stanie płynnym i może dostać się do organizmu poprzez skaleczenia na rękach, spojówkę oka lub błonę śluzową jamy ustnej i nosa.

 

W razie kontaktu ze szczepionką należy natychmiast zgłosić się do najbliższego lekarza lub do Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej w Chrzanowie, ul. mjr Grzybowskiego 7, tel.: (32) 623-24-07.

 

Szczegółowych informacji dotyczących szczepienia lisów udziela:

- Powiatowy Inspektorat Weterynarii w Chrzanowie, tel. (32) 212-12-96

- Wojewódzki Inspektorat Weterynarii w Krakowie, tel. (12) 293–10-00