Za nami przesłuchania w ramach I Powiatowego Konkursu Pieśni i Piosenki Polskiej „Piosenki, z których się żyje”. Organizatorem imprezy była Szkoła Podstawowa w Myślachowicach. Jarosław Okoczuk, Burmistrz Miasta Trzebini, objął wydarzenie honorowym patronatem.

Uczestnicy konkursu

Uczestnicy I Powiatowego Konkursu Pieśni i Piosenki Polskiej „Piosenki, z których się żyje”

Celem konkursu było propagowanie wśród dzieci i młodzieży postaw wiedzy o kulturze muzycznej, narodowym dziedzictwie kulturowym poprzez poznanie i wykonanie utworów, będących dorobkiem polskiej kultury literackiej i muzycznej. Zamiarem pomysłodawczyni konkursu Agnieszki Kołtun, było pobudzanie dzieci i młodzieży do zapoznania się i wykonywania utworów muzycznych będących fundamentem współczesnej muzyki polskiej, promowanie polskich poetów i kompozytorów. Nie bez znaczenia było także rozwijanie pasji i talentów młodzieży poprzez promocję młodych wykonawców biorących udział w konkursie. Dla organizatorów istotne było również wykonanie piosenek w znanych oraz nowych aranżacjach.

Konkurs odbył się w następujących kategoriach:

- soliści uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych
- soliści uczniowie klas 5-8 szkół podstawowych
- soliści uczniowie szkół ponadpodstawowych
- zespoły -uczniowie klas 1- 4 szkół podstawowych
- zespoły -uczniowie klas 5- 8 szkół podstawowych
- zespoły -uczniowie szkół ponadpodstawowych

Trzydziestu dwóch wokalistów oraz 9 zespołów kameralnych ze szkół powiatu chrzanowskiego z wielkim entuzjazmem odpowiedziało na zaproszenie organizatorów konkursu.

Przesłuchania były dla wszystkich prawdziwą degustacją najwspanialszych, wyjątkowych dań muzycznych. Repertuar obejmujący utwory muzyczne (pieśń, piosenka) w języku polskim, pochodzący z XX wieku (lata 60., 70., 80., 90.) okazał się dla wszystkich niepowtarzalną muzyczną ucztą.
Nad prawidłowością przebiegu konkursu oraz oceną wykonywanych przez uczestników utworów czuwała komisja konkursowa. Swą obecnością zaszczyciły organizatorów autorytety świata muzyki: Ewa Hirsz -Witoń, muzyk, wieloletni nauczyciel muzyki w szkołach podstawowych i gimnazjum, pracownik Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury, twórczyni pracowni muzycznej, choreografii i repertuaru dla prowadzonych przez siebie zespołów, Jerzy Ziegler, muzyk, multiinstrumentalista, aranżer, pracownik Miejskiego Ośrodka Kultury, Sportu i Rekreacji w Chrzanowie oraz Rafał Kossakowski, muzyk, kompozytor, realizator dźwięku, właściciel studia Kosa Buena Studio, ściśle współpracujący z filią Akademii Realizacji Dźwięku w Jaworznie.

Organizatorzy i jury konkursu

Kwintesencją przesłuchań było wyłonienie laureatów konkursu. Oto laureaci:

I KATEGORIA: Soliści - Szkoły Podstawowe klasy 1-4

Wyróżnienie: Gloria Brzózka (WDK Karniowice)

III miejsce: Kamila Nowakowska (SP w Dulowej)
II miejsce: Hanna Kalińska (SP nr 1 w Chrzanowie)
I miejsce: Lena Pikusa (SP Myślachowice)


II KATEGORIA: Soliści – Szkoły Podstawowe klasy 5-8

III miejsce: Emily Gogwim (SP nr 3 w Chrzanowie)
II miejsce: Sławomir Kaleta (SP nr 3 w Trzebini)
I miejsce: Zofia Podbiegła (WDK Karniowice)


III KATEGORIA: Soliści – Szkoły Ponadpodstawowe

Wyróżnienie: Julia Kuchta (ZSECH w Trzebini)
III miejsce: Kinga Krawczyk (LO w Trzebini)
II miejsce: Julia Dębiec (ZSTU w Trzebini)
I miejsce: Emilia Bolek (ZSECH w Trzebini)
IV kategoria: Zespoły - Szkoły Podstawowe klasy 1-4
II miejsce: „Iskierki” PSP w Czyżówce; „Mała Bagatela” SP w Psarach

V KATEGORIA: Zespoły – Szkoły Podstawowe klasy 5-8

III miejsce: „Bagatela” w Psarach
VI KATEGORIA: Zespoły – Szkoły Ponadpodstawowe
Wyróżnienie: „Ekonomerki” ZSECH w Trzebini

Atrakcją konkursu okazało się finałowe wykonanie przez wszystkich uczestników imprezy, ich opiekunów oraz członków Jury utworu „Nie liczę godzin i lat” z repertuaru Andrzeja Rybińskiego.

Organizatorzy I Powiatowego Konkursu Pieśni i Piosenki Polskiej „Piosenki, z których się żyje” zaprosili wszystkich gości na kolejną, drugą edycję konkursu, którą mają nadzieję zorganizować za rok, w klimacie karnawału, by ponownie posłuchać polskich pieśni i piosenek, by znowu było sentymentalnie, nostalgicznie, by znowu poczuć muzyczne smaki dzieciństwa czy młodości.

Organizatorzy kierują serdeczne słowa podziękowania dla sponsorów, dzięki których wrażliwości na rozwój dzieci i pomocnej dłoni konkurs mógł się odbyć, a wyróżnieni wykonawcy mogli otrzymać zasłużone nagrody.

(organizatorzy I Powiatowego Konkursu Pieśni i Piosenki Polskiej „Piosenki, z których się żyje”)