pnrm rz

 

Kozi Bród jest lewobrzeżnym dopływem Przemszy, na obszarze Trzebini osiąga długość 9,7 km, co czyni go najdłuższą rzeką na terenie miasta. Rzeka, wcinająca się w pokrywę piasków eolicznych z wydmami śródlądowymi pokrytymi lasami, tworzy wokół bardzo bogate środowisko przyrodnicze.

 

Źródła Koziego Brodu leżą w lasach myślachowickich, w dość głębokim wąwozie. Pierwsze niewielkie źródło znajduje się nieco na zachód od przecinającej kompleks leśny linii energetycznej, drugie (o wydajności rzędu 5 m3 na minutę) jest położone w odległości 800 m. Od głównego nurtu oddziela je wyraźna ostroga. Aktualne, czynne dopiero od kilku lat źródło rzeki znajduje się w sporym kompleksie leśnym w odległości około 1 km na wschód od Myślachowic, po lewej stronie drogi do Olkusza.

 

Stąd Kozi Bród płynie w kierunku Czyżówki i koło Piły Myślachowickiej wypełnia znajdujący się na rzece zbiornik retencyjny Osowiec dla Elektrowni „Siersza", nad którym znajduje się ośrodek rekreacyjny, stanowiący doskonałe miejsce wypoczynku dla mieszkańców gminy. Za Piłą Myślachowicką rzeka przez Sierszę płynie w kierunku Jaworzna.

 

sosna krocząca Czyżówka łubin kozi bród mostek kozi bród

 

Rzeka rozpoczęła swój bieg na znajdującym się pomiędzy Psarami a Lgotą Galmanie około 10 tys. lat temu i pierwotnym korytem płynęła jeszcze do początku XVI wieku. Wówczas - w związku z rozbudową w tym rejonie kopalni rud galmanowych, a następnie żelaza - systemem sztolni osuszono zasilający ją poziom wodonośny, kierując jego wody do doliny rzeczki  Filipówki. Po tej ingerencji na odcinku około 2 kilometrów pozostała widoczna do dziś swego rodzaju płytka dolina „Suchego Koziego Brodu”. Współczesny, czyli czwartorzędowy poziom wodonośny, zasilają głównie wody spływające od strony Płok. Na całym omawianym odcinku rzeki spotykamy także liczne źródła boczne i denne.

 

W szczytowych partiach doliny, jaką tworzą bardzo wysokie wydmy, można zauważyć liczne nory mieszkających tu borsuków. Bujna roślinność z dominacją potocznika, mięty kłosowej, sadźca konopiastego oraz śmiałka darniowego w wielu miejscach utrudnia przemierzanie rzeki. Niezwykłe wrażenie sprawiają tkwiące w wodzie okazałe kępy paproci wietlicy samiczej, a przegradzające nurt powalone drzewa tworzą urokliwe mostki i progi.

 

INFORMACJE PRAKTYCZNE:

 

Wycieczkę można rozpocząć w Płokach(mozna tu dotrzeć autobusem linii 42), nieco powyżej przystanku przy ulicy Kasztanowej w Płokach, częściowo korzystając z oznaczeń zielonego szlaku pieszego. Stąd leśną drogą, stopniowo schodzącą w dół zbocza, docieramy do doliny "suchego Koziego Brodu" i pozostałości dawnej tamy. Stamtąd trasa prowadzi wzdłuż nurtu rzeki - należy zwrócić uwagę na otoczenie i podążać ścieżką wbrew oznaczeniom szlaku, który podchodzi nieco w prawo w górę piaszczystym zboczem i odbija w kierunku wschodnim, przekracza drogę z Czyżówki do Płok i zagłębia się w las, biegnąc w stronę Starej Czydzówki. Idąc wzdłuż rzeki docieramy najpierw do drogi, łączącej Sierszę z Czyżówką, a nastepnie do zbiornika Osowiec, nad którym znajduje się ośrodek rekreacyjny "Kozi Bród".

 

Ciekawe i warte obejrzenia:

W dolinie Koziego Brodu w Płokach rośnie sosna o charakterze pomnikowym, wyjątkowa ze względu na kształt, przypominający wierzbę płaczącą, natomiast przy drodze z Sierszy do Czyżówki (niedaleko mostku) wyróżnia się sosna, dzięki niezwykłemu układowi korzeni nazywana „kroczącą".