W poniedziałek w Szpitalu Powiatowym w Chrzanowie otwarto laboratorium, gdzie wykonywane będą badania na koronawirusa. Zakup sprzętu o wartości około 260 tys. zł dofinansowały lokalne samorządy, w tym gmina Trzebinia.

sprzet5

W oficjalnym otwarciu labolatorium wzięli udział samorządowcy, dyrekcja szpitala, media. 

To pierwsze takie laboratorium w Małopolsce zachodniej. Do tej pory szpital wysyłał próbki do Krakowa, co wydłużało czas oczekiwania na wynik. W Chrzanowie będzie wykonywanych około 100 badań na dobę. Decyzją ministra zdrowia ośrodek został wpisany na listę laboratorium COVID, dzięki czemu ma możliwość wykonywania testów w ramach umowy z NFZ.

- Będziemy wykonywać dwa rodzaje badań. Pierwszy to oznaczenie antygenów metodą PCR z wymazu z nosa lub gardła, który określa, czy badany jest zakażony koronawirusem. Drugi to oznaczenie przeciwciał z pobranej próbki krwi, co z kolei pozwoli ustalić, czy dana osoba przeszła zakażenie – mówi Joanna Fijołek z Zakładu Diagnostyki Obrazowej w chrzanowskim szpitalu, która oprowadziła gości po nowo otwartym labolatorium i pokrótce scharakteryzowała sprzęt i opowiedziała o samych badaniach.

W laboratorium będą wykonywane również komercyjne testy. Koszt oznaczenia antygenów z wymazu z nosa lub gardła wynosi 450 zł, natomiast za oznaczenie przeciwciał trzeba będzie zapłacić 100 zł.

Jak podkreślano podczas uroczystego otwarcia laboratorium, sprzęt będzie służył także po zakończeniu pandemii koronawirusa, między innymi do wykrywania boreliozy.