Nazwa organizacji: Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR"

Data powstania organizacji: 23.02.1994 r.
Adres siedziby: Trzebinia ul. Grunwaldzka 1,
Kontakt: 508 200 210, 698 526 924, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Władze: Witold Siemek – Prezes, Małgorzata Ropka – Wiceprezes.
strona www.muzeum.trzebinia.org.pl

Zakres działalności:

Promowanie kultury regionalnej poprzez prowadzenie Muzeum Regionalnego w Trzebini.

Pogłębianie wiedzy o regionie wśród społeczeństwa i młodzieży. W tym celu stowarzyszenie zorganizowało Muzeum Ziemi Trzebińskiej, które pozyskuje, udostępnia i wystawia w celach badawczych i edukacyjnych materialne i niematerialne świadectwa ludzkiej działalności w naszym regionie. Propaguje wiedzę o Trzebini, stara się budzić świadomość historyczną wśród mieszkańców naszego miasta. Działania te realizuje poprzez organizowanie odczytów, wystaw, wieczornic, współredagowanie informatora „Regionalista Małopolski” - redagowany przez Małopolski Związek Towarzystw Regionalnych w Krakowie, którego jest członkiem.

Muzeum jest czynne po telefonicznym uzgodnieniu, tel. 698 526 924 (prezes - Witold Siemek) lub 508 200 210 (wiceprezes i kierownik muzeum - Małgorzata Ropka).

Historia powstania muzeum w Trzebini

24.06.1999 r. zostało otwarte przez Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Trzebińskiej „COR” w Dworze Zieleniewskich „Muzeum Ziemi Trzebińskiej” zorganizowane przez prezesa stowarzyszenia Jan Stryczka i Stanisława Orłowskiego. W roku 2010 zostało wpisane do rejestru sądowego jako muzeum prowadzone przez SMZT „COR” i przyjęło nazwę „Muzeum Regionalne Trzebini”. Kierownikiem muzeum jest Małgorzata Ropka a jej zastępcą Marek Bielecki. Obecny adres muzeum  Trzebinia, ul. Grunwaldzka 1.

 urządzenia pralnicze COR

Fot. Muzeum Regionalne w Trzebini – sala regionalna – urządzenia pralnicze stosowane w XIX i na początku XX wieku.

Prowadzenie Chóru Milenium.

W strukturach stowarzyszenia działa chór mieszany „Milenium", utworzony we wrześniu 1999 r. W swoim repertuarze chór „Milenium" posiada utwory o tematyce ludowej, religijnej i patriotycznej. Są one twórczością zarówno kompozytorów polskich, zagranicznych, jak i efektem własnych opracowań muzycznych dyrygenta. Chór bierze udział w przeglądach i konkursach muzycznych, zapewnia również oprawę muzyczną dla wielu gminnych uroczystości.  Próby chóru odbywają się w każdą środę w godz. 1700-1900 w miesiącach  styczeń- czerwiec, wrzesień – grudzień.

Dyrygent chóru: Wasyl Stefanuk, absolwent Wydziału Muzycznego w Iwanofrankińsku.

Przewodniczącą chóru „Milenium” jest Anna Bodzenta, tel. 502 637 729.

chor milenium 2021

 Fot.: 27 listopada 2019 r., Dwór Zieleniewskich, koncert dla długoletnich jubilatów małżeńskich, fot. Robert Wall

jubileusz 25 lat Cor 2019

Fot.: 16. listopada 2019 r., Dwór Zieleniewskich, obchody jubileuszowe 25-lecia istnienia Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Trzebińskiej oraz 20-lecia Chóru Milenium

Prowadzenie koła krótkofalowców

W strukturach stowarzyszenia działa również Koło Krótkofalowców posiadające swój znak SP9KLF, które zaprasza zainteresowanych do współpracy, które zaprasza zainteresowanych do współpracy.

Adres koła: Trzebinia, ul. Grunwaldzka 1,

Kontakt: Niewiedział Jan, tel. 609 679 661.

sekcja krótkofalowców z Trzebini na zawodach w 2017 roku

Fot. Zawody krótkofalarskie na UKF – Trzebinia marzec 2017

Realizowane działania w ostatnim roku:

Muzeum:

Na zlecenie Gminy Trzebinia realizowaliśmy zadanie „Muzeum Regionalne w Trzebini „tu” i „teraz”.

W ramach organizacji i prowadzenia muzeum zrealizowano następujące działania:

 • bieżące utrzymanie budynku, prace porządkowe wewnątrz i na zewnątrz budynku muzeum,
 • prace związane z organizacja muzeum: bieżące utrzymanie wystaw,  kontakt z innymi instytucjami muzealnymi,
 • muzeum odwiedziło 120 osoby, były to zarówno grupy zorganizowane jaki osoby indywidualne,  to dużo mniejsza liczba osób niż w ubiegłym roku, co spowodowane  było sytuacją epidemiczną na świecie i koniecznością zamknięcia muzeum dla zwiedzających,
 • przygotowanie  wystaw okolicznościowych, w tym czyszczenie i przygotowanie  urządzeń energetycznych do wystawienia na nowym miejscu  wystawienniczym w maszynie wyciągowej, przygotowanie nowej wystawy poświęconej Zakładom Górniczym „Trzebionka”,
 • drobne remonty i naprawy w budynku muzeum, w ramach tego działania m.in. obniżono i ocieplono sufit w kolejnym muzealnym pomieszczeniu, wykonano nowe ledowe oświetlenie, pomalowano ściany oraz sufit a także  wymieniono drzwi do pomieszczenia na nowe,
 • przygotowanie nowych miejsc wystawienniczych w maszynie wyciągowej, w tym spawanie konstrukcji stalowych, ich konserwacja, dospawanie metalowych elementów eksponatów do konstrukcji, wstępne wyrównanie ścian, malowanie ścian i sufitu, zabezpieczenie otworów okiennych, wykonanie oświetlenia ekspozycji, wystawienie  eksponatów.

Pomimo ograniczeń epidemicznych muzeum nadal działało, zachowując historyczne pamiątki dla przyszłych pokoleń. W roku 2020 muzeum wzbogaciło się o 8 nowych eksponatów:

 1. Skrzynka na pieczątki – Rafineria Trzebinia.
 2. Skrzynka Zakład „Owoc” - Trzebińska Fabryka Przetworów Owocowych.
 3. Puszka na olej jadalny – Schicht – Nelson Przemysł Tłuszczowy Schicht-Lever A Warszawa Fabryka w Trzebini.
 4. Skrzynka na ceres – Krajowy Tłuszcz Roślinny Schicht-Lever s.A.
 5. Poświadczenie przesiedlenia rodziny żydowskiej do Trzebini z 1931 r.
 6. Kalendarz Salwatora z 1936 wydany przez Wydawnictwo Księży Salwatorianów w Trzebini
 7. Pamiątka z 1959 r. z KWK „Siersza”
 8. Zdjęcie grupowe przed Szybem Wanda z 18.06.1918 r.

zdjęcie szafek rozdzielczych maszyny wyciągowowej COR

Fot.: Nowe miejsce wystawowe w maszynie wyciągowej (fot. zasoby własne)

Chór Milenium:
W roku 2020 ze względu na sytuację pandemiczną od połowy lutego próby chóru zostały zawieszone aż do odwołania.
Odbył się tylko jeden koncert, 2 lutego w Kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Trzebini, chór uczestniczył w corocznym koncert kolęd. 

Koło krótkofalowców:

Rok 2020 rozpoczął się kilkoma nowymi pomysłami które miały usprawnić pracę radiostacji klubowej na pasmach amatorskich, wykonane zostały wzmacniacze odbiorcze do radiostacji UHF i VHF do pracy w zawodach i odbić sygnału od śladu meteorytów konstruktorem tychże jest Jan SP9GRF. Marian SP9DEM wykonał przyrząd do pomiaru anten i obwodów do urządzeń radiowych.Z uwagi na postępującą pandemię Coronavirusa ograniczyliśmy spotkania klubowe, działalność Klubu polegała na starcie stacji Klubowej w zawodach krajowych i między narodowych, stacja klubowa zajęła kilka wysokich miejsc w pierwszej 10,w zawodach startuje przeważnie kilkaset stacji, braliśmy udział w zawodach SPDX Contest są to zawody organizowane przez Polski Związek Krótkofalowcow. Członkowie naszego Klubu również uczestniczyli w tych zawodach zajmując czołowe miejsca. Do kolekcji Klubu przybyły nowe dyplomy. Usprawniliśmy systemy antenowe UKF zainstalowane na wieży szybowej, na pasmach UKF w miesiącu styczniu pojawiły się duże ślady po spadających Meteorytach wykorzystane zostały do przeprowadzenia kilkunastu łączności na odległość ok 2000 km, z krajami: Rosja, Ukraina, Wielka Brytania, Włochy, Korsyka, Wyspy Baleary, Irlandia. Został zamontowany przemiennik DMR do pracy lokalnej i przy pomocy Internetu. 

Data aktualizacji danych: 14.12.2021 r.