W Trzebini czeka na Państwa wiele możliwości ciekawego i aktywnego spędzenia wolnego czasu. Dla amatorów aktywnego wypoczynku wyznaczono szlaki turystyczne, ścieżki rowerowe oraz ścieżki dydaktyczne. Osobom szukającym miejsca na spokojne popołudnie lub spacer z ulubionym czworonogiem szczególnie polecamy następujące miejsca w Trzebini:

 

Balaton - kąpielisko w nieczynnym wyrobisku kamieniołomu

 

Kąpielisko w zatopionym kamieniołomiePo zaprzestaniu eksploatacji wapienia w latach 60. XX w. w położonym blisko centrum kamieniołomie w wyniku zatopienia powstał akwen, będący odtąd ulubionym miejscem wypoczynku mieszkańców Trzebini. Kamieniołom latem służy jako kąpielisko miejskie, częściowo wykorzystywany jest także przez Polski Związek Wędkarski - Koło w Trzebini. Lustro wody o pierwszej klasie czystości obejmuje powierzchnię ok. 3 ha. i sięga głębokości średnio 9,5 m. Wody Balatonu zasilane są podziemnymi źródłami, stąd nadają się do hodowli pstrąga. Pierwotnie znajdowało się tu wzgórze o wysokości ok. 346m n.p.m., zbudowane z wapieni jurajskich (pozostałości raf gąbkowych widać w charakterystycznej, ziarnistej strukturze skał). Dziś lustro wody otacza korona stromych skałek, na których swoich sił próbują amatorzy wspinaczki. W wyniku naturalnych procesów na części dawnego wyrobiska wyrósł las z dominacją brzozy, a do niewielkich mokradeł sprowadziły się płazy i rośliny lubiące wilgoć.
 

 

Zalew Chechło

Zalew ChechłoNajwiększy w gminie zbiornik wodny (pow. 54 ha i długość ok. 1,5 km), został założony w latach 60-tych i stanowi doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców Trzebini i Chrzanowa. Amatorzy sportów wodnych mogą skorzystać z oferty dwóch ośrodków wypoczynkowych, dysponujących miejscami noclegowymi i wypożyczalniami sprzętu wodnego. Z przyrodniczego punktu widzenia warty obejrzenia jest obszar usytuowany od strony Piły Kościeleckiej. Po obu stronach drogi występują zbiorowiska roślinności wodnej oraz lubiącej stanowiska wilgotne. Dominują tu rośliny błotne: manna mielec, pałka szerokolistna, pałka wąskolistna, trzciny, sity oraz dość rzadkie w tych rejonach jeżogłówki gałęziste. Na powierzchni wody można zaobserwować skupiska rdestnicy pływającej, a na obrzeżach zalewu występuje miejscami roślinność bagienna. Zalew Chechło jako stosunkowo młody zbiornik ma już przy brzegach wykształcony szuwar trzcinowy, co jest zjawiskiem korzystnym dla oczyszczania wody, a na brzegach - szuwar trawiasty z turzycami. Sąsiadujące z zalewem podmokłe łąki są stanowiskiem kilku gatunków roślin storczykowatych, a także mieczyka dachówkowatego i goryczki wąskolistnej. Z roślin chronionych można tu znaleźć kosaćca syberyjskiego i ziemowita jesiennego. Kolorowe, bogate w gatunki roślin kwiatowych łąki nad Zalewem Chechło przyciągają też liczne owady, płazy, gady i ptaki.

 

 

Kozi Bród - ośrodek rekreacyjny Elektrowni „Siersza"


Kozi BródKozi Bród jest lewobrzeżnym dopływem Przemszy, na obszarze Trzebini osiąga długość 9,7 km, co czyni go najdłuższą rzeką na terenie miasta. Źródła Koziego Brodu leżą w lasach myślachowickich, w dość głębokim wąwozie. Pierwsze niewielkie źródło znajduje się nieco na zachód od przecinającej kompleks leśny linii energetycznej, drugie (o wydajności rzędu 5 m3 na minutę) jest położone w odległości 800 m. Od głównego nurtu oddziela je wyraźna ostroga. Aktualne, czynne dopiero od kilku lat źródło rzeki znajduje się w sporym kompleksie leśnym w odległości około 1 km na wschód od Myślachowic, po lewej stronie drogi do Olkusza. Stąd Kozi Bród płynie w kierunku Czyżówki i koło Piły Myślachowickiej wypełnia znajdujący się na rzece zbiornik retencyjny Osowiec dla Elektrowni „Siersza", nad którym znajduje się dobrze wyposażony ośrodek rekreacyjny, stanowiący doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców gminy. Dalej rzeka przez Sierszę płynie w kierunku Jaworzna. W dolinie Koziego Brodu w Płokach rośnie sosna o charakterze pomnikowym, wyjątkowa ze względu na kształt, przypominający wierzbę płaczącą, natomiast przy drodze z Sierszy do Czyżówki wyróżnia się sosna, dzięki niezwykłemu układowi korzeni nazywana jest „kroczącą".

 

 

 Propozycje wycieczek