Podbuczyna - uzytek ekologiczny w Trzebini

Użytek ekologiczny Podbuczyna o powierzchni 14,36 ha został objęty ochroną prawną ze względu na piękne, liczące 130 lat okazy starych buków, porastających wzniesienie leżące pomiędzy Wodną a Sierszą, a także liczące po kilkadziesiąt lat sosny, brzozy i dęby. Użytki ekologiczne powołuje się własnie dla ochrony takich niewielkich ekosystemów, zwłaszcza tam, gdzie przyroda ulega przekształceniu na skutek gospodarki ludzkiej. Urozmaicona rzeźba terenu czyni Podbuczynę wdzięcznym miejscem do spacerów - raz wśród łąk, skąd rozciąga się widok w stronę gór, po chwili droga biegnie pod wysokimi drzewami, gdzie słychać śpiew ptaków.

lilia złotogłów

W podłożu lasu bukowego zawsze zalega gruba warstwa ściółki, ponieważ opadłe liście dopiero po czterech latach ulegają rozpadowi i zamieniają się w próchnicę. Przez ich warstwę przebijają tylko najsilniejsze rośliny, zwłaszcza te, które kwitną wczesną wiosną (zanim na bukach pojawią się liście). W czasie spaceru w tym uroczym miejscu można wypatrzyć konwalię majową, wawrzynka wilcze łyko oraz całe kobierce przylaszczek. Rzadziej trafiają się interesujące rośliny chronione, takie jak lilia złotogłów (na zdjęciu powyżej) oraz storczyki z gatunku wyblin jednolistny i buławnik wielkokwiatowy. W okresie od maja do sierpnia można tu zaobserwowac więcej gatunków storczyków - niektóre z nich przedstawiamy w zakładce "Dzikie storczyki w Trzebini".

bulawnik wielkowiatowy trzebinia

wyblin jednolistny trzebinia

W pobliżu wzgórza biegnie trasa czerwonego szlaku rowerowego, obiegającego całą gminę (49,1 km), jednak dla spacerowiczów polecamy trasę wiodącą od Wodnej ulicą Wesołą, która po przekroczeniu linii kolejowej przechodzi w drogę gruntową (na zdjęciach poniżej kilka widoków "po drodze"). Teraz wystarczy kierować się oznaczeniami czerwonego szlaku.

podbuczyna szlak czerwony

podbuczyna trasa przez wzgórza

podbuczyna łąki jesienią

Użytek ekologiczny „Podbuczyna”
Adres: Trzebinia - zobacz to miejsce na mapie
GPS: 50°10'59"N   19°26'2"E

Aktualizacja: 14.07.2021 BW