Dzień 23 stycznia 1945 roku uważany jest za oficjalny dzień wyzwolenia Trzebini spod okupacji hitlerowskiej. Z tej okazji pod pomnikami upamiętniającymi ofiary II Wojny Światowej na Trzebionce, w Sierszy oraz w Myślachowicach złożono wiązanki oraz zapalono znicze.

 

 

W tym symbolicznym uczczeniu 67 rocznicy wyzwolenia miasta wzięli udział mieszkańcy, harcerze, nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Myślachowicach, grupa zuchów z  Przedszkola Samorządowego w Myślachowicach oraz przedstawiciele Gminy Trzebinia.

 

Przypomnijmy, że walki o Trzebinię oraz pobliskie miejscowości trwały kilka dni. Zacięte bitwy stoczono o Bolęcin, Młoszową, Karniowice, Myślachowice, Płoki, Sierszę i samą Trzebinię. Ostatecznie miasto zostało wyzwolone spod okupacji hitlerowskiej w dniu 23 stycznia 1945 roku przez wojska 59 Armii I Frontu Ukraińskiego pod dowództwem generała Iwana Korownikowa.

 

Organizatorem upamiętnienia 67 rocznicy wyzwolenia Trzebini spod okupacji hitlerowskiej była Rada Gminna SLD w Trzebini we współpracy z Urzędem Miasta w Trzebini, Komendą Hufca ZHP w Trzebini oraz Szkołą Podstawową w Myślachowicach i Przedszkolem Samorządowym w Myślachowiacach.

 

- Dziękuję serdecznie wszystkim osobom i instytucjom, które włączyły się w upamiętnienie tego ważnego dla trzebińskiej społeczności dnia, jakim był dzień wyzwolenia Trzebini spod koszmaru okupacji hitlerowskiej – mówi Paweł Rejdych, przewodniczący Rady Gminnej SLD w Trzebini.

 

(RS)

 

Fot.: W 67 rocznicę wyzwolenia Trzebini złożono wiązanki i zapalono znicze pod pomnikami ofiar II Wojny Światowej w Sierszy, na Trzebionce i w Myślachowicach. W tej ostatniej miejscowości dzień wyzwolenia uczcili również uczniowie z miejscowej Szkoły Podstawowej oraz grupa zuchów z myślachowickiego Przedszkola Samorządowego.