Zarejestruj się do bazy potencjalnych dawców szpiku. To nie boli, a może uratować ludzkie życie. Dominika z Chrzanowa też potrzebuje takiej pomocy.

dkms dominikaZdjęcie z Fundacji DKMS

Dominika jest niezwykłą 9-latką. Razem z rodzicami, mamą Moniką i tatą Krzysztofem oraz z młodszą siostrzyczką Oliwią, mieszkają w Chrzanowie. Jest bardzo rezolutną, mądrą i wesołą dziewczynką. Jej ogromną pasją jest gra w szachy. Już od przedszkola zdobywała medale w zawodach krajowych i międzynarodowych. Wykazuje się ogromnymi umiejętnościami i jest już w III kategorii szachowej.

Od lipca zeszłego roku Dominika prowadzi najtrudniejszą rozgrywkę swojego życia – walczy z ostrą białaczką szpikową. Początkowo leczona była farmakologicznie. W grudniu, tuż przed świętami, Dominika zakończyła leczenie zasadnicze i wprowadzono podtrzymanie. Jednak od czerwca tego roku rodzice dziewczynki zauważyli, że jej stan pogorszył się. Znów pojawiły się siniaki, krwawienie z dziąseł, bóle bioder i klatki piersiowej. Dominika musiała wrócić do szpitala. Tym razem leki i chemioterapia nie wystarczą. Dominika została zakwalifikowana do przeszczepienia szpiku kostnego.

Właśnie Ty możesz uratować życie Dominiki lub innego pacjenta potrzebującego przeszczepienia szpiku

Dla wielu chorych na nowotwory krwi jedynym ratunkiem jest przeszczepienie szpiku od zgodnego Dawcy, czyli tak zwanego „genetycznego bliźniaka”. Takim mianem określamy osobę, której antygeny zgodności tkankowej są takie same jak nasze własne. Prawdopodobieństwo znalezienia odpowiedniego Dawcy dla Pacjenta jest bardzo niskie. Im więcej potencjalnych dawców, tym więcej szans na życie dla chorych na nowotwory krwi. Nasz genotyp jest niezwykle różnorodny, więc szanse na znalezienie „genetycznego bliźniaka” są bardzo niskie. Prawdopodobieństwo wynosi 1: 20 000, a w przypadku rzadkiego genotypu aż 1 do kilku milionów. Dlatego nadal co 5 polski Pacjent nie znajduje zgodnego Dawcy.