O tym ile śmieci wyrzucamy decyduje nasza wizyta w sklepie. Najczęściej nie zastanawiamy się nad tym, co wybieramy. Do naszego koszyka trafiają więc produkty zapakowane w opakowania jednorazowe, często wielomateriałowe (karton, plastik, szkło). Dopiero w domu okazuje się, że z całej masy zakupów połowa trafia do kosza na śmieci.

 

Poniżej znajdziecie Państwo kilka rad, dzięki którym unikniemy przynoszenia odpadów do domu.


Warto wybierać opakowania wielokrotnego użytku, nie tylko zaoszczędzimy na tym, ale również mniej śmieci trafi na składowisko! Płaćmy za zawartość, a nie za opakowanie!

 

1. Makulatura, papier.
- kupujmy pastę do zębów tylko w tubach - dodatkowy kartonik i tak trafi od razu do kosza. Zresztą często pasty w tubkach są tańsze od tych zapakowanych jeszcze w karton.
- drukujmy dokumenty dwustronnie lub używajmy zadrukowanego jednostronnie jako papieru na brudno.
- papier z makulatury nie odbiega jakością od zwykłego, a jego wyprodukowanie pozwala uratować wiele drzew.

 

2. Butelki plastikowe.
Zamiast sięgać w sklepie po napoje w butelkach plastikowych, wybierzmy te, które są w butelkach szklanych. Butelki szklane mogą być wykorzystywane wielokrotnie, natomiast te z plastiku używa się tylko raz.

 

3. Puszki aluminiowe.
Wybierajmy napoje w butelkach, te w puszkach zostawmy spokojnie na półce. Produkcja aluminium pobiera bardzo dużo energii: na wyprodukowanie 1 kg aluminium potrzeba tyle samo energii ile na wyprodukowanie 20 kg chleba. Każdy, kto wypija 32,5 litrów napojów wytwarza 65 puszek aluminiowych - spokojnie można je zastąpić 1 szklaną butelką. Butelka niszczy się po 65 użyciach.

 

3. Dodatkowe opakowania.
Przy zakupach starajmy się rezygnować z opakowań foliowych. Tak naprawdę większość z nas i tak je wyrzuca po przyjściu do domu. Warto zaopatrzyć się w torby na zakupy wykonane z materiału - są trwałe i można je naprawdę długo używać. Reklamówki, które nam oferują w sklepach zaśmiecają środowisko.

 

4. Jednorazowe talerze i sztućce
Jeżeli nie jest to konieczne, nie używajmy jednorazowych naczyń. Szybko stają się odpadem i nie są ładne.

 

5. Przedmioty codziennego użytku.
- produkty używane często (np. proszek do prania, woda mineralna) lepiej kupować w większych opakowaniach, starczy ich na dłużej, a w konsekwencji powstanie mniej śmieci,
- zamiast używać ręczników papierowych, używajmy ściereczek materiałowych,
- długopisy z wymiennym wkładem zastępują 12 długopisów jednorazowych,
- dobra zapalniczka do napełniania zastępuje 300 zapalniczek jednorazowych,
- zwykłe baterie warto zastąpić tzw. akumulatorkami, które można ładować, przez co mogą być wykorzystywane dłużej.