Lokalizacja
Gmina Trzebinia położona jest w zachodniej części województwa małopolskiego, na granicy z województwem śląskim, w powiecie chrzanowskim. Miasto i gmina zajmują powierzchnię 105,28 km2, a jej teren zamieszkuje 33 tys. mieszkańców.
Trzebinia to wyjątkowa lokalizacja. Jej położenie zapewnia doskonałą łączność i dostęp do rynków zbytu i zaopatrzenia w Polsce i Europie.
Połączenia drogowe
Dzięki położeniu miasta przy węźle drogowym autostrady A4 i drogi krajowej 79, Trzebinia posiada doskonałe połączanie z systemem autostrad Europy zachodniej poprzez autostradę A4 i A1 oraz drogi ekspresowe S1 i S7.
- W 40 min dojedziemy do Krakowa
- W 30 min dojedziemy do Katowic
Połączenie kolejowe
Przez miasto biegnie linia kolejowa E 30 należąca do Transeuropejskiego korytarza transportowego łączącego Niemcy, Polskę i Ukrainę. Przebiegająca linia łączy Trzebinię z najważniejszymi ekonomicznie regionami południowej Polski: województwem śląskim, podkarpackim, opolskim i dolnośląskim.
- 36 min Trzebinia – Kraków Główny
- 38 min Trzebinia – Katowice
- 2h 48 min Trzebinia – Warszawa
- 2h 45 min Trzebinia – Wrocław
Połączenie lotnicze
W zaledwie 24 min jazdy samochodem z Trzebini dojedziemy do Międzynarodowego Portu Lotniczego im. Jana Pawła II Kraków-Balice, największego regionalnego portu lotniczego w Polsce. Z drugiej strony w 60 min dojedziemy do Międzynarodowego Portu Lotniczego Katowice im. Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach. Każde z lotnisk zapewnia regularne połączenia międzynarodowe.
Trzebinia w liczbach - wybrane dane statystyczne
10 Liczba sołectw
11 Liczba miejscowości
38 Szkoły, przedszkola i obiekty oświatowe
20 Boiska, hale i obiekty sportowe
9 Ochotnicze Straże Pożarne
![]() |
100% Ludność korzystająca z instalacji wodociągowej |
![]() |
83,3% Ludność korzystająca z oczyszczalni ścieków |
![]() |
73,7% Ludność korzystająca z instalacji kanalizacyjnej |
![]() |
74,4% Ludność korzystająca z instalacji gazowej |
Gmina Trzebinia tworzy korzystne warunki dla rozwoju przedsiębiorczości poprzez:
- inwestycje w infrastrukturę techniczną,
- przygotowanie terenów pod inwestycje,
- tworzenie miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego,
- współpracę z instytucjami otoczenia biznesu.
Co po pracy? Atrakcje turystyczne, rekreacja i wypoczynek
Atutem turystycznym Trzebini są duże kompleksy leśne (aż 42% powierzchni gminy). Do miejsc szczególnie wartych odwiedzenia należą Puszcza Dulowska i Rezerwat przyrody „Ostra Góra”.
Na terenie miasta i gminy znajduje się także kilka ciekawych zabytków: Dwór Zieleniewskich w Trzebini, Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej, Bazylika Mniejsza - Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Trzebini oraz Sanktuarium Maryjne w Płokach.
Łagodne ukształtowanie terenu gminy sprzyja nie tylko pieszym wędrówkom, ale także wyprawom rowerowym. Liczne szlaki turystyczne poprowadzono w taki sposób, by nie omijały ważnych pamiątek i zabytków przeszłości, a jednocześnie prowadziły do najciekawszych przyrodniczo miejsc w gminie. Część z nich łączy się z trasami, obejmującymi Jurę Krakowsko-Częstochowską oraz międzynarodowe trasy Greenways.
Znajduje się tu także kilka chętnie odwiedzanych latem miejsc do kąpieli: Ośrodek Rekreacyjny „Balaton”, Ośrodek Rekreacyjny „Chechło” i ośrodek rekreacyjny elektrowni „Siersza” nad Kozim Brodem. Równie atrakcyjna dla mieszkańców oraz osób przyjezdnych jest doskonale wyposażona kryta pływalnia Aqua Planet, oferująca przez cały rok możliwość ciekawego spędzenia czasu dla osób w każdym wieku.
Propozycje dla aktywnych: kryta pływalnia, siłownie plenerowe, boiska i place zabaw
Propozycje dla aktywnych: sporty wodne i wypoczynek nad wodą
Propozycje dla aktywnych: trasy spacerowe i rowerowe
Aktualizacja: 14.09.2022 BW