Zbiornik Balaton

 

Balaton - akwen położony w samym centrum Trzebini, w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu. Lustro wody o pierwszej klasie czystości obejmuje powierzchnię ok. 3 ha i sięga głębokości średnio 9,5 m. Wody Balatonu zasilane są podziemnymi źródłami. W sezonie letnim funkcjonuje tu wydzielone miejsce do kąpieli, natomiast pozostałą część zbiornika wykorzystuje Polski Związek Wędkarski - Koło w Trzebini.

 

Adres: 32-540 Trzebinia, ul. Świętego Stanisława

GPS: 50°9'52"N   19°27'49"E

 

Kąpielisko BALATON      -

 

Czego się spodziewać (w sezonie letnim)

 

- wydzielone kapielisko - TAK

- obecność ratownika - TAK

- boisko do piłki siatkowej - TAK

- kosze na śmieci - TAK

- mała gastronomia - TAK

- opłata za wstęp - TAK

- możliwość zaparkowania samochodu - TAK

 

W pobliżu "Balatonu" jest usytuowany przystanek autobusowy, co stanowi duże ułatwienie dla niezmotoryzowanych turystów z pobliskich okolic. Na przystanku zatrzymują się autobusy lini 9 oraz busy (zobacz rokład jazdy autobusu - kliknij tutaj).

 

Dojazd

 

- autobusem komunikacji miejskiej z dworca PKP:

z dworca PKP z Trzebini jadąc autobusem lini 9 (zobacz rokład jazdy autobusu - kliknij tutaj), należy wysiąść na drugim przystanku o nazwie "Trzebinia - Przychodnia".

 

- samochodem z Krakowa:

a) autostradą A4 w kierunku Katowic, zjazd na Trzebinię, ulicą Długą obok klasztoru Salwatorianów do wiaduktu, za wiaduktem ulicą Kościuszki w kierunku centrum Trzebini, skręcić w lewo za salonem sukni ślubnych (przed światłami). Należy przejechać 500 m ulicą Św. Stanisława i zaparkować na jednym z parkingów przed Balatonem. W związku z dużym natężeniem ruchu turystów w okresie letnim, w przypadku przepełnienia miejsc parkingowych przy kąpielisku prosimy kierować się na parkingi usytuowane w centrum miasta:

- parking przy skrzyżowaniu ulic: Krakowskiej, Piłsudskiego, Ochronkowej (tzw. "za młynem"),

- parking przy Urzędzie Miasta w Trzebini (ul. Piłsudskiego 14),

- parking przy ul. św. Stanisława (Mały Rynek).

b) drogą krajową nr 79 z Krakowa (przez Zabierzów i Krzeszowice), w Trzebini skręcić w prawo za światłami, przejechać 500 m ulicą Św. Stanisława. Należy skorzystać z parkingu przed Balatonem lub kierować się do centrum miasta (j.w.).

- samochodem z Katowic, Mysłowic i Jaworzna:

a) autostradą A4 w kierunku na Kraków, zjazd na Trzebinię, ulicą Długą obok klasztoru Salwatorianów do wiaduktu, za wiaduktem ulicą Kościuszki w kierunku centrum Trzebini, skręcić w lewo za salonem sukni ślubnych (przed światłami). Należy przejechać 500 m ulicą Św. Stanisława i skorzystać z parkingu przed Balatonem lub kierować się do centrum miasta (j.w.).

b) drogą krajową nr 79 (przez Jaworzno i Chrzanów), zjazd na Trzebinię, ulicą Długą obok klasztoru Salwatorianów do wiaduktu, za wiaduktem ulicą Kościuszki w kierunku centrum Trzebini, skręcić w lewo za salonem sukni ślubnych (przed światłami). Należy przejechać 500 m ulicą Św. Stanisława i skorzystać z parkingu przed Balatonem lub kierować się do centrum miasta (j.w.).

- samochodem z Olkusza:

a) drogą krajową nr 791 (przez Lgotę i Myślachowice), zjazd na Trzebinię, ulicą Piłsudskiego obok Dworu Zieleniewskich do Rynku, tutaj należy skręcić w prawo w ulicę Narutowicza, dojechać nią do ulicy Św. Stanisława, przejechać 500 m i skorzystać z parkingu przed Balatonem lub kierować się do centrum miasta (j.w.).

 

Parkingi

 

Przy ośrodku zorganizowane są trzy parkingi niestrzeżone płatne, czynne (w sezonie letnim):
- od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00
- w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 18.00

 

parkingi Balaton

 

Ponadto w odległości do 1 km znajdują się parkingi:

- przy Domu Kultury „Sokół" (przy ul. Kościuszki - dojście ul. Harcerską i Św. Stanisława)

- przy Małym Rynku (ul. Świętego Stanisława)

- miejsca parkingowe na ul. Szkolnej i ul. Rybnej (dojście od ul. Rybnej)

- parking „Za młynem" (ul. Krakowska - dojście przez Rynek i ulicami Narutowicza i Świętego Stanisława)

- parking przy Urzędzie Miasta w Trzebini (ul. Marszałka Piłsudskiego - dojście przez park przy Dworze Zieleniewskich i od strony ul. Rybnej)

- dwupoziomowy parking miejski przy targu w Trzebini (ul. Młoszowska - dojście przez park przy Dworze Zieleniewskich i od strony ul. Rybnej)

 

 

Lokalizacja parkingów

 

1. Parkingi przy Ośrodku Rekreacyjnym „Balaton"
2. Parking przy Domu Kultury „Sokół"
3. Parking Mały Rynek
4. Miejsca wyznaczone do parkowania (ul. Szkolna, Rybna)
5. Parking ul. Krakowska („Za młynem")
6. Parking przy Urzędzie Miasta (ul. Marszałka Piłsudskiego)
7. Parking miejski przy ul. Młoszowskiej

 

Prosimy wszystkich turystów odwiedzających kąpielisko o zachowanie szczególnej ostrożności przy parkowaniu swoich samochodów i przestrzeganie przepisów drogowych.