Znak graficzny Gminy Bönen

http://www.boenen.de

Bönen - około 20-tysięczna gmina, położona na granicy Zagłębia Ruhry, pomiędzy Hamm a Dortmundem, w powiecie Unna. Atrakcyjna, tętniąca życiem miejscowość charakteryzuje się dużą nowoczesnością pomimo ponad osiemdziesięcioletniej tradycji górniczej. Już na początku lat osiemdziesiątych w mieście nastąpiły przemiany społeczno-gospodarcze, rozwinął się przemysł kolejowy, powstała dzielnica industrialna „Am Mersch". W 1992 roku na terenie byłej kopalni w Bönen powstało nowoczesne centrum miejskie z ciekawym oczkiem wodnym, natomiast dwa lata wcześniej staraniem władz samorządowych powstał deptak miejski, przyczyniający się do zwiększenia atrakcyjności miasta.

Odnośnie dziedziny edukacji, kultury i sporu, miasto dysponuje nowoczesnym Centrum Kultury oraz Centrum Kształcenia dla Dorosłych. Ponadto w Bönen funkcjonują trzy szkoły podstawowe i średnie, a także Gimnazjum im. Marii Curie - Skłodowskiej, które powstało w 1999 r. Szeroki wachlarz inicjatyw kulturalnych adresowany do mieszkańców i odwiedzających miasto turystów, spełnia oczekiwania różnych grup wiekowych. Coroczne imprezy kulturalne przyciągają wielu gości z bliska i daleka, m.in. „Niedzielna muzyka w Bönen", tradycyjny, uroczysty koncert noworoczny oraz festiwal „Lato w mieście" (Sommer in der City).

W 2003 roku doszło do pierwszej wizyty przedstawicieli miasta Bönen w Trzebini. Współpraca ta zapoczątkowana została podczas pobytów w Billy-Montigny, które jest miastem partnerskim zarówno Trzebini jak i Bönen. Szczególnie cennymi dla gminy Trzebinia są doświadczenia Bönen w zakresie walki ze skutkami likwidacji miejscowego przemysłu górniczego, czyli analogicznymi problemami, z jakimi dzisiaj boryka się Trzebinia.