Raport Burmistrza Trzebini o podjętych działaniach w walce z koronawirusem i aktualnej sytuacji w gminie – 10.04.2020r.

 

Drodzy Mieszkańcy,

Wielkanoc to najważniejsze święto w Kościele katolickim. To czas radości. Tegoroczne święta Wielkiej Nocy różnią się jednak od poprzednich. W kościołach nie będzie święcenia pokarmów, ani procesji rezurekcyjnej. Zamiast spędzać czas z rodziną i bliskimi, wszyscy musimy pozostać w domach, bo inaczej liczba chorych może drastycznie wzrosnąć. Wiem, że nie będzie to łatwe. Wielu z nas nie widziało swoich rodziców, dziadków od tygodni i w tym wyjątkowym czasie chciałoby pobyć z nimi blisko. Nie wolno nam jednak odwiedzać się. Wierzę, że razem zdamy egzamin z odpowiedzialności za siebie i innych. W końcu zdrowie i życie są najważniejsze. Nie dajmy wygrać wirusowi. Zostańmy w domach w te święta.

raport 10.04

Przedstawiam Wam kilka najważniejszych informacji o sytuacji w gminie Trzebinia w związku z pandemią koronawirusa:

• W piątek w gminie Trzebinia zmarła osoba, u której lekarz – jako przyczynę zgonu – zdiagnozował podejrzenie COVID-19. Rodzinie i Bliskim składam szczere kondolencje. To pierwszy taki przypadek w naszej gminie. Po konsultacji z chrzanowskim Sanepidem, w trosce o Wasze zdrowie i bezpieczeństwo, postanowiłem opublikować informację o podejrzeniu COVID-19 u osoby zmarłej. Jest to oficjalna i potwierdzona wiadomość. Urząd, na podstawie orzeczenie lekarza, wydał akt zgonu. Uznałem, że w obecnej sytuacji, jako mieszkańcy, powinniście o tym wiedzieć.

Zakończyła się dezynfekcja mieszkania zmarłej osoby oraz klatki schodowej. Najbliżsi zostali objęci kwarantanną.

• Aktualnie liczba osób objętych kwarantanną domową w powiecie chrzanowskim wynosi 340, w tym 89 jest w gminie Trzebinia (dane na 09.04.2020r.).

• Na mój wniosek na ostatniej sesji radni wyrazili zgodę na przekazanie powiatowi chrzanowskiemu 70 tys. zł na zakup urządzenia EBUS, pozwalającego na szybką i specjalistyczną diagnostykę zmian w płucach. Trafi ono do chrzanowskiego szpitala.

• W związku z rozwijającą się sytuacją epidemiologiczną oraz w trosce o dobro zarówno pracowników, jak i samych mieszkańców, podjąłem decyzję o całkowitym zamknięciu drzwi do budynku Urzędu Miasta przy ul. Marszałka Piłsudskiego 14. Wszelką dokumentację można wrzucać do specjalnej urny, ustawionej przy wejściu.

• Gmina otrzymała z funduszy unijnych blisko 100 tys. zł na zakup laptopów dla uczniów trzebińskich szkół. Za te pieniądze kupimy 32 przenośne komputery. Dodatkowo wystąpiliśmy o zakup 36 laptopów wraz z oprogramowaniem dla nauczycieli.

• W tym tygodniu rząd przedłużył obowiązujące w kraju ograniczenia w związku z pandemią koronawirusa. Przynajmniej do 19 kwietnia obowiązują ograniczenia w przemieszczaniu się. Nadal zamknięte będą galerie handlowe, zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, punkty usługowe, domy kultury, kina, teatry. Wciąż też obowiązuje zakaz wchodzenia do parków czy lasów. Utrzymano również limity osób przebywających w tym samym czasie w sklepach czy kościołach.

• Szkoły, przedszkola, żłobki będą zamknięte do 26 kwietnia. Rząd zadecydował o przesunięciu egzaminów ósmoklasisty oraz maturalnego. Nie podał na razie terminu, w jakim się odbędą.

• Przypominam, trwa akcja #zSercemDoLudzi. Uruchomiliśmy specjalny numer telefonu – 32 61 21 497, pod który mogą dzwonić mieszkańcy gminy, potrzebujący wsparcia w związku z ogłoszeniem stanu epidemii w kraju. Mogą liczyć na pomoc w zrobieniu codziennych zakupów czy realizacji recepty w aptece. Wolontariusz chętnie wyprowadzi też ich psa na spacer. Z kolei osoby, które chcą dołączyć do akcji i pomagać innym, mogą zgłaszać się telefonicznie 530 318 475 lub mailowo Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

Życzę Wam zdrowych i spokojnych świąt. I jeszcze raz apeluję – zostańcie w domach.

Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini