podbuczyna wyc

 

Użytek ekologiczny Podbuczyna o powierzchni 14,36 ha został objęty ochroną prawną ze względu na piękne, liczące 130 lat okazy starych buków, porastających wzniesienie leżące pomiędzy Wodną a Sierszą, a także liczące po kilkadziesiąt lat sosny, brzozy i dęby. Użytki ekologiczne powołuje się własnie dla ochrony takich niewielkich ekosystemów, zwłaszcza tam, gdzie przyroda ulega przekształceniu na skutek gospodarki ludzkiej.

 

 

W podłożu lasu bukowego zawsze zalega gruba warstwa ściółki, ponieważ opadłe liście dopiero po czterech latach ulegają rozpadowi i zamieniają się w próchnicę. Przez ich warstwę przebijają tylko najsilniejsze rośliny, zwłaszcza te, które kwitną wczesną wiosną (zanim na bukach pojawią się liście). W czasie spaceru w tym uroczym miejscu można wypatrzyć konwalię majową, wawrzynka wilcze łyko oraz całe kobierce przylaszczek. Rzadziej trafiają się rośliny chronione, takie jak lilia złotogłów (na zdjęciu) oraz storczyki z gatunku wyblin jednolistny i buławnik wielkokwiatowy.

 

W pobliżu wzgórza biegnie trasa czerwonego szlaku rowerowego, obiegającego całą gminę (49,1 km), jednak dla spacerowiczów polecamy trasę wiodącą od Wodnej ulicą Wesołą, która po przekroczeniu linii kolejowej przechodzi w drogę gruntową (na zdjęciu widok "po drodze"). Teraz wystarczy kierować się oznaczeniami czerwonego szlaku.

Łąki przy użytku ekologicznym

 

 

Użytek ekologiczny „Podbuczyna”

Adres: Trzebinia

GPS: 50°10'59"N   19°26'2"E

 

Zobacz trasę szlaku czerwonego