Drobne kroki również prowadzą do celu - warto do codziennych przyzwyczajeń wprowadzić zmiany, które po pewnym czasie staną się regułą, i w ten sposób przyczynić się do poprawy stanu środowiska.

Segregacja śmieci to wstęp do recyclingu

Sprzątanie po psach

Masz psa, z ktorym wychodzisz na spacery? Oczyść trawnik, plac zabaw czy chodnik z przykrych niespodzianek.  

  • Wychodząc z psem na spacer, zabierz zestaw na odchody - jeżeli go nie masz, wystarczy woreczek z folii, który możesz wyrzucić do zwykłych koszy.
  • Sprzątanie po psie to nie objaw dobrej woli, ale obowiązek właściciela (opiekuna) psa. Przepis ten wynika z regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Miasta i Gminy Trzebinia.
  • Każdy mieszkaniec zobowiązany jest do przestrzegania prawa miejscowego. Za niesprzątnięcie po zwierzęciu grozi kara grzywny do 500 zł.
  • Jeżeli zauważysz psa na placu zabaw, poproś jego opiekuna, żeby go wyprowadził.
  • Nie bądź obojętny - zwróć uwagę osobie, która nie sprząta po psie.
  • Nie myl psich odchodów z nawozem - wysoka zawartość chlorków i amoniaku niszczy trawę i rośliny.
  • Pobierz do wydruku plakat informacyjny na ten temat (format A4, .pdf)

Segregacja śmieci

Pomaga uzyskać surowce wtórne w procesie recyklingu, zmniejsza ilość szkodliwych odpadów i wpływa na zmniejszenie rachunków za wywóz śmieci.

Sprzątanie nie tylko własnego podwórka

Mamy wpływ nie tylko na najbliższe otoczenie, lecz także na stan całej okolicy - co roku na wiosnę, zanim na dobre ruszy wegetacja roślin, w Gminie Trzebinia organizowane są akcje sprzątania. Koordynatorami lokalnymi dla wolontariuszy są sołtysi lub przedstawiciele gminnych instytucji, a całością akcji zarządza Wydział Gospodarki Komunalnej, Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Urzędu Miasta w Trzebini, tel. 32 711 10 40.

Ograniczenie plastiku

Fala plastiku zanieczyszcza lasy, jeziora i rzeki, a mikroplastik jest przyczyną śmierci setek zwierząt (część z nich nie odróżnia go od pożywienia i, jedząc plastik, w konsekwencji umiera z głodu). Plastik trafia też do wody, która pijemy. Proponowanym sposobem na zmniejszenie ilości plastiku w codziennym życiu jest używanie materiałowej siatki lub plecaka na zakupy zamiast reklamówek, bidonu/termosu zamiast jednorazowego kubka, dzbanka filtrującego wodę zamiast plastikowych butelek z wodą, metalowych słomek zamiast plastikowych, kosmetyków i lakierów bez brokatu, pudełek na śniadanie zamiast foliowych torebek, wybieranie opakowań z tektury lub szkła, unikanie "jednorazowości".

Oszczędzanie wody

Zakręcaj wodę w kranie kiedy myjesz zęby. Bierz raczej prysznic niż kąpiel. Dokręcaj krany. Łap wodę uciekającą z nieszczelnych kranów - do podlewania roślin lub domowych porządków. Korzystaj ze zmywarki (kiedy jest pełna) zamiast myć naczynia ręcznie. Uruchamiaj tylko pełną pralkę.

Marnowanie jedzenia

By temu zapobiec, planuj menu i rób zakupy według listy. W czasie zakupów kontroluj daty przydatności do spożycia. Nadmiar żywności można przetworzyć (zrobić nową potrawę) lub zamrozić na później.

Ekologiczne środki czystości

Jeśli już ktoś zdecyduje się spróbować, często przekonuje się, że ocet, soda oczyszczona i cytryna świetnie sprawdzają się w codziennych porządkach. Wodą z octem można umyć lustro czy płytki, usunąć pleśń czy wyczyścić osad z armatury łazienkowej. Soda przydaje się do wyczyszczenia fug czy toalety. Ich stosunkowo prosty skład nie jest tak niekorzystny dla zdrowia i środowiska jak środki z repertuaru chemii domowej.

Gdzie można oddać zużyte baterie

Stare baterie są odpadami niebezpiecznymi, a to oznacza, że wymagają specjalnego traktowania. O szkodliwości dla natury i zdrowia ludzi przesądza obecność w ich składzie metali ciężkich, takich jak ołów, kadm, cynk, rtęć i nikiel. Baterie powinno się zbierać, a następnie oddawać do punktu selektywnej zbiórki (tylko takie trafią do recyclingu). Przed oddaniem powinny być przechowywane w odpowiednich warunkach (w suchych pomieszczeniach, w temperaturze pokojowej). Nie powinny też być łamane ani otwierane.
Wykaz punktów, w których w Trzebini i w Chrzanowie można oddać zużyte baterie, znajduje się na stronie Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” w zakładce Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Gdzie można oddać przeterminowane leki

Przeterminowane leki (na receptę, bez recepty, w formie tabletek, kropli, syropów, czopków, maści, kremów itp.) należy wrzucić do pojemników, tzw. konfiskatorów, znajdujących się w wybranych aptekach w Trzebini i Chrzanowie. Lekarstwa wrzuca się bez tekturowych opakowań i ulotek, syropy w butelkach, zastrzyki w ampułkach, maści w nieuszkodzonych tubkach. Jeśli pojemnik jest pełny, zapytaj farmaceutę, czy mógłby przyjąć przeterminowane leki i przekazać firmie opróżniającej pojemnik. Farmaceuta nie ma obowiązku wyrazić zgody, ale może spełnić prośbę z uprzejmości, żeby ułatwić pozbycie się leku. Warto zapytać.
Wykaz aptek, w których można oddać przeterminowane leki, znajduje się na stronie Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna” w zakładce Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych

Dlaczego to takie ważne, by nie wyrzucać ich do wykłych śmieci ani nie wylewać do kanalizacji?
Leki zawierają substancje wpływające negatywnie na środowisko naturalne, zatruwając rośliny i zwierzęta, a ich działanie jest trwałe – nawet przez kilkadziesiąt lat. Z kolei oczyszczalnie nie są w stanie odfiltrować ze ścieków substancji zawartych w lekach. Rozpuszczone leki wpływają w ten sposób do rzek i przenikają do wód gruntowych.

Gdzie można oddać elektrośmieci

Elektrośmieci to tradycyjne żarówki, halogeny, świetlówki liniowe i kompaktowe, żarówki LED i oprawy oświetleniowe - nie wolno ich wyrzucać do zwykłego kosza. Recycling tego rodzaju produktów jest bardzo ważny, ponieważ prawie 90% materiałów pochodzących ze zużytego sprzętu oświetleniowego można ponownie wykorzystać (zwłaszcza szkło, rtęć, aluminium i stal).

  1. Kupując nową żarówkę, starą możesz zostawić w sklepie. Punkty sprzedaży mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt, jeśli jest on tego samego rodzaju i pełnił te same funkcje, co sprzęt sprzedawany. Marka nie jest ważna.
  2. Sklepy o dużej powierzchni mają obowiązek przyjąć zużyty sprzęt oświetleniowy bez konieczności zakupu nowego - w tym celu ustawione są przy wejściach specjalne pojemniki - jednak żaden z wymiarów zewnętrznych odpadu nie może być większy niż 25 cm (złamanie zbyt długiej świetlówki nie wchodzi w grę, ponieważ rozbite świetlówki oddaje się na specjalnych zasadach, uwzględniających resztki szkła i luminoforu).

Chesz wiedzieć więcej?

Zachęcamy do odwiedzenia strony Związku Międzygminnego „Gospodarka Komunalna”, poświęconej tematyce edukacji ekologicznej i konkretnych zagadnień z zakresu kompostowania, postępowania z odpadami z remontu, styropianem itp.