Herb Gminy Ishøj

https://ishoj.dk/

Ishøj - to duńskie miasto położone w okręgu Kopenhagi. Liczba mieszkańców wynosi ok. 21 tys., a powierzchnia 26,51 km² (2651 ha). Ishøj to nowoczesne, wielokulturowe miasto, które w ciągu ostatnich czterech dekad przeszło ogromną transformację. Potwierdzeniem jego dynamicznego rozwoju jest kwitnąca, szybko wzrastająca liczba ludności. Jeszcze w 1965 roku Ishøj liczyło zaledwie 3000 mieszkańców. Bardzo duża liczba zieleni - bagna, pola i lasy, które zajmują ok. 75% powierzchni gminy sprawiają, że Ishøj czesto nazywane jest "zieloną gminą".

Przytulne kawiarnie, komfortowe sklepy i centra handlowe umilają czas wolny zarówno mieszkańcom jak i turystom. Życie społeczne funkcjonuje na bardzo wysokim poziomie, czego dowodem mogą być działające stowarzyszenia, kluby i organizacje młodzieżowe, kluby seniorów, kluby sportowe, rekreacyjne itp. Ponadto miasto dysponuje nowoczesnym Centrum Rekreacji i Sportu, organizuje liczne festiwale i koncerty plenerowe.

Formalna współpraca gminy Trzebinia z gminą Ishøj rozpoczeła się w dniu 28.01.1992 r., kiedy przedstawiciele władz samorządowych obu gmin podpisali pierwsze porozumienie o współpracy (w dniu 15 listopada 1991 r. goszcząca w Danii delegacja z Trzebini zadeklarowała chęć podjęcia umowy partnerskiej z Ishøj). W ramach umowy przeprowadzono cykl szkoleń dla pracowników samorządowych Gminy Trzebinia i Ishøj w zakresie organizacji i funkcjonowania samorządów. Ponadto odbyła się pierwsza wymiana młodzieży, mająca na celu zapoznanie się z warunkami życia i pracy mieszkańców obu gmin, a także pierwszy wyjazd trzebińskich stypendystów do Ishøj na dwuletni staż.

Kolejne porozumienie o partnerstwie zostało podpisane 7.05.1994 r. Na podstawie jego zapisów gminy podjęły współpracę w następujących sektorach: opieka zdrowotna, szkolnictwo i czas wolny, tereny zielone, stypendia dla młodzieży oraz współpraca pomiędzy szkołami handlowymi.