Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. zleciła wykonanie odwiertów kontrolnych w rejonie bloku nr 26 na osiedlu Gaj w Trzebini. Mają one na celu sprawdzenie skuteczności wykonanych w tym obszarze prac uzdatniających grunt.

odwiert kontrolny

Prace w rejonie bloków na osiedlu Gaj. Fot. SRK. S.A.

W sytuacji wykrycia ewentualnej pustki wykonawca będzie ponownie zatłaczał otwór. W sumie odwierconych zostanie 12 takich odwiertów kontrolnych. Prace powinny się zakończyć w czerwcu.

Równocześnie trwają przygotowania do odpompowywania wód gruntowych. Ich podnoszący się poziom to jedna z głównych przyczyn powstawania zapadlisk.

- W wyznaczonych miejscach montowane są 2 pompy o wydajności 5m3/min, umieszczone w udrożnionych wcześniej przez SRK S.A. otworach, sięgających na głębokość 180 metrów. Pozwoli to na utrzymanie wód gruntowych na obecnym poziomie, czyli około 307 m n.p.m. Przygotowywana jest niezbędna infrastruktura techniczna, taka jak rurociągi i przyłącza. Prace związane z uruchomieniem pomp mają zakończyć się w tym tygodniu – informuje Mariusz Tomalik, rzecznik prasowy SRK S.A.

(źródło: SRK S.A.)