W Polsce 1 listopada – Dzień wszystkich Świętych - to czas zadumy i refleksji. Udajemy się na groby naszych bliskich, by pomyśleć o osobach, które już od nas odeszły.

 Pomnnik ofiar nalotu na Rafinerię w 1944 roku

 

Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w Trzebini każdego roku przed dniem Wszystkich Świętych w imieniu władz gminy Trzebinia składa wieńce i znicze przy grobach i pomnikach osób, które władze miasta obejmują szczególną pamięcią.

 

Na mapie tych miejsc znalazły się:

  • na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Luzara w Trzebini - grobowce: Grób Wojenny Bohaterów I wojny światowej, ŚP Jana Brzózki (byłego burmistrza i obywatela honorowego Miasta Trzebini), poległych Górników z Kopalni KWK Siersza oraz pomniki: "Pamięci poległych podczas nalotu na Rafinerię Nafty w Trzebini" i "Pamięci poległym od bomb hitlerowskich podczas nalotu na miasto Trzebinię".
  • przy ul. Rafineryjnej - pomnik poświęcony “Ofiarom faszyzmu”,
  • w sołectwie Myślachowice - pomnik “W hołdzie poległym w walce o niepodległość Rzeczypospolitej Polskiej w latach niemieckiej okupacji 1939-1945",
  • przy ul. Grunwaldzkiej w Sierszy - pomnik poświęcony bojownikom z terenu Sierszy i okolic, poległym w walce z niemieckim faszyzmem.

 

Pamięcią wracamy do wszystkich osób, które na trwałe wpisały się w historię samorządu gminy Trzebinia - obchodzone niedługo święto przywodzi nam na myśl wspomnienia, związane z osobami kierującymi w przeszłości gminą Trzebinia. W tym roku pożegnaliśmy Burmistrza Miasta Trzebini - p. Adama Adamczyka, który z przerwą na jedną kadencję od 1998 roku sprawował tę funkcję, a w 2013 r. odszedł dr inż. Wiesław Pierzchała, który w latach 2003 – 2010 pełnił funkcję zastępcy Burmistrza Miasta Trzebini.

 

Fot.: Pomniki poświęcony pamięci poległych podczas nalotu na Rafinerię Nafty w Trzebini w 1944 r.