W gminie Trzebinia nie brakuje pięknych lasów, kwitnących łąk, śmiało zarysowanych wzgórz ani miejsc, które warto odwiedzić, kiedy troski dnia codziennego ustępują przed pragnieniem obcowania z pięknem natury.

 

Walory Puszczy Dulowskiej można poznać dzięki ścieżce przyrodniczo - leśnej, natomiast w inne atrakcyjne miejsca w gminie poprowadzono trzy piesze szlaki turystyczne "Śladami Zielonych Pereł Trzebini":

 

a) Szlak pomarańczowy - rozpoczyna się przy Zespole Pałacowo - Parkowym w Młoszowej i wiedzie poprzez Górę Bartoskę, rezerwat przyrody Ostra Góra, wzgórze Bialny Dół w Psarach oraz skały zwane Martwicą Karniowicką do unikalnego w skali Europy kurhanu w Karniowicach.

 

b) Szlak niebieski - rozpoczyna się w Pile Kościeleckiej przy Zalewie Chechło, przechodzi obok strzelnicy koła Łowieckiego „Diana" do ul. Skalnej w Bolęcinie i umiejscowionej w pobliżu bardzo rzadko występującej w podobnej formie skałki triasowej, po czym poprzez zabytkowy park w Bolęcinie i obok stadniny koni prowadzi nad akwen Gliniak.

 

c) Szlak zielony - rozpoczyna się w centrum Myślachowic, po czym wiedzie polnymi i leśnymi drogami do położonych na terenie Czyżówki interesujących formacji, zwanych Cisowymi Skałami, a następnie wzdłuż meandrów potoku Kozi Bród prowadzi leśnymi ścieżkami na miejsce śmierci ks. Michała Rapacza w Płokach, skąd wiedzie do Sanktuarium Matki Bożej Patronki Polskich Rodzin Robotniczych w Płokach.