To hasło kampanii edukacyjnej, realizowanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia wspólnie z Naczelną Izba Lekarską i Naczelną Izbą Aptekarską. Ma ona na celu m.in. zwrócenie uwagi na problem przyjmowania przez pacjentów zbyt dużej ilości leków.

Nie igraj z lekami plakat

Zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji. Jest niebezpieczne dla każdego, a szczególnie dla osób starszych, które są obciążone chorobami przewlekłymi np. cukrzycą, nadciśnieniem tętniczym, czy niewydolnością krążenia.
Wielolekowość jest często konieczna w terapiach leczniczych, jednak aby była bezpieczna, powinna przebiegać pod kontrolą lekarską i w konsultacji z farmaceutą.
W okresie pandemii koronawirusa wzrasta ryzyko przyjmowania zwiększonej ilości medykamentów, w tym leków bez recepty i suplementów. Obawy pacjentów o własne zdrowie rosną, dlatego masowo sięgają po środki o deklarowanych właściwościach uodparniających.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałami dotyczącymi omawianego problemu, zamieszczonymi na stronie Akademii NFZ: akademia.nfz.gov.pl/polipragmazja/ oraz do przeczytania wydawnictwa POLIPRAGMAZJA_GAZETA.pdf, poświęconego bezpiecznemu i odpowiedzialnemu zażywaniu leków.

Znajdą w nich Państwo odpowiedzi m.in. na pytania: Na co należy zwrócić uwagę stosując jednocześnie wiele różnych leków? Jak przyjmować leki i jak je przechowywać? Jak nie narażać zdrowia na negatywne interakcje leków z suplementami, z żywnością czy ziołami?

(NFZ)