Szukasz ciekawego miejsca na aktywny odpoczynek? Zapraszamy na nordic walking, ponieważ ta dyscyplina sportu staje się coraz bardziej popularna na terenie naszej Gminy

Zachęcamy do korzystania z możliwości wspaniałego relaksu w otoczeniu pięknego lasu, bogatego w różne gatunki ciekawych roślin i zwierząt, dlatego polecamy szczególnie spacery po Puszczy Dulowskiej. Ze względu na spokojne otoczenie i wygodne trasy, stąd często rozpoczynają swoje wędrówki amatorzy spacerów w stylu nordic walking. Bezpośredni kontakt z przyrodą umożliwia ścieżka przyrodniczo-leśna, prowadząca Linią Średnią w kierunku północno-zachodnim (5,5 km długości). Przez teren Puszczy przechodzi także kilka szlaków turystycznych (zielony, niebieski i czerwony).

Proponujemy spacer po Puszczy dwiema trasami:

Trasa [1]: Początek trasy z parkingu przy puszczy (na końcu ul. Szembeka w Młoszowej), przejście Linią Średnią w kierunku Dulowej do miejsca z ławeczkami przy Ośrodku Hodowli Zwierzyny – dystans ok. 3,2 km. Powrót tą samą drogą. Trasa szutrowa, prosta wzdłuż ścieżki przyrodniczo-leśnej (szlak rowerowy czerwony), bez podejść i spadków terenu. Dostępna o każdej porze roku. Czas przejścia całej trasy (ok. 6,4 km) dla osób uprawiających nordic walking rekreacyjnie to max. 1,5 h.

Trasa [2]: wyjście z tego samego miejsca co trasa [1]. Za Ośrodkiem Hodowli Zwierzyny dalej w kierunku Tenczynka (na wschód). Po ok. 1,3 km skręt w lewo w drogę Alwerską (szlak rowerowy czerwony) w kierunku przejazdu kolejowego w Dulowej, ostry skręt w lewo na asfaltową drogę (Droga Nowa) prowadzącą do Ośrodka. Przy ośrodku skręt w prawo i powrót Linią Średnią do parkingu. Trasa w całości leśna, szutrowo-piaskowa z niewielkim odcinkiem asfaltu, płaska. Dystans 12,5 km. Czas przemarszu ok. 2,5 h.

Trasy nordic walking w gminie Trzebinia

 

Inne proponowane trasy - o różnym poziomie trudności i długości szlaku:

Trasa [3]: Płoki – Psary – Płoki, dystans 7 km (szlak rowerowy czerwony),
Trasa [4]: Cisowe Skały w Czyżówce, dystans min. 3,5 km (szlak pieszy zielony, dystans w zależności od wybranej trasy),
Trasa [5]: W poszukiwaniu „Zaginionej Wioski" – Dulowa, dystans 8-9 km (W poszukiwaniu „Zaginionej Wioski" - w zależności od odwiedzonych punktów),
Trasa [6]: Spacerowa pętla w Gaju – Góra Eksnerówka – Misiury – granica Piaskowni Szczakowa – Gaj Zacisze, dystans 6 km (szlak rowerowy czerwony),
Trasa [7]: Młoszowa – Młoszowa Wzgórze – Rezerwat Ostra Góra – Młoszowa, dystans 7,5 km (szlak pomarańczowy),
Trasa [8]: Trzebinia – Młoszowa Wzgórze – Rezerwat Ostra Góra – Myślachowice – Góra Bożniowa – Trzebinia, dystans 11 km (częściowo po niebieskim szlaku rowerowym).

Czas przejścia uzależniony jest od grupy. Przyjmuje się ok. 5 km przejścia trasy na godzinę. Dodatkowe trasy mają dużą różnicę poziomów.
Ostre podejścia: trasa [7] i [8], łagodne podejścia: trasa [3] i [4].

Imprezy Nordic Walking - zobacz stronę organizatora marszów nordic walking - PUKS "Młoszowa"

Jakie korzyści daje uprawianie Nordic Walking:

Regularny i odpowiednio zintensyfikowany trening fizyczny:

  • wpływa pozytywnie na szereg narządów i układów, zwiększając tym samym wydolność naszego organizmu;
  • poprawia wydolność aerobową (tlenową), a także wydolność anaerobową (beztlenową);
  • poprawia sprawność fizyczną osób w każdym wieku, co przekłada się na zmniejszenie występującego w życiu codziennym zmęczenia;
  • przeciwdziała występowaniu bólu kręgosłupa w odcinku krzyżowym, będącego efektem dysproporcji między siłą mięśni grzbietu oraz mięśniami odpowiedzialnymi za stabilizację kręgosłupa;
  • jest najskuteczniejszą metodą, mającą bezpośredni wpływ na utrzymanie prawidłowej masy ciała, przeciwdziała tym samym wystąpieniu nadwagi i otyłości;
  • korzystnie wpływa na nadciśnienie tętnicze, cukrzycę typu II, zaburzenia tolerancji glukozy, osteoporozę oraz hiperlipidemię;
  • powoduje obniżenie ciśnienia skurczowego oraz rozkurczowego nawet o 10 mmHg, co pozwala na ewentualne zmniejszenie dawek leków w początkowym etapie nadciśnienia i zastąpienie ich regularną aktywnością fizyczną;
  • prowadzi do ciągłego mechanicznego obciążenia układu kostnego, co skutkuje jego prawidłową budową strukturalną.

Prawidłowa sylwetka w marszu nordic walking

 

Odpowiedni sprzęt

Nordic walking to intensywny marsz z użyciem kijów. Komfort ich użytkowania jest bardzo ważny, a związany jest bezpośrednio z ich prawidłowym doborem. Niewygodne i źle dobrane wpływają na wadliwą technikę marszu, co może spowodować urazy przeciążeniowe i zniweczyć korzyści płynące z uprawiania tej formy ruchu.

Ze względu na budowę kije można podzielić na dwie grupy: regulowane oraz kije o stałej długości. Dla osób rozpoczynających przygodę z nordic walking najlepszym wyborem będą kije regulowane. Kije o stałej długości używane są najczęściej przez doświadczonych miłośników tej dyscypliny. Długość kijów musi być bardzo starannie dobrana – odpowiednio do wzrostu i proporcji ciała użytkownika. Materiały stosowane do produkcji kijów to aluminium, włókno szklane oraz włókno węglowe. Najczęściej używane są materiały kompozytowe z częściową zawartością włókna węglowego.
Kije aluminiowe należą do najtańszych, można je kupić już za kilkadziesiąt złotych. Należy jednak zwrócić uwagę, czy są wystarczająco trwałe – często wytrzymałość aluminiowych rurek jest niewystarczająca i podczas treningu mogą ulec wygięciu czy wręcz zniszczeniu. Kije z włókna węglowego są najlżejsze i w naturalny sposób amortyzują drgania. Charakteryzują się znacznie większą niż kije aluminiowe elastycznością. Wraz ze wzrostem zawartości włókna węglowego zmniejsza się ich waga.

Kij do nordic walking zbudowany jest z trzech elementów: rękojeści z zamocowanym paskiem, trzonu oraz grota.
Gładka rękojeść o smukłym kształcie wraz z blisko umocowanym paskiem powodują, że gdy ramię jest odwiedzione do tyłu, a dłoń otwarta, kij nie ucieka. Jednocześnie podczas ruchu ramienia do przodu kij jakby samoczynnie wraca do dłoni, co umożliwia jej zamknięcie na rękojeści i osadzenie kija w podłożu. Rękojeść kija najczęściej wykonana jest z materiałów syntetycznych lub z połączenia materiału syntetycznego z korkiem. Zastosowane materiały mają za zadanie zapobiegać poślizgowi, absorbować wibracje oraz zapewnić dobrą izolację termiczną.

Pasek (w kształcie nieco zbliżonym do rękawiczki) powinien być umocowany blisko kija w taki sposób, aby wewnętrzna część dłoni (pomiędzy palcem wskazującym a kciukiem) niemal cały czas przylegała do rękojeści.

Przy podejmowaniu decyzji o zakupie kijów nie lekceważmy roli grotu. Odpowiedni grot gwarantuje pewne wbicie i mocne odepchnięcie od podłoża. Zasadniczo składa się on z ostrego końca (wykonanego najczęściej z węglików spiekanych) używanego podczas marszu na miękkich, naturalnych nawierzchniach oraz gumowej nakładki, tzw. „bucika”, chroniącej grot, gdy trasa biegnie po asfalcie czy betonie.

W dobrych kijach, przeznaczonych dla osób uprawiających nordic walking na poziomie fitness i sport, możemy się spotkać z amortyzatorem łagodzącym zetknięcie grotu z podłożem, dzięki czemu marsz z użyciem grotu ostrego możliwy jest na wszystkich rodzajach nawierzchni.

długość kija do nordic walking

Aktualizacja: 04.11.2020 BW