W Trzebini czeka na Państwa wiele możliwości ciekawego i aktywnego spędzenia wolnego czasu. Dla amatorów aktywnego wypoczynku wyznaczono szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe oraz ścieżki dydaktyczne. Osobom szukającym miejsca na spokojne popołudnie lub spacer z ulubionym czworonogiem szczególnie polecamy następujące miejsca w Trzebini:

Akwen BALATON informacje

Po zaprzestaniu eksploatacji wapienia w latach 60. XX w. w położonym blisko centrum kamieniołomie w wyniku zatopienia powstał akwen "Balaton", będący odtąd ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Trzebini. Kamieniołom latem służy jako kąpielisko miejskie, częściowo wykorzystywany jest także przez Polski Związek Wędkarski - Koło w Trzebini. Lustro wody o pierwszej klasie czystości obejmuje powierzchnię ok. 3 ha. i sięga głębokości średnio 9,5 m. Wody Balatonu zasilane są podziemnymi źródłami, stąd nadają się do hodowli pstrąga. Pierwotnie znajdowało się tu wzgórze o wysokości ok. 346m n.p.m., zbudowane z wapieni jurajskich (pozostałości raf gąbkowych widać w charakterystycznej, ziarnistej strukturze skał). Dziś lustro wody otacza korona stromych skałek, na których swoich sił próbują amatorzy wspinaczki. W wyniku naturalnych procesów na części dawnego wyrobiska wyrósł las z dominacją brzozy, a do niewielkich mokradeł sprowadziły się płazy i rośliny lubiące wilgoć.

Więcej informacji na temat tego miejsca:

 Zalew CHECHŁO informacje

Zalew Chechło to największy w gminie zbiornik wodny (pow. 54 ha i długość ok. 1,5 km), który został założony w latach 60. i stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców Trzebini i Chrzanowa. Amatorzy sportów wodnych mogą skorzystać z oferty plaży miejskiej i dwóch ośrodków wypoczynkowych, dysponujących miejscami noclegowymi i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Z przyrodniczego punktu widzenia warty obejrzenia jest obszar usytuowany od strony Piły Kościeleckiej. Po obu stronach drogi występują zbiorowiska roślinności wodnej oraz lubiącej stanowiska wilgotne. Dominują tu rośliny błotne: manna mielec, pałka szerokolistna, pałka wąskolistna, trzciny, sity oraz dość rzadkie w tych rejonach jeżogłówki gałęziste. Na powierzchni wody można zaobserwować skupiska rdestnicy pływającej, a na obrzeżach zalewu występuje miejscami roślinność bagienna. Zalew Chechło jako stosunkowo młody zbiornik ma już przy brzegach wykształcony szuwar trzcinowy, co jest zjawiskiem korzystnym dla oczyszczania wody, a na brzegach - szuwar trawiasty z turzycami. Sąsiadujące z zalewem podmokłe łąki są stanowiskiem kilku gatunków roślin storczykowatych, a także mieczyka dachówkowatego i goryczki wąskolistnej. Z roślin chronionych można tu znaleźć kosaćca syberyjskiego i ziemowita jesiennego. Kolorowe, bogate w gatunki roślin kwiatowych łąki nad Zalewem Chechło przyciągają też liczne owady, płazy, gady i ptaki.

 KOZI BRÓD informacje

Rzeka Kozi Bród i ośrodek rekreacyjny Elektrowni „Siersza". Kozi Bród jest lewobrzeżnym dopływem Przemszy, na obszarze Trzebini osiąga długość 9,7 km, co czyni go najdłuższą rzeką na terenie miasta. Źródła Koziego Brodu leżą w lasach myślachowickich, w dość głębokim wąwozie. Pierwsze niewielkie źródło znajduje się nieco na zachód od przecinającej kompleks leśny linii energetycznej, drugie (o wydajności rzędu 5 m3 na minutę) jest położone w odległości 800 m. Od głównego nurtu oddziela je wyraźna ostroga. Aktualne, czynne dopiero od kilku lat źródło rzeki znajduje się w sporym kompleksie leśnym w odległości około 1 km na wschód od Myślachowic, po lewej stronie drogi do Olkusza. Stąd Kozi Bród płynie w kierunku Czyżówki i koło Piły Myślachowickiej wypełnia znajdujący się na rzece zbiornik retencyjny Osowiec dla Elektrowni „Siersza", nad którym znajduje się dobrze wyposażony ośrodek rekreacyjny, stanowiący doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców gminy. Dalej rzeka przez Sierszę płynie w kierunku Jaworzna. W dolinie Koziego Brodu w Płokach rośnie sosna o charakterze pomnikowym, wyjątkowa ze względu na kształt, przypominający wierzbę płaczącą, natomiast przy drodze z Sierszy do Czyżówki wyróżnia się sosna, która dzięki niezwykłemu układowi korzeni nazywana jest „kroczącą".

WSPINACZKA informacje

Narturalna, wapienna skałka wspinaczkowa nad "Balatonem" o wysokości ok. 12 m. została udostępniona w 2018 r. Znajduje się w zachodniej części wyrobiska nieczynnego kamieniołomu (po lewej stronie od wejścia na teren ośrodka). Poprowadzono na niej ogółem 16 tras o stopniu trudności od III+ do VI+ (obita jest ringami ze stanowiskami zjazdowymi i dodatkowo jeszcze osobnymi „na wędkę”). Zainteresowani wspinaniem się powinni pamiętać o zabraniu własnego, odpowiedniego do tego rodzaju sportu sprzętu.

PUSZCZA Dulowska informacje

Puszcza Dulowska jest niekwestionowaną perłą na mapie przyrodniczej Trzebini i ulubionym miejscem rekreacji spacerowiczów, rowerzystów i biegaczy. Zajmuje obszar ponad 2000 ha (czyli 20 km2, a cała gmina ma 105 km2) i leży w granicach Jurajskiego Parku Krajobrazowego. Na atrakcyjność szaty roślinnej bardzo wpływa fakt, że część południowa Puszczy jest podmokła (porastają ją lasy olchowe i bór bagienny), natomiast część północna jest piaszczysta i sucha. Puszcza jest obszarem źródłowym rzeczki Chechło, która kilka kilometrów dalej wypełnia najwiekszy na terenie Trzebini (54 ha powierzchni) zalew Chechło. Kontakt z przyrodą ułatwia wygodna ścieżka przyrodniczo-leśna, prowadząca w kierunku północnozachodnim (5,5 km długości). Przez teren Puszczy przechodzi też kilka szlaków turystycznych (zielony, niebieski i czerwony), łączących się z trasami wiodącymi w stronę zamku "Tęczyn" w Runie i dalej Krakowa. Teren puszczy jest bardzo bogaty przyrodniczno - samych tylko roślin storczykowatych występuje tutaj około 20 gatunków, mieszkają tu także liczne zwierzęta, w tym cieszące się sympatią turystów bobry.

PARK przy Dworze ZIELENIEWSKICH informacje

Z Rynku można wygodnie dotrzeć do położonego w odległości 800 m. w kierunku północnym, otoczonego pięknym parkiem, zabytkowego Dworu Zieleniewskich (przy ulicy Piłsudskiego 47a). W sezonie letnim uwagę spacerowiczów przyciągają rozstawione wśród parkowej zieleni kawiarniane stoliki. Park przy Dworze Zieleniewskich jest miejscem, gdzie można nie tylko, siedząc na ławce, posłuchać śpiewu ptaków lub obserwować wiewiórki, lecz także włączyć się w życie kulturalne miasta, ponieważ Trzebińskie Centrum Kultury przez cały rok organizuje tu liczne imprezy i koncerty.

Góra BOŻNIOWA informacje

Samo wzgórze nie ma cech wybitnej urody - raptem 402 m n.p.m., dość płaski szczyt i niska, nie wyróżniająca się z dalszej odległości roślinność. Jednak to tylko pozory: Bożniowa, do której można z centum Trzebini dotrzeć spacerkiem, jest świetnym punktem widokowym, dającym panoramę niemal 360o,  w dodatku ma ciekawą budowę geologiczną, dającą wgląd w strukturę zlepieńców myślachowickich oraz piaskowca arkozowego, a niepozorna z początku szata roślinna kryje różne skarby, w tym stanowiska dziewięćsiła bezłodygowego i goryczuszki orzęsionej. Wieńczy ją ogromny metalowy krzyż, wystawiony w 2000 roku na pamiątkę Wielkiego Jubileuszu.

Rezerwat OSTRA GÓRA informacje

Stare buki w rezerwacie "Ostra Góra" mają nietypowe nie tylko kształty, ale też historię, związaną z dziejami gospodarczymi naszego regionu i funkcjonującymi w pobliżu wapiennikami. Rezerwat buczyny, położony między Myślachowicami a Psarami, jest niewielki (nieco ponad 7 ha), jednak urokliwie położony i zachęcający obfitością różnych gatunków kwitnących roślin oraz gniazdujących tam ptaków. Często wymienianą przez odwiedzających, niewątpliwą atrakcją spaceru w tamtych stronach są też rosnące na pobliskich polankach poziomki.

RZEKA KOZI BRÓD informacje

"Kozi Bród" to rzeka... ukryta. Jej źródła (bo ma ich kilka) biją w lasach myślachowickich (dostęp do tego miejsca jest dość utrudniony przez gęstą roślinność), a woda płynie dość szerokim, lecz płytkim i mocno porośniętym lubiącymi wilgoć roślinami korytem, obramowanym przez wydmy śródlądowe. Do tego, płynąc przez tereny piaszczyste, mocno meandruje. Miejscami nurt mocno błyska w przewężeniach, w innych miejscach tworzą się szerokie rozlewiska, a to wszystko w cieniu pięknych, widnych lasów, rosnących w północnej części gminy. Wzdłuż nurtu biegnie dość wąska ścieżka, miejscami na tyle, że trzeba zejść z roweru, jest to jednak tylko dodatkowa okazja, by posłuchać ptaków i podziwiać kwitnące rośliny. Dopiero na wysokości Czyżówki rzeka zmienia charakter, tocząc się szerszym korytem i wpadając do zbiornika "Osowiec", nad którym urządzono Ośrodek Rekreacyjny Elektrwoni "Siersza" o nazwie "Kozi Bród".

SKAŁKA Triasowa informacje

W południowej części gminy, na terenie sołectwa Bolęcin, znajduje się specyficzny ostaniec z wapienia, bogaty w szczątki glonów i liliowców, o laminowanej, gąbczasto-porowatej strukturze. Ta osobliwość geologiczna to Skałka Triasowa, której wiek szacuje się na około 10 mln lat. Ostateczna erozja dawnego dna morskiego, z którego zachował się tylko bolęciński ostaniec, nastąpiła około miliona lat temu, kiedy całe terytorium Polski znalazło się pod pokrywą lodowca zlodowacenia krakowskiego. Skałka wciąż istnieje, chociaż nie powinna. Jej podstawa ma ok. 10 x 30 m., a wysokość wynosi ok. 8 m. Skałka jest pomnikiem przyrody, a także jedną z dwunastu Zielonych Pereł Trzebini. Stanowi również doskonały punkt widokowy na pobliski Chrzanów i Trzebinię, a także Krzeszowice.

MARTWICA Karniowicka informacje

Unikat w skali Europy: martwica karniowicka, która jest słodkowodnym wapieniem, o tyle niezwykłym, że tylko niecałe 3% wapieni na świecie powstawało nie w morzach, lecz w wodach słodkich. W Karniowicach na obszarze ok. 6 km2 występuje jako prawie całkowicie poziomy pokład o grubości od 2 do 6 m. Skała ma budowę masywną, porowatą o strukturze zrostkowej. Istnieje kilka teorii, tłumaczących powstanie wszystkich możliwych jej odmian, gdyż skała jest po części laminowana. Spotyka się ją we wschodniej części gminy - od rejonu szybu wschodniego byłej kopalni Siersza aż po skraj Filipowic - w lesie niedaleko Karniowic znajduje się odkrywka wysoka na kilka metrów, gdzie można zaobserwować ciekawe przejścia od laminowanych do zrostkowych form martwicy. Skały tej nie zobaczymy w żadnym innym miejscu na Ziemi.

PROPOZYCJE WYCIECZEK informacje

Przygotowaliśmy dla Państwa kilka propozycji wycieczek, zarówno w formie spaceru z rodziną czy marszu z kijami do nordic walking, jak też wyprawy z aparatem fotograficznym w poszukiwaniu ciekawych plenerów lub wycieczki rowerowej. Proponowane trasy są zróżnicowane tematycznie, podajemy również poziom ich trudności, sposób dojazdu do miejsca rozpoczęcia wycieczki oraz informacje na temat ciekawych i wartych zobaczenia miejsc, leżących na trasie lub w pobliżu.

 NORDIC WALKING informacje

Dokąd wybrać się na spacer z kijkami w Trzebini? Proponujemy kilka tras, przebiegających po szczególnie atrakcyjnych pod względem turystyczno-przyrodniczym terenach. Ich zróżnicowanie pod względem długości i stopnia trudności sprawiają, że każdy miłośnik spacerów w stylu nordic walking, w zależności od stopnia przygotowania kondycyjnego i sprawności, będzie mógł wybrać trasę odpowiednią dla siebie.