Wystawiona w Zespole Pałacowo - Parkowym w Młoszowej na inaugurację tegorocznych XIX Dni Trzebini operetka "Orfeusz w piekle" Jacquesa Offenbacha w wykonaniu artystów Gliwickiego Teatru Muzycznego zachwyciła i rozbawiała publiczność.

Gliwicki "Orfeusz" powstał w roku 1998 i należy do największych przebojów śląskiego teatru. Przedstawienie przygotował we współczesnej konwencji wybitny reżyser spektakli muzycznych – Marcel Kochańczyk, a scenografia została opracowana przez Barbarę Ptak.

Przed publicznością w scenerii młoszowskiego pałacu wystąpili m. in.: Anita Maszczyk (Eurydyka), Witold Wrona (Orfeusz), Michał Musioł (Jowisz), Arkadiusz Dołęga (Pluton), Jolanta Kremer (Diana), Tomasz Białek (Kupido) i Ireneusz Miczka (Mars). Z kolei orkiestrą dyrygował Maciej Niesiołowski.

Było to już 17 plenerowe przedstawienie muzyczne zorganizowane w Młoszowej na przestrzeni blisko dwudziestu lat. Plenerowe spektakle zostału tu zapoczątkowane w roku 1995 pokazem „Halki" Stanisława Moniuszki w wykonaniu Opery Śląskiej w Bytomiu. W późniejszych latach melomani mieli okazję zobaczyć m. in.: „Zemstę nietoperza" i „Barona cygańskiego" J. Straussa, „Krainę uśmiechu" i „Wesołą wdówkę" F. Lehara, „Ptasznika z Tyrolu" K. Zellera, „Skrzypka na dachu" J. Bock`a, „Carmen" G. Bizeta oraz „Nabucco" G. Verdiego.

W scenerii młoszowskiego pałacu publiczność podziwiała już wielu wybitnych artystów scen polskich i zagranicznych oraz zespoły artystyczne Opery Śląskiej w Bytomiu, Gliwickiego Teatru Muzycznego, Opery Lwowskiej i Teatru Rozrywki z Chorzowa. W roku 2005 wielkie widowisko muzyczne pt. „Tu gdzie śpiewał Jan Kiepura" prowadził w Młoszowej - Bogusław Kaczyński, wybitny znawca muzyki i ulubieniec publiczności.

Przedstawienia muzyczne w Młoszowej są najczęściej organizowane w miesiącu czerwcu i zwykle poprzedzają obchody tzw. Dni Trzebini, czyli dorocznego święta miasta. Z inicjatywą ich organizacji wystąpił przed laty Franciszek Wołoch - wieloletni artysta śpiewak Opery Śląskiej Bytomiu i zarazem wieloletni radny Rady Miasta Trzebini. W widowiskach tych uczestniczy zwykle od 2 do 3 tysięcy widzów. Do Młoszowej przyjeżdżają miłośnicy teatru muzycznego nie tylko z Małopolski, Zagłębia i Górnego Śląska, ale i z wielu innych zakątków naszego kraju.

 

 

 

 

 

 

 

 Fot.: Przedstawienie "Orfeusza w piekle" Jacquesa Offenbacha w wykonaniu artystów Gliwickiego Teatru Muzycznego w scenerii Zespołu Pałacowo-Parkowego w Młoszowej.

24.06.2013

(RS)