To tu bije zielone serce szkoły. Mowa o nowej pracowni przyrodniczej w Szkole Podstawowej nr 8 w Trzebini. Uczniowie poznają tam przyrodę nie tylko z książek, ale przede wszystkim poprzez samodzielnie wykonywane doświadczenia.

 otwarcie21

Nowa ekopracownia

To jedyna taka pracownia w gminie. Powstała dzięki dofinansowaniu w wysokości 50 tys. zł z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie, jakie pozyskała szkoła.  Dodatkowe 6 tys. zł przekazała Gmina Trzebinia. Dzięki tym pieniądzom wyremontowano klasę, zakupiono nowe wyposażenie, a także liczne pomoce naukowe. To między innymi zestawy do badania powietrza atmosferycznego i jego zanieczyszczeń, biodegradowalności różnych materiałów, badania wody, a także cyfrowe mikroskopy czy długopisy 3D. Podczas uroczystego otwarcia pracowni uczniowie zaprezentowali, co mogą zrobić przy pomocy zakupionego sprzętu.

- Nasza stara pracownia przyrodnicza nie była powodem do dumy, zarówno jeśli chodzi o wygląd sali, jak i wyposażenie. Postanowiliśmy to zmienić. Kosztowało nas to niemało pracy. Nie wystarczyło bowiem napisać wniosek. Nakręciłyśmy również film, który pokazywał jak wyglądała stara pracownia i jak ważne dla naszych uczniów jest posiadanie nowej. To oni sami opowiadali, że marzą o miejscu, gdzie będą mogli robić doświadczenia i sprzęcie, który im to umożliwi, że dzięki takiej pracowni będą mieli możliwość rozwoju swoich zainteresowań przyrodniczych. Zrobiliśmy również wizualizację miejsca – opowiada nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 8 Joanna Krzemień, współautorka zwycięskiego projektu.

„Motorem napędowym” całego przedsięwzięcia jest dyrektor szkoły Grażyna Gąsior. Przy jego realizacji pracowała też Wioletta Bączek.

- Tworzymy trzyosobowy team, który zajmuje się pozyskiwaniem pieniędzy zewnętrznych. Oczywiście we współpracy z innymi nauczycielami. W ciągu ostatnich pięciu lat nasza placówka pozyskała aż 600 tys. zł. To ogromna kwota, która pozwoliła na stworzenie m.in. pracowni krawieckiej, chemicznej czy kuchni – wymienia Joanna Krzemień.

W nowo otwartej ekopracowni wiedzę będą zdobywać uczniowie SP 8. W planach są również zajęcia dla przedszkolaków.

- Mamy piękną salę, nowe meble, dużo pomocy dydaktycznych zarówno tych tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Chcemy, by jak najwięcej dzieci mogło zdobywać tu wiedzę – podkreśla dyrektor Grażyna Gąsior.

Burmistrz, który uczestniczył w otwarciu, był pod ogromnym wrażeniem możliwości rozwoju, jakie stworzono tu uczniom. Liczy, że podobne pracownie powstaną także w innych gminnych placówkach oświatowych.

- Szkoły mogą liczyć na naszą pomoc i wsparcie w tym zakresie – zapowiada Jarosław Okoczuk.

loga na www