Z przyjemnością informujemy Mieszkańców Trzebini, że wspólnie z Organizacją Odzysku REBA rozpoczynamy pilotażowy program selektywnej zbiórki baterii małogabarytowych. Pierwsze dwa pojemniki zostały ustawione w Urzędzie Miasta przy ul. Piłsudskiego 14 oraz w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy ul. Narutowicza 10.

Do pojemników można wrzucać wszelkiego rodzaju zużyte baterie małogabarytowe - np. baterie typu AA, AAA, R20, baterie do telefonów, kalkulatorów, zegarków, itp.

 

DLACZEGO NALEŻY SEGREGOWAĆ BATERIE?

 

Baterie są niezwykle szkodliwe dla środowiska i dlatego zalicza się je do odpadów niebezpiecznych. Zawierają one szereg substancji, które są szkodliwe dla zdrowia człowieka i środowiska: są to głównie metale ciężkie jak ołów, rtęć, kadm, lit, nikiel, a także substancje tworzące elektrolit (kwasy, zasady), które mają właściwości żrące i wywołują korozję. Dzięki segregacji i właściwemu unieszkodliwianiu baterii substancje te nie zanieczyszczą gleby oraz wód podziemnych i powierzchniowych.

 


DLATEGO NIE WYRZUCAJ BATERII RAZEM Z INNYMI ŚMIECIAMI DOMOWYMI, ZANOŚ JE DO SPECJALNIE W TYM CELU POSTAWIONYCH POJEMNIKÓW !!!

 

 

OŁÓW
Ma silne właściwości mutagenne, neurotoksyczne i kancerogenne. Kumuluje się w organizmie przechodząc do krwi łącząc się z białkami osocza. Odkłada się w kościach i tkankach miękkich. Obniża płodność i zaburza owulację, wywołuje przewlekłe choroby nerek, dysfunkcje przewodu pokarmowego oraz układu sercowonaczyniowego. Z ołowiem jest także związana niedokrwistość, na którą szczególnie narażone są dzieci.

RTĘĆ
Najsilniejszy szkodliwy wpływ rtęci dotyczy ośrodkowego układu nerwowego. Szkodliwe działanie rtęci jest bardzo trwałe, ponieważ związki rtęci łącza się z enzymami. Rtęć wywiera ujemny wpływ na błonę komórkowa, blokując przepuszczalność błon komórkowych. Stany chorobowe związane z toksycznym działaniem rtęci to bezsenność, zawroty głowy, zmęczenie, stany depresyjne, osłabienie pamięci i koordynacji ruchów, osłabienie ostrości wzroku i słuchu, labilność emocjonalna, drżenie rąk. Jest to pierwiastek silnie toksyczny. Powoduje uszkodzenie nerek, nadciśnienie, deformuje kości, powoduje zmiany nowotworowe.

 

KADM
Toksyczne działanie kadmu (w dużym stopniu) polega na: zaburzeniu czynności nerek, chorobie nadciśnieniowej zmianach nowotworowych, (zwłaszcza gruczołu krokowego i nerek), zaburzeniach metabolizmu wapnia (deformacja szkieletu), zaburzeniach funkcji rozrodczych. Kadm zaburza przemiany wapnia i fosforu w tkance kostnej i przyczynia się do rozrzedzenia struktury kości. Wypiera cynk ze ścian tętnic, zmniejsza ich elastyczność przyśpiesza rozwój miażdżycy oraz prowadzi do nadciśnienia.

LIT
Objawy toksyczne mogą dotyczyć wielu narządów: układu nerwowego układu sercowo-naczyniowego, układu pokarmowego (nudności, wymioty, biegunka, obrzęk ślinianek, bóle brzucha, ślinotok, wzdęcia brzucha) układu moczowego (cukromocz, białkomocz, moczówka prosta nerkopochodna), skóry (trądzik, suchość, wypadanie włosów, świąd, owrzodzenia, obrzęki), układu endokrynnego (wole, niedoczynność gruczołu tarczowego, nadczynność gruczołów przytarczycznych, impotencja), układu krwiotwórczego (zwiększona leukocytoza).

 

NIKIEL
Nikiel w zbyt dużym stężeniu uszkadza błony śluzowe, powoduje odczyny alergiczne, zmiany w chromosomach, w szpiku kostnym, może przyczyniać się do rozwoju komórek nowotworowych. Nadmiar niklu wpływa też niekorzystnie na proporcje innych pierwiastków. Przede wszystkim obniża poziom magnezu oraz cynku w organach miąższowych.


 

Dodatkowo w konstrukcji baterii używa się szeregu substancji zapewniających bezpieczeństwo i ich funkcjonalność. Część z tych związków jest nieobojętna dla środowiska i jest to jeden z ważkich powodów dla których po zużyciu powinny być selektywnie zbierane i oddawane do stosownego unieszkodliwienia.


Pojemnik przy wejściu do budynku Urzędu Miasta w Trzebini

Pojemik w holu Biblioteki im. A. Asnyka w Trzebini

Opracowano na podstawie „Baterie segregacja czy degradacja?" Dolnośląska Fundacja Ekorozwoju, 2004r.