Kalendarz wydarzeń

"Muzyczne wędrówki po Europie" z zespołem LIARMAN TRIO
Niedziela, 2. wrzesień 2018, 18:45

Koncert odbywa się w ramach XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej.

XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej w Wygiełzowie

 

W 5 kolejnych niedziel, pomiędzy 19 sierpnia a 16 września 2018 r., odbędzie się XXVIII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej, na który zaproszono wybitnych artystów polskich i zagranicznych, gwarantujących najwyższy poziom wykonawczy. Festiwal obejmuje koncerty różnorodne pod względem stylów i gatunków muzycznych. Wszystkie koncerty festiwalowe zaplanowane zostały w Dworze na terenie Skansenu Nadwiślańskiego Parku Etnograficznego w Wygiełzowie.

 

Zaplanowano łącznie 10 koncertów z udziałem renomowanych artystów i zespołów. Symboliczną wymowę posiada koncert inaugurujący z udziałem przybyłej z Wiednia Orkiestry Kameralnej CAMERATA POLONIA pod dyr. Marka Kudlickiego, którą tworzą polscy artyści na stałe zamieszkujący poza granicami Polski (w Austrii). Wystąpią z koncertem muzyki polskiej pt. „Co mi w duszy gra? Muzyka polska”, nad którym patronat honorowy objęło Narodowe Biuro Obchodów NIEPODLEGŁA 2018. Po raz pierwszy wystąpią w festiwalu uczestnicy Akademii Operowej przy Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie, która przejęła kierownictwo artystyczne nad koncertem 9 września i zaproponowała jego obsadę.

 

26 sierpnia w Wygiełzowie wystąpi zjawiskowy duet saksofonowo fortepianowy MAGDUŚ DUO, którego koncert odbędzie się w ramach realizacji programu ZAMÓWIENIA KOMPOZYTORSKIE 2018. Zdobycie przez współorganizującą Festiwal instytucję IPIUM SILESIA dotacji Instytutu Muzyki i Tańca pozwoliło na sfinansowanie 80% koncertu łącznie z honorariami kompozytora Przemysława Szczotki, którego dzieło będzie miało w Wygiełzowie swoją prapremierę, a w październiku jego wykonanie zostanie powtórzone podczas Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych.

 

2 września zagra w Wygiełzowie kwartet smyczkowy MESSAGES QUARTET, postrzegany obecnie jako jeden z najlepszych tego typu zespołów w Polsce. Wykona dwa arcydzieła kameralne: Johannesa Brahmsa i Stanisława Moniuszki, co dodatkowo wzmocni polski wizerunek tej edycji festiwalu.

 

W koncercie finałowym wystąpi zespół muzyki dawnej specjalizujący się w wykonawstwie historycznym i posługujący się oryginalnym instrumentarium, zespół w międzynarodowym składzie: LE NUOVE MUSICHE, którego udział w festiwalu stał się możliwy dzięki dotacji grantowej pozyskanej przez artystów, umożliwiającej znaczne pokrycie budżetu ich występu.

 

Wydarzeniami festiwalu będą również koncerty odbywające się w okolicznych kościołach: w Jaworznie-Długoszynie zagra prof. Władysław Szymański i wybitny młody trębacz Piotr Nowak. W Chrzanowie-Kościelcu muzykę i poezje Hildegardy z Bingen przedstawi Zespół Wokalno-Instrumentalny FLORES ROSARUM, w kościele w Grojcu wystąpi polsko-brazylijski DUET HARPLINO (harfa i skrzypce), natomiast w Trzebini melomani odbędą "Muzyczne wędrówki po Europie" z zespołem LIARMAN TRIO, który wystąpi w niedzielę 2 września 2018 r. o 18.45 w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Luzara 1.

 

Zobacz harmonogram Festiwalu [.pdf]

Miejsce Kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła przy ul. Luzara 1
Wstęp wolny