Balaton 1

 

Balaton - akwen położony w samym centrum Trzebini, w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu. Lustro wody o pierwszej klasie czystości obejmuje powierzchnię ok. 3 ha i sięga głębokości średnio 9,5 m. W wyniku naturalnych procesów na części dawnego wyrobiska wyrósł las z dominacją brzozy, a do niewielkich mokradeł sprowadziły się płazy i rośliny lubiące wilgoć.

Wody Balatonu zasilane są podziemnymi źródłami. W sezonie letnim funkcjonuje tu wydzielone miejsce do kąpieli, natomiast pozostałą część zbiornika wykorzystuje Polski Związek Wędkarski - Koło w Trzebini. Na terenie obiektu funkcjonuje również park linowy, zjazd tyrolski oraz mała gastronomia. Od 2018 r. ośrodek "Balaton" prezentuje się w nowej odsłonie: przy brzegu zbiornika zamontowano podwieszane baseny i pomosty z bezpiecznymi zejściami do wody, urządzono także szeroką plażę z drewnianymi leżakami.


Akwen o charakterystycznej dla obecności wapieni barwie wody otacza korona stromych skałek, na których swoich sił próbują amatorzy wspinaczki - w zachodniej części wyrobiska nieczynnego kamieniołomu znajduje się skałka wspinaczkowa o wysokości 12 m, osłoneczniona do południa, popołudniu zacieniona (czerwiec), obita ringami ze stanowiskami zjazdowymi i dodatkowo osobnymi „na wędkę”. Poprowadzono na niej 16 tras o stopniu trudności od III+ do VI+.

 

Balaton 2

 

Kąpielisko czynne w godz. 10.00 - 18.00.

Adres: 32-540 Trzebinia, ul. Świętego Stanisława

GPS: 50°9'52"N   19°27'49"E

 

      Balaton - budynek sanitarny

Czego się spodziewać (w sezonie letnim)

- wydzielone kąpielisko
- obecność ratownika
- boisko do piłki siatkowej
- zaplecze sanitarne
- kosze na śmieci
- wyznaczone miejsce do grillowania
- mała gastronomia
- opłata za wstęp
- możliwość zaparkowania samochodu

          

DOSTĘPNE ATRAKCJE:

- Trzy podwieszane baseny
- Pomosty
- Piaszczysta plaża
- Leżaki do opalania
- Bezpieczne wejścia do wody
- Ścieżki spacerowe
- Parking dla rowerów
- Skałka wspinaczkowa
- Park linowy
- Zjazd tyrolski nad akwenem

 

 

Dojazd

 

- autobusem komunikacji miejskiej z dworca PKP:

z dworca PKP z Trzebini jadąc autobusem lini 9 (zobacz rokład jazdy autobusu - kliknij tutaj), należy wysiąść na drugim przystanku o nazwie "Trzebinia - Przychodnia".

 

- samochodem z Krakowa:

a) autostradą A4 w kierunku Katowic, zjazd na Trzebinię, ulicą Długą obok klasztoru Salwatorianów do wiaduktu, za wiaduktem ulicą Kościuszki w kierunku centrum Trzebini, po czym skręcić w lewo na rozjeździe przed światłami. Należy przejechać 500 m ulicą Św. Stanisława i zaparkować na jednym z parkingów przed Balatonem. W związku z dużym natężeniem ruchu turystów w okresie letnim, w przypadku przepełnienia miejsc parkingowych przy kąpielisku prosimy kierować się na parkingi usytuowane w centrum miasta:

- parking przy skrzyżowaniu ulic: Krakowskiej, Marszałka Piłsudskiego, Ochronkowej (tzw. "za młynem"),
- parking przy Urzędzie Miasta w Trzebini (ul. Marszałka Piłsudskiego 14),
- dwupoziomowy parking przy placu targowym (ul. Młoszowska),
- parking przy ul. Świętego Stanisława (Mały Rynek),
- parking przy dworcu PKP (ul. Dworcowa).

b) drogą krajową nr 79 z Krakowa (przez Zabierzów i Krzeszowice), w Trzebini skręcić w prawo za światłami, przejechać 500 m ulicą Świętego Stanisława. Należy skorzystać z parkingu przed Balatonem lub kierować się do centrum miasta (j.w.).

- samochodem z Katowic, Mysłowic i Jaworzna:

a) autostradą A4 w kierunku na Kraków, zjazd na Trzebinię, ulicą Długą obok klasztoru Salwatorianów do wiaduktu, za wiaduktem ulicą Kościuszki w kierunku centrum Trzebini i skręcić w lewo na rozjeździe przed światłami. Należy przejechać 500 m ulicą Św. Stanisława i skorzystać z parkingu przed Balatonem lub kierować się do centrum miasta (j.w.).

b) drogą krajową nr 79 (przez Jaworzno i Chrzanów), zjazd na Trzebinię, ulicą Długą obok klasztoru Salwatorianów do wiaduktu, za wiaduktem ulicą Kościuszki w kierunku centrum Trzebini, skręcić w lewo na rozjeździe przed światłami. Należy przejechać 500 m ulicą Św. Stanisława i skorzystać z parkingu przed Balatonem lub kierować się do centrum miasta (j.w.).

- samochodem z Olkusza:

a) drogą krajową nr 791 (przez Lgotę i Myślachowice), zjazd na Trzebinię, ulicą Piłsudskiego obok Dworu Zieleniewskich do Rynku, dalej prosto do świateł,  skręcić w prawo w ulicę Krakowską, i jeszcze raz w prawo w ulicę Św. Stanisława, przejechać 500 m i skorzystać z parkingu przed Balatonem lub kierować się do centrum miasta (j.w.).

 

Parkingi

Przy ośrodku zorganizowane są trzy parkingi niestrzeżone płatne, czynne (w sezonie letnim):
- od poniedziałku do piątku w godz. 10.00 - 18.00
- w soboty i niedziele w godz. 9.00 - 18.00

 

parkingi Balaton

 

Ponadto w odległości do 1 km znajdują się parkingi:

- przy Domu Kultury „Sokół" (przy ul. Kościuszki - dojście ul. Harcerską i Św. Stanisława)
- przy Małym Rynku (ul. Świętego Stanisława)
- miejsca parkingowe na ul. Szkolnej i ul. Rybnej (dojście od ul. Rybnej)
- parking „Za młynem" (ul. Krakowska - dojście przez Rynek i ulicami Narutowicza i Świętego Stanisława)
- parking przy Urzędzie Miasta w Trzebini (ul. Marszałka Piłsudskiego - dojście przez park przy Dworze Zieleniewskich i od strony ul. Rybnej)
- dwupoziomowy parking miejski przy targu w Trzebini (ul. Młoszowska - dojście przez park przy Dworze Zieleniewskich i od strony ul. Rybnej)

 

 

Lokalizacja parkingów

 

1. Parkingi przy Ośrodku Rekreacyjnym „Balaton"
2. Parking przy Domu Kultury „Sokół"
3. Parking Mały Rynek
4. Miejsca wyznaczone do parkowania (ul. Szkolna, Rybna)
5. Parking ul. Krakowska („Za młynem")
6. Parking przy Urzędzie Miasta (ul. Marszałka Piłsudskiego)
7. Parking miejski przy ul. Młoszowskiej

 

Prosimy wszystkich turystów odwiedzających kąpielisko o zachowanie szczególnej ostrożności przy parkowaniu swoich samochodów i przestrzeganie przepisów drogowych.