Trzebinię nagrodzono za realizację licznych proekologicznych inicjatyw. W prestiżowym plebiscycie Eko-Hero Małopolski 2021 zdobyła pierwsze miejsce w kategorii gmin powyżej 30 tys. mieszkańców, wyprzedzając między innymi Tarnów czy Andrychów.

Gala Eko Hero finał

Gala plebiscytu Eko-Hero Małopolski 2021

Najważniejszymi celami plebiscytu Eko-Hero Małopolski jest edukacja i promowanie proekologicznych działań. Organizatorzy: Grupa Polska Press we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Małopolskiego, na konkretnych przykładach pokazują, że małopolskie gminy, firmy, a także indywidualni mieszkańcy, dzięki swojemu zaangażowaniu w działania proekologiczne, nie tylko powstrzymują degradację środowiska, ale również zyskują w sferze samorządu, biznesu i turystyki. Zainteresowanie konkursem było duże.

Jury przyznało nagrody w kategoriach:

  • Firma Eko-Hero
  • Eko Inicjatywa
  • Gmina Eko-Hero do 15 000 mieszkańców
  • Gmina Eko-Hero od 15 000 do 30 000 mieszkańców
  • Gmina Eko-Hero powyżej 30 000 mieszkańców

Trzebinia zdobyła I miejsce w kategorii gmin powyżej 30 tys. mieszkańców. Wyróżniono ją między innymi za realizację akcji „Trzebinia po stronie natury”, obejmującej m.in. eko-edukację dzieci i młodzieży, budowę domków dla owadów, budek dla jeżyków, które rozdawano mieszkańcom, promocję pszczelarstwa, w tym budowę Pszczelarskiej Ścieżki Edukacyjnej, a także akcje sprzątania okolicy, zbierania nakrętek, segregacji śmieci. Gmina od lat udziela mieszkańcom dofinansowania do wymiany starych kopciuchów, wywozu odpadów azbestowo-cementowych, gromadzenia wód odpadowych w ramach programu „Trzebińska deszczówka”.

- Trzebinia przez lata była postrzegana jako mocno uprzemysłowiona gmina. Dzięki codziennej pracy i podejmowanym inicjatywom, od tych najdrobniejszych jak sadzenie drzew po realizację dużych inwestycji, staliśmy się pięknym, zielonym zakątkiem Małopolski z licznymi terenami do rekreacji i wypoczynku. Dziękujemy, że nasze działania zostały dostrzeżone – mówił podczas uroczystej gali w Krakowie burmistrz Jarosław Okoczuk.

Trzebinia, jako laureat pierwszego miejsca, oprócz statuetki i dyplomu, będzie miała okazję pokazać się w specjalnym dodatku do Gazety Krakowskiej. Film prezentujący osiągnięcia gminy nagra i wypromuje Telewizja Eko Małopolska.