Kalendarz wydarzeń

Spacer industrialny z cyklu SZLAKIEM HISTORII PRZEMYSŁU ZIEMI CHRZANOWSKIEJ
Niedziela, 28. kwiecień 2019, 15:00
Kontakt Stowarzyszenie Za Piecem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Historia przemysłu wydobywczego Bolęcinie sięga początku XX wieku, kiedy ówczesny właściciel wsi – Andrzej Chwalibóg - uruchomił w Bolęcinie kamieniołom (1910 r.) oraz cegielnię. Do tej pory w przestrzeni wsi zachowała się infrastruktura m.in. stuletni komin zbudowany z wypalanej tutaj cegły oraz dawne wyrobiska świadcząca o prowadzonych pracach wydobywczych. W trakcie spaceru będzie okazja wejścia na teren niedostępnego na co dzień kamieniołomu wapienia muszlowego.

 

Spacer industrialny w Bolęcinie

 

  • Zbiórka: Zajazd Rowerowy NAWSIE
  • Przewodnik: Agnieszka Mendela, współpraca Marian Witek, Jarosław Mysiura, MT Wioska pod Skałą w Bolęcinie.
  • Trasa spaceru: Park Dworski, kamienne ogrodzenie z wydobywanego tutaj dolomitu diploporowego, kamieniołom wapienia muszlowego, pozostałości kolejki wąskotorowej, kamienny wiadukt, nieczynna piaskownia z lat 60-tych, droga przewożenia kamiennego urobku na stację PKP w Bolęcinie, Cegielnia – komin, stare wyrobiska: kąpielisko Gliniak, stawy na terenie stadniny Husaria w Bolęcinie.
Miejsce Bolęcin
Spacer po terenie leśnym i kamieniołomie - prosimy o dobranie odpowiedniego obuwia.