W niedzielny wieczór Dwór Zieleniewskich w Trzebini świętował ćwierćwiecze działalności kulturalnej. Uroczystość uświetnili swoją obecnością znani artyści Jacek Wójcicki, Janusz Szrom i Robert Lubera z córką. Zaproszenie przyjęła także Małgorzata Majewska, która jako pierwsza kierowała tą instytucją kultury oraz jej następczyni Marta Tesarczyk.

Byli i obecni pracownocy dworu

Pamiątkowe zdjęcie byłych i obecnych pracowników Dworu Zieleniewskich w Trzebini

- Gdy po raz pierwszy zobaczyłam Dwór Zieleniewskich, od razu wiedziałam, że chcę tu pracować. Miałam tę możliwość stworzenia wspaniałego zespołu ludzi od podstaw. Zawsze mogłam liczyć na wsparcie władz miasta, w tym ówczesnego burmistrza Trzebini Zbigniewa Dudy i wielu innych samorządowców. Na początku nie mieliśmy praktycznie nic. Pierwsza wystawa była montowana przy użyciu młotka mojego męża. Dziękuję, że Dwór tak wspaniale funkcjonuje i się rozwija – mówiła w niedzielę Małgorzata Majewska. To właśnie ona zapoczątkowała bogatą działalność kulturalną dworu.

- Dyrektor Majewska już na samym początku wysoko postawiła poprzeczkę. Poszła pod prąd. Miała pomysł, który dziś konsekwentnie realizujemy – podkreślał Mirosław Witoń, obecny kierownik tej instytucji kultury.

W ciągu ostatnich 25 lat na deskach dworu wystąpiły największe gwiazdy polskiej sceny muzycznej, aktorzy, artyści malarze. W księdze pamiątkowej znajdziemy autografy wielu gwiazd, których dziś już nie ma z nami. Między innymi Krzysztofa Krawczyka, Hanki Bielickiej, Wojciecha Młynarskiego, Zbigniewa Wodeckiego. Ponadto Mariana Opanii, Anny Marii Jopek, Roberta Janowskiego, Jacka Wójcickiego i wielu, wielu innych.

Dwór Zieleniewskich w Trzebini brał udział w dużych festiwalach czy cyklach koncertów, między innymi w Krakowskich Zaduszkach Jazzowych, Krakowskim Festiwalu Szantowym, Festiwalu Młodych Talentów Konkursów Muzycznych, wpisał się również w Śląski Festiwal Operetki, przez pięć lat uczestniczył w festiwalu Muzyka w Starym Krakowie. We współpracy z Bazyliką Mniejszą w Trzebini zorganizował ponadto trzynaście dużych koncertów symfoniczno-kantatowych.
Ogółem w ciągu 25 lat działalności odbyło się tu 800 koncertów, 1500 spotkań umuzykalniających dla dzieci i młodzieży, 250 wystaw.

- Miałam zaszczyt współtworzyć historię tej placówki. Wielkie wyrazy uznania kieruję do wszystkich, którzy tworzą tę instytucję. Cieszę się, że publiczność tak licznie uczestniczy w organizowanych tu wydarzeniach kulturalnych. I życzę, by kolejne 25 lat było równie wspaniałych, by dwór nadal był wizytówką miasta – wśród zaproszonych gości była też Marta Tesarczyk, była dyrektor Dworu Zieleniewskich w Trzebini.