Gatunki miodu z Trzebini

Pszczoły zbierają nektar, pyłek i spadź z tych roślin, które o danej porze roku kwitną w pobliżu pasieki (czyli w odległości kilku kilometrów). Lokalizacja pasieki decyduje więc o tym, czy powstanie miód wielokwiatowy, rzepakowy, spadziowy, lipowy, wrzosowy czy nawłociowy (najczęściej spotykane lokalne rodzaje miodu).

Zdjęcie przedstawia słoiki miodu na sprzedaż

Dlaczego najlepszy jest miód z lokalnych pasiek?

Powód nr 1

Lepiej kupować miód blisko, bezpośrednio u pszczelarza – wtedy droga od ula do słoja jest najkrótsza, a najlepsze właściwości miodu zostają zachowane. Wadą miodów kupowanych w markecie jest to, że praktycznie zawsze są przegrzewane w celu cofnięcia naturalnego procesu krystalizacji (konsumenci są przyzwyczajeni do płynnej formy miodu i takiego produktu szukają).

Powód nr 2

Osoby, które cierpią na alergię na pyłki, powinny jeść miód zimą. W nektarze zbieranym przez pszczoły zawsze jest pyłek, dostaje się on również do gotowego miodu. Co więcej, są to pyłki lokalnych roślin (nie tylko kwiatów, ale także traw i drzew), czyli tych, które wywołują alergię. Regularne przyjmowanie przez całą zimę miodu powoduje powolne odczulanie organizmu i stopniowe złagodzenie objawów alergii na wiosnę.

Powód nr 3

Pszczoły (nie tylko miodne) są niezbędnym elementem zdrowych ekosystemów i kluczem do zachowania bioróżnorodności środowiska. Są także zapylaczami upraw, które dostarczają nam pokarmu (zapylają ok. 70% gatunków roślin, które zapewniają nam 90% pożywienia). Kupując słoik miodu u pszczelarza, pomagasz w ochronie zapylaczy i zwiększenia ich liczby w środowisku.

Jak pszczelarze chronią pszczoły

Pszczoły tworzą rodziny na tyle duże, że potrafią razem przetrwać zimę, natomiast u innych owadów społecznych zimuje z reguły jedynie płodna samica, która na wiosnę zakłada kolonię od zera. Niektóre z nich również produkują miód, jednak na niewielką skalę, dlatego nie mają nadwyżek, którymi mogłyby podzielić się z ludźmi. Z tego powodu pszczelarze przygotowują pszczołom dobre warunki do życia w ulach, dbają o ich kondycję i zdrowie, a tym samym zwiększają liczebność i korzystny wpływ tych owadów na środowisko.

Wspieramy sąsiadów

Kupując miód u lokalnego pszczelarza, wspierasz prawdziwych ludzi. Nie korporacje lub przetwórnie żywności, lecz lokalną gospodarkę i konkretnego człowieka, naszego sąsiada, który zarobione pieniądze wyda na swoich bliskich lub na rozwój pasieki.

Jak szukać pszczelarza w okolicy

Na terenie Trzebini działa oddział Śląskiego Związku Pszczelarzy, który skupia kilkudziesięciu lokalnych wytwórców miodu - zachęcamy do odwiedzenia ich strony internetowej i sprawdzenia, gdzie znajduje się najbliższa pasieka.
Czasem z zaskoczeniem odkrywamy, że pszczelarstwem zajmują się nasi sąsiedzi lub znajomi, a ule stoją zaledwie kilka ulic dalej. Niektóre pasieki są otwarte na odwiedzających, więc można na miejscu zobaczyć, jak wygląda produkcja miodu, a także porozmawiać z pasiecznikiem i dowiedzieć się ciekawych rzeczy o pszczołach od prawdziwego pasjonata.

Etykiety ze znakiem "Trzebinia w sercu"

Od 2020 r. wielu okolicznych pszczelarzy używa etykiet, na których znajduje się znak "Trzebinia w sercu" - tak oznaczane są miody produkowane przez pszczoły z naszej okolicy.

Przykładowa etykieta:

Przykładowa etykieta zaiwerająca oznaczenie, że miód pochodzi z Trzebini

Słoik miodu lipowego z Trzebini

Zachęcamy Państwa do szukania informacji o tym, w jak ciekawy sposób powstaje miód - z myślą o osobach, które chcą tym tematem zainteresować także młodsze pokolenie, przygotowaliśmy kolorowankę, która w skrócony sposób przedstawia proces produkcji miodu przez pszczoły i to, w jaki sposób trafia z ula na nasze stoły.

Do pobrania: malowanka o pracy pszczół i powstawianiu miodu, przedstawionej na 8 planszach, przeznaczona do samodzielnego kolorowania przez dzieci w dowolnym wieku (.pdf 6,4 MB).

Kolorowanka o pszczołach do pobrania