Podpowiadamy pomysły na zorganizowanie krótszej lub dłuższej wycieczki na terenie Trzebini - na rowerze, pieszo, z aparatem fotograficznym, w towarzystwie lub samotnie - przedstawiając pokrótce rodzaj proponowanej trasy oraz ciekawe miejsca do obejrzenia lu zwiedzenia w ich pobliżu:

     

Wycieczka rowerowa szlakiem czerwonym

Dla wytrwałych rowerzystów propozycja objazdu całej gminy szlakiem czerwonym (49,1 km) lub, w wersji „rekreacyjnej", przemierzenie jego połowy. Wycieczkę taką można rozpocząć w centrum Trzebini i w zależności od upodobania wybrać wariant północny (trasa wiedzie przez pola i lasy) lub południowy (więcej asfaltu, ale za to uroczy wypoczynek nad Zalewem Chechło i Puszcza Dulowska na deser).

Zbiornik Balaton

Wariant „północny": początek trasy z parkingu przed akwenem „Balaton". Szlak rzadko spotyka się z asfaltem, a jeśli już, to wiedzie bocznymi drogami. Trasa przejazdu wiedzie z centrum Trzebini przez Wodną do Sierszy i Czyżówki, a następnie przez Płoki, Psary i Karniowice doprowadza w pobliże leśniczówki w Dulowej (szlak czerwony przecina dalej ul. Krakowską i prowadzi do Puszczy Dulowskiej. Szczegóły trasy czerwonej mogą Państwo poznać tutaj). Z Dulowej można wrócić do centrum miasta wzdłuż ulicy Krakowskiej lub - unikając asfaltu i ruchu drogowego - dojechać ul. Św. Floriana w okolice szkoły i kierując się oznaczeniami pomarańczowego szlaku pieszego skręcić w ulicę Spacery (tutaj naprzeciwko cmentarza znajduje się oryginalny w formie i założeniu kurhan w Karniowicach). Szlak pomarańczowy łączy się w sąsiedztwie Zespołu Pałacowo - Parkowego w Młoszowej z łącznikowym szlakiem czarnym i przez jakiś czas wspólnie podążają w kierunku Wzgórza. Proponujemy przejechać czarnym szlakiem w rejon cmentarza w Trzebini, a następnie szlakiem niebieskim powrócić w rejon „Balatonu".

Szczególnie warte polecenia miejsca, leżące na trasie lub w pobliżu, to:

Zalew Chechło - widok z lotu ptaka

Wariant „południowy": początek trasy przy Dworcu PKP w Trzebini. Szlak w niemal połowie prowadzi asfaltem, nie są to jednak drogi o dużym natężeniu ruchu. Trasa wiedzie obok Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w kierunku Zalewu Chechło i potem bocznym drogami przez Piłę Kościelecką do Bolęcina. Następnie łagodnie zakręca wzdłuż granicy gminy i w Puszczy Dulowskiej wyjeżdża na tzw. Drogą Alwerską. Proponujemy przez jakiś czas podążać za oznaczeniami czerwonego szlaku, a następnie skręcić na Linię Średnią zgodnie ze znakami szlaku niebieskiego oraz ścieżki przyrodniczo-leśnej, prowadzącej przez Puszczę Dulowską (szlak czerwony wiedzie dalej Drogą Alwerską, przecina ul. Krakowską i prowadzi do Karniowic i Psar. Szczegóły tej trasy mogą Państwo poznać tutaj). Szlak niebieski prowadzi dalej lasami, po czym skręca w rejon Zalewu Chechło, jednak ci, którzy nie mają w planach odpoczynku nad wodą, mogą kierować się do pewnego momentu szlakiem niebieskim i po dotarciu do asfaltu (ul. Słowackiego) skręcić w prawo i dotrzeć do linii kolejowej. Zjazd w pierwszą ulicę w lewo za przejazdem kolejowym doprowadzi z powrotem na Dworzec PKP w Trzebini.
Szczególnie warte polecenia miejsca, leżące na trasie lub w pobliżu, to:

Wycieczka piesza zielonym szlakiem z Myślachowic do Płok

Propozycja dla osób zainteresowanych całodzienną wycieczką z dala od dróg i siedzib ludzkich, trasą, która początkowo wśród łąk, a dalej przez pełne poziomek, jagód i grzybów lasy prowadzi do znajdujących się w pobliżu Czyżówki malowniczych Cisowych Skał i pięknego bukowego lasu. Stamtąd szlak schodzi w dolinę mocno meandrującej rzeki Kozi Bród i jej brzegiem wiedzie do Sanktuarium w Płokach. Szczegóły pieszej trasy zielonej mogą Państwo poznać tutaj.

Kozi Bród - widok z lotu ptaka

Dojazd do Myślachowic:
- z dworca kolejowego w Trzebini lub autobusem z przystanku Trzebinia-Mały Rynek: trasa oraz godziny odjazdu linii 41 dostępne na stronie internetowej ZKKM
- z przystanku Trzebinia-Mały Rynek: minibusem (prywatni przewoźnicy)
Powrót z Płok do Trzebini: autobusem linii 41 lub minibusem.

Szczególnie warte polecenia miejsca, leżące na trasie lub w pobliżu, to:

   

Wycieczka dla miłośników fotografii pomarańczowym szlakiem z Młoszowej

Trasa o minimalnym stopniu trudności, chociaż dla najmłodszych nieco długa. Prowadzi od Zespołu Pałacowo - Parkowego w Młoszowej przez Wzgórze w stronę rezerwatu „Ostra Góra", a następnie przez wzgórze Bialny Dół w Psarach wiedzie pod kurhan w Karniowicach, skąd z powrotem prowadzi do Młoszowej.

Zespół Pałacowo-Parkowy w Młoszowej - widok z góry

Trasa szczególnie interesująca dla amatorów fotografii, ponieważ rozpoczyna się przy obiekcie najodważniejszej w dziejach ziemi trzebińskiej manipulacji dziejami, jaką było wybudowanie przez Kajetana Forkiewicza fałszywego średniowiecznego zamku w Młoszowej, który potem wielokrotnie przebudowywany zyskał bardzo oryginalny wygląd i atmosferę. Pałac otacza spory park, chętnie odwiedzany przez ptaki i drobne zwierzęta, w którym każdej wiosny bogato kwitną kwiaty. Równie ciekawym miejscem do fotografowania jest teren rezerwatu „Ostra Góra", gdzie w sąsiedztwie fantazyjnie powykręcanych buków znajdują się ruiny tajemniczych zabudowań, nazywane „owczarnią". Innego rodzaju atrakcją jest wzgórze Bialny Dół, który ze względu na piękną panoramę wokół oraz niezwykłe bogactwo występującej tam roślinności słusznie uznawany jest za jedno z piękniejszych pod względem przyrodniczym miejsce w Trzebini. Szczegóły trasy pomarańczowej mogą Państwo poznać tutaj.

Dojazd do Młoszowej:
- z dworca kolejowego w Trzebini lub z przystanku Trzebinia-Słowackiego: trasa oraz godziny odjazdu autobusu linii 15 dostępne na stronie internetowej ZKKM
Powrót z Młoszowej do Trzebini: autobusem linii 15 lub minibusem.

Szczególnie warte polecenia miejsca, leżące na trasie lub w pobliżu, to:

   

Wycieczka w poszukiwaniu dzikich storczyków

Trzebinia nie wydaje się z miejscem, gdzie rosną orchidee, tymczasem na naszym terenie występuje ok. 20 gatunków leśnych storczyków, zaliczanych do roślin rzadkich i objętych ochroną. W okresie od maja do sierpnia warto wybrać się na spacer na terenie Rezerwatu "Ostra Góra", do Puszczy Dulowskiej i użytku ekologicznego Podbuczyna, gdzie rosną na skraju łąk lub pod wysokimi drzewami, czasem z daleka widoczne, a czasem ukryte wśród innych roślin.

storczyki kwitnące w Trzebini

Zobacz opis i zdjęcia niektórych storczyków, rosnących w różnych miejscach na terenie Trzebini

   

Zwiedzanie z oprowadzaniem: Dwór Zieleniewskich i Willa "NOT"

Zamawiając oprowadzanie "Historia i tajemnice", możecie Państwo poznać głębiej i dokładniej dzieje Dworu Zieleniewskich lub Willi "NOT" w Trzebini. Dawny dwór właścicieli miasta i wzniesiona na początku XX wielu secesyjna willa mają wiele cech wspólnych, także dzieki swoim związkom z historią przemysłu oraz ciekawym biografiom osób, które miały znaczący wpływ na dzieje Trzebini.

zwiedzanie Dworu i willi z oprowadzaniem

Zapraszamy do skorzystania z możliwości zwiedzania z przewodnikiem obu tych ciekawych obiektów - sprawdź, jak zorganizować taką wycieczkę w Trzebini

   

Wycieczka jednym z 3 szlaków "Śladami Zielonych Pereł Trzebini"

Zobacz szczegółowy opis tras "Śladami Zielonych Pereł Trzebini", łaczących najciekawsze widokowo i przyrodniczo miejsca w Trzebini

Aktualizacja: 04.02.2022 BW