11 listopada 2018 r. będziemy obchodzić 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W całej Polsce zaplanowano tysiące wydarzeń, spotkań i imprez, które mają uczcić stulecie tego doniosłego wydarzenia, jednak obchody jubileuszu są okazją nie tylko do świętowania: przywołujemy także pamięć o bohaterach naszej wolności. Nie brakuje wśród nich wielkich nazwisk, znanych z podręczników historii, ale także naszch lokalnych patriotów, którzy w 1914 roku stawili się ochotniczo do formacji legionowych, tworzonych przez Józefa Piłsudskiego.

 

Prosimy osoby i instytucje, zainteresowane dodaniem do listy wydarzeń organizowanych w Trzebini własnych imprez i uroczystości, o wypełnienie formularza zgłoszenia i kontakt z Referatem Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta w Trzebini - tel. 32 7111 084, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

100-lecie niepodległości PolskiPoniżej przedstawiamy ramowy wykaz zaplanowanych wydarzeń rocznicowych:

 • 21 kwietnia 2018 r. godz. 10.00 Rajd "Miejscami Pamięci Narodowej" – Rynek w Trzebini
  Rajd przygotowany przez Hufiec ZHP w Trzebini wspólnie z gminą Trzebinia w ramach akcji „Wywieś Flagę”. Na zakończenie gry, po powrocie drużyn na rynek w Trzebini odbędzie się uroczyste podsumowanie rajdu, a wszyscy uczestnicy imprezy oraz mieszkańcy będą mieli możliwość otrzymania flagi narodowej, celem wywieszenia jej m.in. 2 maja – w dniu Święta Flagi.
 • 30 kwietnia 2018 r. godz. 10.00 „Marsz Po Flagę” - Rynek w Trzebini
  Gra terenowa organizowana przez PUKS Młoszowa. Drużyny uczestniczą w grze terenowej polegającej na przejściu dystansu ok. 3 km z trzebińskiego Rynku do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młoszowej przy pomocy mapy oraz zaliczeniu testu wiedzowego z historii dot. odzyskania niepodległości i symboli narodowych w określonym limicie czasowym.
 • 12 maja 2018 r. godz. 11.00 Gra miejska „1918 – 2018.pl" – Rynek w Trzebini i okolice
  Gra miejska o tematyce patriotycznej. Start: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Trzebini. Rozwiązywanie zadań w terenie w opartych na odnajdywaniu lokacji na podstawie zagadek i skojarzeń związanych z historią Polski, łamanie szyfrów oraz kodów, interakcje z animatorami oraz zadania zręcznościowe.
 • 18 maja 2018 r. godz. 17.00 „Śpiewana historia Polski” – Kuba MichalskiMiejska Biblioteka w Trzebini
  Koncert poezji śpiewanej zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Trzebini
 • Maj 2018 r. Patriotyczny Dzień Rodziny w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Trzebini
  (prezentacja polskich tańców narodowych, rodzinny Quiz patriotyczny)
 • Czerwiec 2018 r. Zakończenie roku harcerskiego i bieg „100km na 100-lecie” - Rynek w Trzebini
  Bieg rekreacyjny przygotowany przez Hufiec ZHP w Trzebini dla zuchów, harcerzy, instruktorów i mieszkańców Trzebini. Trasa biegu wokół Rynku w Trzebini. Przebiegnięte odległości każdego uczestnika będą się sumowały w 100 km.
 • 1 Wrzesień 2018 r. I Myślachowicki Rajd Rowerowy pod Honorowym Patronatem Burmistrza Trzebini pn. „100 uczestników na 100-lecie Niepodległej" – Szkoła Podstawowa w Myślachowicach. Głównym celem wydarzenia jest uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Każdy uczestnik rajdu otrzyma pamiątkowy medal.
 • Marsz Sokołów i narodowe czytanie w Trzebini 08.09.2018
 • 8 września 2018 - "Marsz Sokołów ku wolności" i narodowe czytanie w MBP w Trzebini
 • 16 września 2018 - Piknik Kawaleryjski w Dworze Zieleniewskich impreza o charakterze historyczno - patriotycznycm
 • Wrzesień/Październik 2018 r. Prelekcja „Trzebińskie harcerstwo w niepodległej Polsce” - Muzeum Ziemi Trzebińskiej
  Prelekcja i wystawa fotograficzna o działalności harcerskiej na ziemi trzebińskiej oraz wystawą pamiątek z historii harcerstwa przez Hufiec ZHP w Trzebini.
 • 13.10.2018 r. „Śladami historii – gra miejska, warsztaty oraz wystawa z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości” w MBP w Trzebini
 • 5-9 listopada 2018 r. w MBP w Trzebini - prelekcje tematyczne "Śladami historii" przeprowadzone przez p. Jolantę Piskorz
 • 9 listopada 2018 r. „Biesiada Patriotyczna”
  Spotkanie w remizie OSP Bolęcin dla mieszkańców Bolęcina i Piły Kościeleckiej. Wystąpią uczniowie szkoły podstawowej i przedszkola, wspólne śpiewanie z mieszkańcami pieśni patriotycznych, prezentacja multimedialna, losowanie nagród w konkursach (jakich).
 • 11 listopada 2018 r. Uroczystości na Rynku w Trzebini, związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę: Obchody jubileuszu w Trzebini
  godz.12.15 Kościół św. App. Piotra i Pawła w Trzebini
  Uroczysta msza święta w intencji Ojczyzny w z udziałem m.in. pocztów sztandarowych, przedstawicieli samorządu, organizacji, szkół, mieszkańców oraz oprawą muzyczną Chóru „Echo”.
  godz. 13.30 Rynek w Trzebini
  - koncert Miejskiej Orkiestry Dętej
  - wciągnięcie flagi państwowej na maszt
  - składanie kwiatów przy pomniku „Trzebińskich bohaterów wojen, bitew i walk na różnych frontach oraz ofiar represji systemów totalitarnych”
  - polonez w wykonaniu Zespołu „Krakowiaczek”
  - scenki historyczne z udziałem postaci Józefa Piłsudskiego, Ignacego Jana Paderewskiego
  - asysta ułanów
  - wystawa militariów
  godz. 15.30 Dom Kultury „Sokół” w Trzebini
  Koncert Chóru Milenium oraz pokaz filmu „Bitwa Warszawska 1920”
 • 17 Listopada – Sierszański kaganek oświaty źródłem patriotyzmu lokalnego – uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości
  Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Pana Jezusa (Bazylika Mniejsza, ul. Głowackiego 3), parada konna, wspomnienia, konkurs fotograficzny „Siersza kiedyś i dziś” (Willa NOT).
 • Listopad 2018 r. „Bieg po Niepodległość” - Rynek w Trzebini
  Gra miejska dla harcerzy i mieszkańców Trzebini oraz młodzieży z trzebińskich szkół oparta na aplikacji mobilnej: wykonywanie zadań połączone z konkursem wiedzy historycznej dotyczącej odzyskania niepodległości.
 • Listopad 2018 r. Wieczornica Patriotyczna dla mieszkańców Myślachowic
  Program artystyczny przygotowany przez Szkołę Podstawową w Myślachowicach, który będzie nawiązywał do 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości.
 • Listopad – Grudzień 2018 r. „1918 – 2018 100-lecie odzyskania niepodległości” - Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
  Wystawa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Trzebini wystawa , której towarzyszyć będą warsztaty plastyczne oraz cykl historycznych prelekcji tematycznych dla różnych grup wiekowych.
 • Październik/Listopad Koncert Patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Psarach we współpracy z Wiejskim Domem Kultury w Psarach.

 

Wydarzenie roku 1918 w Gminie Trzebinia - ZOBACZ (.pdf)

100 lat Polski w liczbach (.pdf) - opracowanie przygotowane przez GUS