Tegoroczna majówka jest wyjątkowa. Dalekie podróże zamieniamy na zwiedzanie najbliższej okolicy. Wypady ze znajomymi na wycieczki w gronie najbliższych. Tak jest bezpieczniej. Ale kontaktu z przyrodą potrzebujemy wszyscy. A Małopolska ma szczególnie bogatą ofertę szlaków i atrakcji turystycznych na świeżym powietrzu. Nie brakuje ich także w gminie Trzebinia. 

 skala trasowa

Skałka triasowa w Bolęcinie

Wskocz na rower
Rower to bezpieczna i zdrowa forma aktywności. Warto przypomnieć, ż właśnie w Małopolsce realizowany jest największy projekt budowy tras rowerowych o europejskim standardzie VeloMałopolska. Do użytku oddano już prawie 600 km tras, wybudowano 6 dużych i kilkanaście mniejszych obiektów mostowych. Do tego dochodzi ponad 3000 km szlaków rowerowych o różnym stopniu trudności, po których można ułożyć sobie różne wycieczki rowerowe.

Propozycje wycieczek oraz mapy tras znajdziecie Państwo na stronie: narowery.visitmalopolska.pl

Lasy i parki
Aż 55,3% powierzchni Małopolski objęto ochroną przyrodniczą: utworzono tu 6 parków narodowych, 11 krajobrazowych, 10 obszarów chronionego krajobrazu i 85 rezerwatów. Większość z nich jest już otwarta.

- Pieniński Park Narodowy - otwarte są szlaki turystyczne i galerie widokowe na szczytach Sokolicy i Trzech Koron. Zamknięte są: Zamek Czorsztyn, wystawa przyrodnicza w dyrekcji PPN w Krościenku nad Dunajcem i pawilony edukacyjne PPN.
- Gorczański Park Narodowy- otwarte są szlaki turystyczne, ze względów bezpieczeństwa zamknięty pozostaje tylko jeden szlak: szlak spacerowy, rowerowy i konny na Jaworzynę Kamienicką z doliny Kamienicy (od mostu przy Papieżówce). W ograniczonym zakresie działa schronisko na Turbaczu i na Starych Wierchach - wydawane są posiłki na wynos.
- Park Krajobrazowy Beskidu Małego - otwarte są szlaki turystyczne.

Inne atrakcje
Kolej drezynowa w Regulicach
Podróż (kolej będzie działać od 1 maja) rozpoczyna się na starej stacji kolejowej Regulice, a szlak (i przewodnik/kierownik!) poprowadzi po torach w granicach gminy Alwernia. Po każdym kursie drezyny będą dezynfekowane.

Spływ Dunajcem
1 maja rusza tradycyjny spływ przełomem Dunajca. Na razie flisacy zabierać będą na łódkę sześcioro pasażerów.

Rejsy po Jeziorze Czorsztyńskim
Tu również sezon ruszy 1 maja. Gondole będą zabierały po max. 6 osób.

Okolice Olkusza
Można korzystać z Parku Rekreacyjno – Krajobrazowego „Silver Park”, wycieczek rowerowych po Olkuskich Szlakach Rowerowych wycieczek pieszych np. do rezerwatu przyrody „Pazurek”, na Januszkową Górę oraz zwiedzać źródła i doliny rzeki Sztoły.

Czchów
W czasie majowych dni można odwiedzić Wzgórze Zamkowe w Czchowie. Zwiedzanie odbywa się indywidualnie i jest bezpłatne. Warto zobaczyć zamek z bliska, a także przejść leśną ścieżką Szlaku Militarno-Historycznego. Niestety nie ma możliwości skorzystania z usługi przewodnika, zakupu pamiątek, a także wejścia do zamku na punkt widokowy, znajdujący się w czchowskiej baszcie. Dodatkowo będąc na Wzgórzu koniecznie trzeba zobaczyć czchowski rynek wraz z jego zabytkami.

Krynica-Zdrój, Muszyna, Rytro
Otwarta jest już wieża widokowa w koronach drzew, codziennie w godzinach 9.00-17.00. Ostatnie wejście o godz. 16.00.

Czynna będzie również Sankostrada - rynna zjazdowa długości 1000 m usytuowana przy ul. Park Sportowy (nad boiskiem piłkarskim).

Ponadto od majówki dostępnych będzie 8 świeżo oznakowanych tras rowerowych - ponad 100 km.

Nieopodal w Muszynie otwarto już Parki tematyczne oraz ruiny zamków, zarówno w Muszynie jak i w Rytrze.

Ciężkowice i Skamieniałe Miasto
Można zwiedzać rezerwat Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Poza głównym parkingiem przy ul. Krynickiej, można korzystać również z parkingu na rynku w Ciężkowicach, przy ul. Tysiąclecia i ul. Rekolekcyjnej. Rezerwat dostępny jest dla turystów siedem dni w tygodniu i świetnie nadaje się do wędrówek dla całych rodzin nawet z małymi dziećmi.

W okolicy znajdują się też inne kompleksy leśne, z których można już korzystać: Pasmo Brzanki i Liwocza, okolice Jamnej, Rezerwat Diable Skały w Bukowcu, Ścieżki edukacyjne w Polichtach, Las Tuchowski, Rezerwat Cisy w Mogilnie.

Oświęcim i okolice
Otwarta jest strefa wypoczynkowa w Resort Molo Osiek, gdzie można skorzystać ze ścieżki rowerowej oraz spędzić czas aktywnie wokół zalewu, nad którym znajduje się Resort. Dostępne są tereny spacerowo-rekreacyjne nad rzeką Sołą. Do dyspozycji jest również zewnętrzny bar-restauracja Alter Molo oraz łowisko rybne, w którym wędkarze (za dodatkową opłatą) mogą wszystkie złowione ryby zabrać ze sobą do domu.

Muzeum Drogownictwa Szczucin
W weekend majowy od 1 do 3 maja 2020 r. będzie dostępna ekspozycja zewnętrzna w godzinach od 10.00 do 17.00, która jest w pełni przystosowana do indywidualnego zwiedzania. Odwiedzający są zobowiązani do przestrzegania zasad obowiązujących w naszym kraju w czasie pandemii. Wstęp wolny.

Bolęcin i okolice
W wiosce tematycznej Wioska pod Skałą w Bolęcinie otwarty będzie Zajazd Rowerowy NAWSIE – przystanek na trasie dla rowerzystów, spacerowiczów i miłośników geologii odwiedzających Skałkę Triasową, unikatowy ostaniec wapienny w Bolęcinie oraz Puszcza Dulowska. W obiekcie dostępny będzie quest Śladami Andrzeja Chwaliboga, idealny na indywidualne poznawanie historii miejscowości. Zajazd specjalizuje się w kuchni domowej oraz zapiekankach (dania wyłącznie na wynos).

Kalwaria Zebrzydowska i Wadowice
Otwarte są dróżki kalwaryjskie przy Sanktuarium Pasyjno – Maryjne w Kalwarii Zebrzydowskiej (Lista Światowego Dziedzictwa UNESCO). Niedaleko Kalwarii znajduje się wzgórze Lanckorońskie z ogólnodostępnymi ruinami zamku z czasów Kazimierza Wielkiego oraz trasami spacerowymi.

Dostępne są też szlaki górskie w Parku Krajobrazowym Beskidu Małego, szlaki w dolinie rzeki Skawy, jezioro Mucharskie, obszar NATURA 2000 oraz szlaki rowerowe.

W samych Wadowicach znajdują się ogólnodostępne miejskie szlaki: Szlak Karola Wojtyły, Galicyjskie Wadowice.

Bukowno i okolice
Warto odwiedzić szlaki spacerowo-edukacyjne: Szlak Doliny Sztoły, Szlak Podpolis, Szlak Polis, Szlak Diablej Góry. Skorzystać ze szlaków rowerowych: Szlak Kordonów Granicznych, Szlak Podlesie, Szlak”Okrężny Olkuski” oraz nordic walking: Szlak Dawnej Pustyni Starczynowskiej, Szlak ”średnicowy”.

Andrychów zaprasza dużych i małych do udziału w grze terenowej.

(UMWM)