Raport Burmistrza Trzebini o podjętych działaniach w walce z koronawirusem i aktualnej sytuacji w gminie – 22.05.2020r.

raport 22 maja

Drodzy Mieszkańcy,
Niestety nie mam dla was dobrych informacji. Rośnie liczba osób zakażonych koronawirusem w powiecie chrzanowskim, w tym w gminie Trzebinia. Nie piszę o tym, by Was straszyć. Raczej zdyscyplinować. Bo gdy obserwuję zachowania niektórych osób, mam wrażenie, jakby zapomnieli, że zagrożenie wciąż jest ogromne. W tym tygodniu razem z córką wybrałem się na wycieczkę rowerową. Zahaczyliśmy między innymi o zalew Chechło. Widząc gromadzących się nastolatków, którzy bez masek siedzą jeden obok drugiego, rozmawiają, wygłupiają się, czy całe rodziny, które zapominają o podstawowych zasadach higieny, naprawdę się zaniepokoiłem. Zresztą ogólne rozluźnienie widać także na ulicach czy w sklepach. Większość z nas ma już dość obostrzeń i marzy o tym, by wróciły czasy sprzed pandemii. Ale na to musimy jeszcze trochę poczekać. Dlatego ponawiam swój apel: zachowajcie zdrowy rozsądek. Uważajcie na siebie i innych. Tylko tak możemy pokonać koronawirusa.

A teraz kilka informacji o aktualnej sytuacji w związku z pandemią:

• Od początku pandemii zanotowano 11 przypadków zakażenia koronawirusem w powiecie chrzanowskim, w tym cztery w gminie Trzebinia. 

• Wzrasta liczba objętych kwarantanną domową. O ile tydzień temu w Trzebini było ich niespełna 30, dziś na kwarantannie domowej przebywa 53 mieszkańców naszej gminy. W sumie w powiecie chrzanowskim jest ich 178.

• W Polsce liczba zakażonych przekroczyła 20,3 tys. osób. Na COVID-19 zmarło 973 (dane na dzień 22 maja). Wyzdrowiało ponad 8,7 tys. chorych.

• 18 maja działalność wznowiły pierwsze trzy gminne przedszkola. Zainteresowanie udziałem w zajęciach było mniejsze niż wynikało to ze złożonych przez rodziców deklaracji. Ale z każdym dniem dzieci przybywa. Dlatego od najbliższego poniedziałku otwieramy kolejnych pięć przedszkoli: Przedszkole Samorządowe nr 2, Przedszkole Samorządowe nr 3, Przedszkole Samorządowe nr 4, Przedszkole Samorządowe w Bolęcinie oraz Przedszkole Samorządowe w Myślachowicach. Pozostałe uruchomimy, gdy zainteresowanie udziałem w zajęciach wzrośnie, bo w niektórych placówkach jest zerowe.

• Od poniedziałku szkoły prowadzić będą zajęcia opiekuńczo-wychowawcze dla uczniów klas I-III. Wkrótce ósmoklasiści, a docelowo wszyscy uczniowie, którzy tego potrzebują, będą mogli korzystać z konsultacji z nauczycielami.

• Jak pisałem przed tygodniem gmina dofinansuje zakup sprzętu dla Szpitala Powiatowego w Chrzanowie, umożliwiającego przeprowadzanie testów na obecność koronawirusa. Na ten cel zamierzam przekazać 11 tys. zł. Decyzja zostanie podjęta na najbliższej sesji Rady Miasta.

• Sesja odbędzie się w czwartek, 28 maja, w trybie zdalnym. Z mojej inicjatywy radni postanowią w kilku ważnych sprawach. Przede wszystkim chcę przekazać dodatkowe 200 tys. zł na dopłaty dla mieszkańców do wymiany starych kotłów węglowych. Wystąpiłem także do rady o przeznaczenie 200 tys. zł na termomodernizację budynku Przedszkola Samorządowego nr 2. Jeśli wyrażą na to zgodę, prace zlecimy jeszcze w te wakacje. Kolejny wniosek dotyczy przekazania ponad 100 tys. zł na remonty pustostanów. Wygospodarowałem także 300 tys. zł na przebudowę mostu na ul. Waryńskiego na osiedlu Salwator.

• Mimo trudnej sytuacji, w jakiej się znaleźliśmy, w gminie wiele się dzieje. Realizujemy zaplanowane remonty i inwestycje. Dobiega końca remont ul. Luzara i Kościelnej, a także ul. Szewskiej w Trzebini. W planach mamay prace na drogach w Pile Kościeleckiej. W tym tygodniu ogłosiliśmy przetarg na duże zadanie, obejmujące II etap przebudowy ul. Dworcowej w Trzebini. Musimy mieć jednak świadomość, że kryzys nas nie ominie. Jego rozmiarów jeszcze nie znamy. Obiecuję jednak, że zrobię wszystko, by jego skutki były jak najmniej uciążliwe dla nas wszystkich.

Tyle informacji na ten tydzień. Życzę Wam i Waszym bliskim dużo zdrowia i udanego weekendu.

Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini