1 kwietnia 2017 r. odbędzie się w Atlanta City Hall (ratusz miejski Atlanty) wernisaż, otwierający wystawę „Fall in love with Poland by night”. Organizatorem wystawy jest Polski Klub w Atlancie, który w ten sposób chce przybliżyć Polskę i jej piękno Amerykanom. Pojawia się tu akcent związany z Trzebinią, ponieważ jedno z prezentowanych zdjęć przedstawia pałac w Młoszowej.

Zdjęcie przedstawia dziedziniec w Żywcu

 

Jak powiedziała inicjatorka wystawy i Prezes Polskiego Klubu w Atlancie Anna Holub – Standish „fotografia to bardzo popularne hobby w USA, dlatego razem z organizatorami wystawy specjalnie wybrano taką formę promocji Polski, która dzięki temu na pewno zostanie dostrzeżone wśród Amerykanów i ma szansę przybliżyć i spopularyzować nasz kraj”. Na fotograficznych ambasadorów Polski w USA zostało wyznaczonych 30 polskich miast i miejscowości, wybranych z uwagi na miejsce pochodzenia społeczności polskiej w Atlancie.

 

Współinicjatorka wystawy Bozena Radwanska Zayac stwierdziła „że piękne prace Krzysztofa Masiuka wspaniale pokazują Polskę, a dzięki wybraniu nocy ten przekaz przenosi widza w jakiś zaczarowany świat, dzięki czemu wiele prezentowanych zabytków, czy obiektów nabiera niemal baśniowego wyglądu”.

 

grudziadz2

Grudziądz nocą fot. Krzysztof Masiuk

 

Inowroclaw nocą

Inowrocław nocą fot. Krzysztof Masiuk

 

konin2

Konin nocą fot. Krzysztof Masiuk

 

tarnow3

Tarnów nocą fot. Krzysztof Masiuk

 

Po zakończeniu ekspozycji w ratuszu miejskim Atlanty, zdjęcia zostaną wyeksponowane dla młodych Amerykanów na kampusie uniwersyteckim Atlanty. Studiuje tam ok. 55 tys studentów, stąd wystawa ma wielkie szanse na przybliżenie Polski młodym Amerykanom zainteresowanych światem.

 

Organizatorzy są pewni, że wystawa spotka się ciepłym przyjęciem i będzie miała fenomenalne znaczenie w promocji Polski oraz pięknych zakątków naszego kraju.

 

ZAKOCHAJ SIĘ W POLSCE NOCĄ jest autorskim projektem fotograficznym Krzysztofa Masiuka, który powstał podczas jego pobytu w Austrii i krajach UE, gdzie mieszkał i zetknął się z opiniami na temat stereotypu Polaka i wyobrażenia współczesnej Polski, które zdecydowanie odbiegały od rzeczywistości. Krzysztof Masiuk postanowił przygotować projekt, który wykorzystując fotografię jako źródło przekazu, miałby szansę wpłynąć na zmianę postrzegania Polski.

 

Zdjęcia do projektu rozpoczął w roku 2011 i z przerwami trwają one do dzisiaj. W międzyczasie wystawa została w roku 2013 zaprezentowana we Francji, gdzie była wyeksponowana 40 razy w przestrzeni miejskiej oraz w galeriach artystycznych w największych miastach tego kraju. Została też zaprezentowana w Pałacu Narodów w Strasburgu dla Parlamentarzystów Europejskich.

 

Z uwagi na ciepłe przyjęcie zdjęć projektu przez Francuzów oraz doskonały odbiór wystawa z nowymi zdjęciami została ponownie zaprezentowana w latach 2014 i 2015 we Francji, gdzie ponownie otrzymała bardzo dobre recenzje. Została wyeksponowana m.in. w Bibliotece Paryskiej. Oprócz wystaw zagranicznych projekt był zaprezentowany w Polsce w ponad 30 miastach, gdzie spotkał się z entuzjastycznymi recenzjami.

 

Klub Liderów Samorządowych „Poznańska” planuje w 2017 roku zaprezentować Polskę na zdjęciach Krzysztofa Masiuka w USA, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Czechach i Grecji. Z kolei Polski Klub w Atlancie jest w tej chwili na etapie doszczegółowienia kolejnych miejsc ekspozycji nocnych zdjęć Polski w miejscach reprezentacyjnych odwiedzanych przez Amerykanów aby w pełni wykorzystać możliwości oddziaływania wystawy. Pewnym już jest że w 2018 roku wystawa zostanie zaprezentowana na największym terminalu lotniczym świata w Atlancie, gdzie corocznie przewija się miliony pasażerów.

 

Informacje na temat projektu: https://www.facebook.com/ZakochajSieWPolsceNoca