11 listopada 2018 r. obchodziliśmy 100. rocznicę odzyskania niepodległości. W całej Polsce zaplanowano wtedy tysiące wydarzeń, spotkań i imprez, które miały uczcić stulecie tego doniosłego wydarzenia. Obchody jubileuszu były okazją nie tylko do świętowania: przywołaliśmy także pamięć o bohaterach naszej wolności. Nie brakuje wśród nich wielkich nazwisk, znanych z podręczników historii, ale także naszch lokalnych patriotów, którzy w 1914 roku stawili się ochotniczo do formacji legionowych, tworzonych przez Józefa Piłsudskiego.

Ramowy wykaz wydarzeń rocznicowych w Trzebini

100-lecie niepodległości Polski - grafika oklicznościowa

 • 21 kwietnia 2018 r. godz. 10.00 Rajd "Miejscami Pamięci Narodowej" – Rynek w Trzebini
  Rajd przygotowany przez Hufiec ZHP w Trzebini wspólnie z gminą Trzebinia w ramach akcji „Wywieś Flagę”. Na zakończenie gry, po powrocie drużyn na rynek w Trzebini odbyło się uroczyste podsumowanie rajdu, a wszyscy uczestnicy imprezy oraz mieszkańcy mieli możliwość otrzymania flagi narodowej, celem wywieszenia jej m.in. 2 maja – w dniu Święta Flagi.
 • 30 kwietnia 2018 r. godz. 10.00 „Marsz Po Flagę” - Rynek w Trzebini
  Gra terenowa zorganizowana przez PUKS Młoszowa. Drużyny uczestniczyły w grze terenowej, polegającej na przejściu dystansu ok. 3 km z trzebińskiego Rynku do Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Młoszowej (przy pomocy mapy) oraz zaliczeniu testu wiedzowego z historii dot. odzyskania niepodległości i symboli narodowych - w określonym limicie czasowym.
 • 12 maja 2018 r. godz. 11.00 Gra miejska „1918 – 2018.pl" – Rynek w Trzebini i okolice
  Gra miejska o tematyce patriotycznej. Start: Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Trzebini. Rozwiązywanie zadań w terenie w opartych na odnajdywaniu lokacji na podstawie zagadek i skojarzeń związanych z historią Polski, łamanie szyfrów oraz kodów, interakcje z animatorami oraz zadania zręcznościowe.
 • 18 maja 2018 r. godz. 17.00 „Śpiewana historia Polski” – Kuba MichalskiMiejska Biblioteka w Trzebini
  Koncert poezji śpiewanej, zorganizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Trzebini
 • Maj 2018 r. Patriotyczny Dzień Rodziny w Przedszkolu Samorządowym nr 3 w Trzebini
  (prezentacja polskich tańców narodowych, rodzinny Quiz patriotyczny)
 • Czerwiec 2018 r. Zakończenie roku harcerskiego i bieg „100km na 100-lecie” - Rynek w Trzebini
  Bieg rekreacyjny, przygotowany przez Hufiec ZHP w Trzebini dla zuchów, harcerzy, instruktorów i mieszkańców Trzebini. Trasa biegu wokół Rynku w Trzebini. Przebiegnięte odległości każdego uczestnika sumowały się w 100 km.
 • 1 Wrzesień 2018 r. I Myślachowicki Rajd Rowerowy pod Honorowym Patronatem Burmistrza Trzebini pn. „100 uczestników na 100-lecie Niepodległej" – Szkoła Podstawowa w Myślachowicach. Głównym celem wydarzenia było uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Każdy uczestnik rajdu otrzymał pamiątkowy medal.

 • Marsz Sokołów i narodowe czytanie w Trzebini 08.09.2018 - grafika oklicznościowa
 • 8 września 2018 - "Marsz Sokołów ku wolności" i narodowe czytanie w MBP w Trzebini
 • 16 września 2018 - Piknik Kawaleryjski w Dworze Zieleniewskich impreza o charakterze historyczno - patriotycznycm
 • Wrzesień/Październik 2018 r. Prelekcja „Trzebińskie harcerstwo w niepodległej Polsce” - Muzeum Ziemi Trzebińskiej
  Prelekcja i wystawa fotograficzna o działalności harcerskiej na ziemi trzebińskiej oraz wystawa pamiątek z historii harcerstwa przez Hufiec ZHP w Trzebini.
 • 13.10.2018 r. „Śladami historii – gra miejska, warsztaty oraz wystawa z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości” w MBP w Trzebini
 • 5-9 listopada 2018 r. w MBP w Trzebini - prelekcje tematyczne "Śladami historii", przeprowadzone przez p. Jolantę Piskorz
 • 9 listopada 2018 r. „Biesiada Patriotyczna”
  Spotkanie w remizie OSP Bolęcin dla mieszkańców Bolęcina i Piły Kościeleckiej. Wystąpili uczniowie szkoły podstawowej i przedszkola: wspólne śpiewanie z mieszkańcami pieśni patriotycznych, prezentacja multimedialna, losowanie nagród w konkursach.
 • 10 listopada zaprosiliśmy wszystkich do wzięcia udziału w grach miejskich, będących częścią obchodów stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości
 • 11 listopada 2018 r. Uroczystości na Rynku w Trzebini, związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę: Obchody jubileuszu w Trzebini - grafika oklicznościowa

  Rynek w Trzebini, godzina 10.00
  - Koncert Miejskiej Orkiestry Dętej
  - Wciągnięcie flagi państwowej na maszt
  - Apel poległych
  - Odsłonięcie i poświęcenie popiersia Marszałka Józefa Piłsudskiego
  - Złożenie kwiatów pod pomnikiem „Trzebińskich bohaterów wojen, bitew i walk na różnych frontach oraz ofiar represji systemów totalitarnych” i przy popiersiu Marszałka Józefa Piłsudskiego
  - Przysięga klasy mundurowej Liceum Ogólnokształcącego w Trzebini, pokaz musztry paradnej
  - Ślubowanie dzieci z Przedszkola Samorządowego nr 6 w Trzebini
  - Prezentacja sprzętu militarnego
  - Przemarsz uczestników uroczystości w asyście ułanów na koniach do Kościoła Parafialnego

  Kościół pw. Świętych Ap. Piotra i Pawła w Trzebini, godzina 12:15
  - Uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny z udziałem Chóru Echo

  Plac przy ul. Ochronkowej w Trzebini, godzina 12.00 – 16.00
  - Pokaz sprzętu wojskowego – Organizator: Miłośnicy Militariów w Trzebini

  Dom Kultury „Sokół” w Trzebini, godzina 15.00
  - Prezentacja tańców narodowych w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Krakowiaczek
  - „Trzebinianie w służbie niepodległości 1914-1918" – program w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej nr 5
  - Koncert Chóru Milenium
  - Pokaz filmu „1920-Bitwa Warszawska”

  Impreza towarzysząca
  11 kilometrowy marsz nordic walking organizowany przez PUKS Młoszowa – zbiórka uczestników na parkingu przy Urzędzie Miasta w Trzebini o godz. 8.00

 • 17 Listopada – Sierszański kaganek oświaty źródłem patriotyzmu lokalnego – uroczystości upamiętniające 100-lecie odzyskania niepodległości
  Msza św. w kościele pw. Niepokalanego Serca Pana Jezusa (Bazylika Mniejsza, ul. Głowackiego 3), parada konna, wspomnienia, konkurs fotograficzny „Siersza kiedyś i dziś” (Willa NOT).
 • Listopad 2018 r. „Bieg po Niepodległość” - Rynek w Trzebini
  Gra miejska dla harcerzy i mieszkańców Trzebini oraz młodzieży z trzebińskich szkół oparta na aplikacji mobilnej: wykonywanie zadań połączone z konkursem wiedzy historycznej dotyczącej odzyskania niepodległości.
 • Listopad 2018 r. Wieczornica Patriotyczna dla mieszkańców Myślachowic
  Program artystyczny przygotowany przez Szkołę Podstawową w Myślachowicach, który nawiązywał do 100-nej rocznicy odzyskania niepodległości.
 • Listopad – Grudzień 2018 r. „1918 – 2018 100-lecie odzyskania niepodległości” - Miejska Biblioteka Publiczna w Trzebini
  Wystawa zorganizowana przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Trzebini, której towarzyszyły warsztaty plastyczne oraz cykl historycznych prelekcji tematycznych dla różnych grup wiekowych.
 • Październik/Listopad Koncert Patriotyczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej w Psarach we współpracy z Wiejskim Domem Kultury w Psarach.