Gmina Trzebinia przyjęła "Program zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Trzebinia" (Uchwała nr XIX/201/VIII/2020 Rady Miasta Trzebini z dnia 9 kwietnia 2020 r.).

Pies - zdjęcie poglądowe

 

Zgodnie z jego zapisami uzgodniono zakres działań w ramach współpracy ze schroniskiem dla zwierząt, organizacjami pozarządowymi i społecznymi opiekunami bezdomnych zwierząt, aby zapewniać opiekę zwierzętom bezdomnym, znajdować im nowe domy, odławiać je do schroniska lub doglądać tam, gdzie przebywają, dokarmiać wolno żyjące koty, organizować pomoc weterynaryjną oraz znakować zwierzęta domowe, będące na utrzymaniu człowieka (jako towarzysze).

Osobom utrzymującym zwierzęta domowe lub społecznie opiekującym się tymi bezdomnymi Gmina Trzebinia pomaga sfinansować zabiegi sterylizacji/kastracji/uśpienia ślepego miotu/ znakowania (czipowania). W tym celu należy złożyć w Urzędzie Miasta w Trzebini odpowiedni wniosek - szczegółowo procedura ta omówiona jest w zakładce "Deklaracja oraz wniosek o uzyskanie skierowania na zabiegi dla zwierząt".

Znakowanie psów.

Zwane popularnie czipowaniem - od ang. słowa "chip" polega na wszczepieniu elektronicznego identyfikatora pod skórę szyi lub między łopatkami zwierzęcia - robi się to tylko raz, ponieważ urządzenie może działać nawet kilkadziesiąt lat. Jeżeli pies ucieknie, zgubi się lub zostanie skradziony, w chwili jego znalezienia można specjalnym czytnikiem odczytać numer, sprawdzić go w elektronicznej bazie danych, uzyskać informacje o właścicielu i powiadomić go o odnalezieniu czworonoga.

Numer zakodowany w mikroczipie można odczytać w dowolnym schronisku dla bezdomnych zwierząt w Polsce, w większości gabinetów weterynaryjnych oraz na komendach Policji lub Straży Miejskiej w całym kraju. Elektroniczne oznakowanie jest też niezbędnym wymogiem do wyrobienia zwierzęciu "paszportu", który trzeba posiadać, aby móc legalnie podróżować z czworonogiem po krajach Unii Europejskiej.

Aktualizacja 5.11.2020 r. SD