Ruszyła kolejna odsłona kampanii wizerunkowej promującej Fundusze Europejskie w Małopolsce pod hasłem "Fundusze Europejskie w służbie zdrowia. Ratują życie”.

RatujaŻycie New3

Pieniądze europejskie ułatwiają skuteczną walkę z epidemią koronawirusa oraz łagodzenie jej skutków. W ramach unijnego projektu „MTA – Pakiet Medyczny” do małopolskich szpitali i zespołów ratownictwa medycznego trafia specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia mieszkańców, a także środki ochrony osobistej.

- Pacjenci i kadra medyczna są szczególnie narażeni na skutki epidemii wywołanej przez koronawirusa, dlatego środki unijne, jakimi dysponujemy przeznaczyliśmy przede wszystkim na ochronę ich zdrowia, ale też na zakup sprzętu niezbędnego do ochrony przed zakażeniami – mówi marszałek Witold Kozłowski.

Jak podkreśla, Zarząd Województwa zmobilizował wszystkie siły, żeby udzielić służbom potrzebnej i skutecznej pomocy. Dzięki funduszom europejskim i sprawnej współpracy z partnerami, wszystkie instytucje zaangażowane w walkę z koronawirusem w ekspresowym tempie dostały niezbędny sprzęt.

W sumie na wsparcie służby zdrowia Małopolska przeznaczyła 190 mln zł z Unii Europejskiej. Dotychczas przekazano blisko 5,5 mln sztuk sprzętu, między innymi: aparatów RTG, respiratorów, defibrylatorów, kardiomonitorów, tomografów, pulsoksymetrów, bezdotykowych termometrów, ciśnieniomierzy, w tym także 3,5 mln środków ochrony osobistej.

Fundusze europejskie pozwoliły także na zakup 50 ambulansów dla małopolskich szpitali oraz stacji pogotowia ratunkowego. Straż pożarną doposażono w 50 namiotów segregacyjnych, a Sanepid w 3 specjalistyczne samochody do przewozu próbek. Większość sprzętu, w tym 40 nowych karetek pogotowia już służy pacjentom.

Więcej o kampanii przeczytasz na stronie internetowej województwa małopolskiego https://www.rpo.malopolska.pl/