W gminie Trzebinia nie brakuje pięknych lasów, kwitnących łąk, śmiało zarysowanych wzgórz ani miejsc, które warto odwiedzić, kiedy troski dnia codziennego ustępują przed pragnieniem obcowania z pięknem natury.

Walory Puszczy Dulowskiej można poznać dzięki ścieżce przyrodniczo - leśnej, natomiast w inne atrakcyjne miejsca w gminie poprowadzono trzy piesze szlaki turystyczne "Śladami Zielonych Pereł Trzebini":

Buki w rezerwacie Ostra Góra w Psarach

Szlak pomarańczowy

Rozpoczyna się przy Zespole Pałacowo - Parkowym w Młoszowej i wiedzie poprzez Górę Bartoskę, rezerwat przyrody Ostra Góra, wzgórze Bialny Dół w Psarach oraz skały zwane Martwicą Karniowicką do unikalnego w skali Europy kurhanu w Karniowicach.

Ośrodek rekreacyjny Chechło

Szlak niebieski

Rozpoczyna się w Pile Kościeleckiej przy Zalewie Chechło, przechodzi obok strzelnicy koła Łowieckiego „Diana" do ul. Skalnej w Bolęcinie i umiejscowionej w pobliżu bardzo rzadko występującej w podobnej formie skałki triasowej, po czym poprzez zabytkowy park w Bolęcinie i obok stadniny koni prowadzi nad akwen Gliniak.

Rozlewisko rzeki Kozi Bród

Szlak zielony

Rozpoczyna się w centrum Myślachowic, po czym wiedzie polnymi i leśnymi drogami do położonych na terenie Czyżówki interesujących formacji, zwanych Cisowymi Skałami, a następnie wzdłuż meandrów potoku Kozi Bród prowadzi leśnymi ścieżkami na miejsce śmierci ks. Michała Rapacza w Płokach, skąd wiedzie do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach.

 Aktualizacja: 23.11.2020 BW