Sport, turystyka, pielgrzymowanie, aktywność fizyczna - to tylko część tematów, które stanowią motywy przewodnie tegorocznych Małopolskich Dni Dziedzictwa Kulturowego. Przez najbliższe dwa weekendy (11-12 i 18-19 września) zapraszamy do niecodziennego odkrywania ciekawych, małopolskich miejsc, obiektów i postaci.

Grafika Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego
Małopolski Instytut Kultury w Krakowie zaprasza do udziału w XXIII Małopolskich Dniach Dziedzictwa Kulturowego. Tegoroczna edycja została zatytułowana „W ruchu” i poświęcona rozmaitym aspektom mobilności. Sport, turystyka, pielgrzymowanie, aktywność fizyczna… ale także ruch nieoczywisty, jak obrót pieniądza i przesyłek pocztowych – to tylko część tematów, które zostaną poruszone podczas wrześniowych podróży.

Uczestnicy odwiedzą łącznie sześć wyjątkowych zabytków na terenie Małopolski. Na miejscu będą na nich czekać gospodarze i przewodniczki (ekspertki i pasjonaci), którzy przygotowali niepowtarzalne opowieści. Zwiedzaniu i oprowadzaniu towarzyszyć będzie bogaty program – wystawy, gry i zabawy na świeżym powietrzu, warsztaty dla dzieci, pokazy i rajd rowerowy. Jak co roku, została przygotowana również unikalna książka o prezentowanych miejscach i ich historii. Autorką publikacji jest Barbara Sadurska.

PROGRAM:

11–12 września 2021 - TRASA MAŁOPOLSKA

 • Droga żelazna nr 103 – stacja w Regulicach, ul. Kolejowa 6
  Siedmiokilometrowy odcinek drogi żelaznej nr 103 Siersza Wodna–Trzebinia–Skawce można poznać na różne sposoby. Nie tylko słuchając opowieści przewodnika, ale także solidnie pedałując i wprowadzając w ruch drezynę, dzięki której poruszamy się po torach, by podziwiać krajobraz okolic Alwerni.
 • Fabryka Lokomotyw „Fablok” w Chrzanowie, ul. Fabryczna 16
  Pierwsza Fabryka Lokomotyw w Polsce „Fablok” ruszyła w 1919 roku i to właśnie stąd wyjeżdżały nowiutkie parowozy, wagony motorowe – luxtorpedy (z do dziś nie pobitym rekordem przejazdu na trasie Kraków–Zakopane: 2 godz. 18 minut!), lokomotywy spalinowe oraz elektryczne. Podczas dni dziedzictwa będzie można zwiedzić różne zakamarki tego niedostępnego na co dzień obiektu.
 • Pałac Thetschlów w Jaszczurowej, Jaszczurowa 1
  Pałac w Jaszczurowej należący do rodziny Thetschlów znajduje się między Wadowicami a Suchą Beskidzką, w okolicach jeziora Mucharskiego. Ten piękny, na co dzień niedostępny obiekt otoczony jest starym parkiem w stylu angielskim. Bryła pałacu wyróżnia się nie tylko niespotykanymi na tych terenach rozwiązaniami architektonicznymi, ale i fascynującą historią. Pałac jest bowiem starszy od jeziora, nad którym się znajduje. Zabytek od stu lat niewiele się zmienił, za to pejzaż wokół niego jest w ciągłym ruchu.

18–19 września 2021 - TRASA KRAKOWSKA

 • Kasa Oszczędności Miasta Krakowa, ul. Szpitalna 15
  Funkcja tej imponującej kamienicy zmieniała się wiele razy, ale zawsze związana była z działalnością finansową. Gmach powstał dla Miejskiej Kasy Oszczędności, której istotę obrazują witraże autorstwa Józefa Mehoffera zdobiące klatkę schodową: personifikacje Oszczędności i Dobrobytu. Wkłady oszczędnościowe, kredyty, wpłaty i wypłaty – tu pieniądz zawsze był w ruchu. Obecnie przy Szpitalnej mieści się oddział Banku Pekao S.A., a tłem dla operacji finansowych pozostają wspaniale zachowane wnętrza, zabytkowe meble i dzieła sztuki.
 • Kościół i klasztor Pijarów w Krakowie, ul. Pijarska 2
  Pastelowa bryła kościoła Przemienienia Pańskiego stanowi centralny element założenia klasztornego oo. Pijarów. Wnętrze późnobarokowego kościoła zachwyca bogactwem dekoracji: iluzjonistycznym ołtarzem głównym i freskami na sklepieniu, wśród których można dostrzec m.in. personifikacje kontynentów. Inny charakter ma natomiast dolny kościół (zwany kryptą) i kaplica Świętych Schodów służąca kontemplacji Męki Chrystusa. Monumentalne dwubiegowe schody nawiązują do stopni, po których wedle tradycji stąpał Chrystus przed sąd Piłata, i kryją bogatą symbolikę. Dziś zapomniane, dawniej stanowiły ważne miejsce kultu w Krakowie, a rzesze pątników przez wieki pokonywały je na kolanach.
 • Park im. dra Henryka Jordana w Krakowie, al. 3 Maja 11, Kraków
  Otwarty w 1889 roku Miejski Park dra Henryka Jordana stanowił pionierskie przedsięwzięcie, naśladowane później w licznych ogródkach jordanowskich w całym kraju. Organizacja parku czerpała z nowoczesnych zagranicznych trendów; funkcjonowało tu aż 12 boisk wyposażonych w sprzęt sportowy, a także pawilony i infrastruktura do wszelkiego rodzaju gier i zabaw dla dzieci i młodzieży. Do dziś w tym miejscu, na ponad 22 hektarach zieleni, można w pełni realizować ideę aktywnego wypoczynku, a równocześnie poznawać historię – w myśl idei harmonijnego rozwoju ciała i ducha!

INFORMACJE PRAKTYCZNE

 • wstęp do wszystkich zabytków i wszelkie aktywności realizowane podczas dni dziedzictwa są bezpłatne. Bezpłatny egzemplarz książki Barbary Sadurskiej można otrzymać w punktach informacyjnych MIK.
 • na zwiedzanie „Fabloku” w Chrzanowie można dostać się specjalnym pociągiem Kolei Małopolskich, uruchomionym z okazji dni dziedzictwa. Nowoczesny model Elf 2 będzie kursował dwa razy dziennie na trasie Kraków–Chrzanów–Kraków, a niewątpliwą atrakcją dla fanów kolei i nie tylko, będzie możliwość obejrzenia tego nowoczesnego pojazdu na stacji w Chrzanowie. Prezentacja składu związana jest także z przygotowaniami Kolei Małopolskich do obsługi mieszkańców Chrzanowa w ramach Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej. Rezerwacje na przejazd na stronie wydarzenia.
 • na wybrane punkty programu obowiązuje rezerwacja: na pierwszy weekend zostanie uruchomiona 6 września; na drugi weekend – 13 września. Rezerwacji można dokonywać za pośrednictwem formularza na stronie dnidziedzictwa.pl lub telefonicznie: tel. 533 654 003 (pon.–pt., 10.00–16.00).
  Więcej informacji na stronie https://dnidziedzictwa.pl/program/.

(Biuro Prasowe UMWM)