Właściciele pensjonatów, gospodarstw agroturystycznych, lokale gastronomiczne, muzea ale też sklepy, serwisy rowerowe czy wypożyczalnie rowerów mogą już starać się o certyfikat Miejsca Przyjaznego Rowerzystom przy trasach rowerowych VeloMałopolska. Pilotażowy nabór potrwa do 31 lipca.

rower

Małopolska realizuje największy w Polsce projekt budowy tras rowerowych VeloMałopolska. Gotowych jest już prawie 550 km.

- To pozwala nam już mówić o turystyce rowerowej z prawdziwego zdarzenia. Wprowadzany przez nas system certyfikacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom służy z jednej strony pobudzeniu lokalnej aktywności gospodarczej, promocji tych, często mniej znanych, miejsc, a z drugiej promocji tras VeloMałopolska – tworzeniu wysokiej jakości produktu turystycznego, który oferuje turystom kompleksową usługę - mówi Tomasz Urynowicz, Wicemarszałek Województwa Małopolskiego.

Udział w systemie rekomendacji jest nieodpłatny i dobrowolny. W każdej chwili można z niego zrezygnować. Informacja o rekomendowanych podmiotach zostanie umieszczona na stronie internetowej narowery.visitmalopolska.pl oraz będzie promowana i dystrybuowana wraz z informacjami o trasach rowerowych Małopolski.

Kto może ubiegać się o certyfikat?

Obiekty noclegowe, gastronomiczne, atrakcje turystyczne, informacje turystyczne i inne obiekty usługowe (np. serwisy rowerowe, wypożyczalnie rowerów, stacje paliw czy sklepy spożywcze lub wielobranżowe) które prowadzą działalność na obszarze województwa małopolskiego w odległości nie większej niż 3 km od Wiślanej Trasy Rowerowej lub trasy VeloDunajec.

Jakie kryteria należy spełnić?

Szczegółowa informacja na temat kryteriów, które należy spełnić znajduje się w Regulaminie współpracy w ramach systemu rekomendacji Miejsc Przyjaznych Rowerzystom Regulaminie_MPR.pdf.

Podstawowe kryteria to:

1. bezpieczny, nieodpłatny parking rowerowy, a w przypadku obiektów noclegowych bezpieczne i nieodpłatne przechowanie rowerów wraz z bagażami w trakcie pobytu;

2. nieodpłatne udostępnianie narzędzi do podstawowych napraw rowerów;

3. posiadanie aktualnej informacji o pobliskich punktach serwisowych i sklepach rowerowych lub sprzedaż części zamiennych do rowerów;

4. posiadanie informacji/odnośnika do strony internetowej narowery.visitmalopolska.pl;

5. możliwość skorzystania przez turystę z pobytu na jedną dobę w przypadku obiektów noclegowych.

Jak można się zgłosić?

Przesyłając zgłoszenie poprzez specjalnie w tym celu przygotowany formularz zgłoszeniowy, który dostępny jest pod tym linkiem www.malopolska.pl/mpr.

Mail kontaktowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Przypomnijmy, w ciągu ostatnich kilku lat w regionie przybyło prawie 600 km tras rowerowych, 60% z nich to drogi odseparowane od ruchu samochodowego, pozostałe 40% to drogi o niskim natężeniu ruchu samochodowego lub wygodne “szutrówki”. Do tego dochodzi ok. 3 tys. km szlaków rowerowych, w tym popularny Szlak wokół Tatr. Projekt budowy sieci regionalnych tras rowerowych o europejskim standardzie VeloMałopolska umożliwił długodystansowe wyprawy, połączył miasta i ułatwił bezpieczny dojazd na rowerze do szlaków rowerowych.

(źródło: Departament Turystyki i Sportu UMWM)