Willę wzniesiono w latach 1907 - 1909 z przeznaczeniem na mieszkanie służbowe dla dyrektorów Galicyjskich Akcyjnych Zakładów Górniczych w Sierszy (przekształconych później w Sierszańskie Zakłady Górnicze). W sąsiedztwie znajdowały się budynki siedziby spółki, a całość otoczono rozległym parkiem i ogrodami.

Willa NOT Trzebinia na kartce pocztowej z 1913 roku

Trochę o historii Willi NOT

Willę w latach 1909 – 1939 zamieszkiwali ludzie niepospolici, absolwenci znakomitych uczelni: Antoni Schimitzek i Michał Dunajecki, Paweł Romocki, Zdzisław Krudzielski. Działali oni na rzecz mechanizacji oraz poprawy organizacji pracy w podległych im zakładach. Żywo uczestniczyli w życiu społecznym Sierszy. Pełnili funkcje prezesów Ochotniczej Straży Pożarnej, byli również aktywnymi członkami założonego najpierw w Sierszy, a potem także w Trzebini Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Po zakończeniu II wojny światowej funkcja willi zmieniła się zupełnie, a jej wnętrza zostały otwarte dla okolicznej ludności. Willa przeszła w użytkowanie Kopalni Węgla Kamiennego „Siersza” i stała się siedzibą dwóch organizacji: Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Górnictwa (SITG) oraz Naczelnej Organizacji Technicznej (NOT) - stąd obecna nazwa „Willa NOT”. Istniała tu także Izba Tradycji, w której przechowywano pamiątki świadczące o historii górnictwa na terenie Sierszy.

W latach 70. XX w. do budynku willi przeniesiono dom kultury, który do tej pory działał w dawnej siedzibie sierszeckiego Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.
Po likwidacji KWK „Siersza” budynek w 2002 r. został przejęty przez gminę Trzebinia. Obecnie działa tu Dom Kultury „Willa Not”, funkcjonujący w ramach Trzebińskiego Centrum Kultury w Trzebini.

Architektura i wnętrza

Willa stanowi świetny przykład stylu secesyjnego, charakterystycznego dla przełomu XIX i XX w. We wnętrzach zastosowano typowe dla tego okresu materiały: witraże, mozaiki, szkło połączone z drewnem i metalem. W części centralnej budynku znajduje się reprezentacyjny hall, przebiegający przez dwie kondygnacje, z drewnianą klatką schodową i antresolą.

Z pierwotnego wyposażenia pozostały dwa witraże „Fantazja jesienna” i „Noc wiosenna” zaprojektowane przez Henryka Uziembłę, uzdolnionego artystę pochodzącego z Krza (wykonane w Krakowskich Zakładach Witraży Żeleńskich) oraz dwa obrazy olejne: „Pejzaż zimowy” również pędzla Henryka Uziembły oraz „Konie” Jerzego Potrzebowskiego.

Stałe wystawy

Kilka sal na piętrze Willi dzięki przedmiotom z lat 60. i 70. XX w. zostało zmienione w pomieszczenia rodem z PRL-u, gdzie - obok pralki „Frani” czy telewizora „Rubin” - można zobaczyć również przykłady innych urządzeń, które dawno już zniknęły z życia codziennego.
Na parterze przygotowano również osobne wystawy, związane z górnictwem oraz historią osiedla Siersza.

Zwiedzanie z oprowadzaniem

Zorganizowane zwiedzanie odbywa się po uprzednim zarezerwowaniu terminu i godziny. Rezerwację można ustalić/odwołać pod nr telefonu 32 6110 621 lub mailowo: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

  • koszt zwiedzania to 25 zł od osoby,
  • zwiedzanie odbywa się w grupach do 15 osób,
  • w trakcie zwiedzania przestrzegamy aktualnych wytycznych sanitarnych,
  • nie można zamówić oprowadzania w języku obcym.
  • w przypadku zwiedzania zamawianego z wyprzedzeniem większym niż 14 dni, wizytę należy potwierdzić lub odwołać najpóźniej na dwa dni przed jej terminem.

Pobierz informację w formacie .pdf klikając w poniższą miniaturę

zwiedzanie willi - pobierz informację

Aktualizacja: 04.02.2022 BW