W 75. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Waldemar Pawlak, prezes Zarządu Głównego ZOSP RP apeluje do druhów, by wszyscy 1 sierpnia, w godzinę „W”, przyłączyli się do ogólnopolskiego upamiętnienia poległych przed laty powstańców i cywilnych mieszkańców Warszawy.

Apel
Zatrzymajmy się na symboliczną chwilę, aby oddać cześć Tym, którzy oddali swe życie za Naszą Ojczyznę.

Dziś w sposób szczególny pamiętamy, ze zadaniem strażaków jest nie tylko ochrona przed żywiołami ognia i wody, ale także, jak to pięknie wyraził poeta, ochrona przed żywiołami nienawiści i pogardy.

Niech w najbliższy czwartek, o godz. 17:00, przez minutę ciągły sygnał syren na remizach Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce będzie wyrazem hołdu i pamięci dla Bohaterów sierpnia 1944.

Zachowajmy w sercu Powstanie Warszawskie, które było największą akcją zbrojna podziemia antyhitlerowskiego w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło prawie 50 tysięcy powstańców. Powstanie, planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące. Wśród powstańców byli również strażacy ze Strażackiego Ruchu Oporu „Skała”, którzy nie tylko gasili warszawskie pożary, ale też niejednokrotnie przelali swą krew.

Cześć i chwała Bohaterom!"


Prezes
Zarządu Głównego ZOSP RP Waldemar Pawlak