ploki wyc

 

Pierwszy murowany kościół na płockim wzgórzu Zagajnik powstał w początkach XIV stulecia (parafię erygowano w 1314 r. i pierwszy kościół mógł powstać w tym okresie, natomiast jej istnienie w Płokach potwierdza spis świętopietrza z 1326 r.). Po pożarze w 1793 r. odbudowano go w stylu klasycystycznym jako znacznie skromniejszą świątynię, którą ze względu na zły stan techniczny rozebrano w 1949 r. Budowę obecnego kościoła zakończono w 1954 r.

 ploki wyc1

 

Największym skarbem świątyni jest cudowny obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem, pochodzący z II połowy XV wieku (autor nieznany). Jest to najstarszy zabytek malarski w Trzebini. Namalowano go na desce w technice temperowej na sposób wzorowany na bizantyjskim typie ikonograficznym Hodigitrii, z wytłoczonym w kredowym pozłacanym tle motywem wici akantu. Sława obrazu płockiego spowodowała, że został on w 1982 r. ukoronowany koronami papieskimi. Drugi cenny zabytek - pochodzący z początku XIV wieku pełnowymiarowy krucyfiks - znajduje się obecnie w kościele w Psarach.

 

ploki wyc2

 

Sanktuarium Matki Bożej - Patronki Polskich Rodzin Robotniczych stanowi jeden z ważniejszych ośrodków kultu maryjnego w Archidiecezji Krakowskiej, którego sława datuje się co najmniej na pierwszą połowę XVII wieku. W 2007 r. umieszczono je, podobnie jak Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na trzebińskim Salwatorze, na trasie międzynarodowego szlaku pielgrzymkowego, biegnącego od Częstochowy do Mariazell w Austrii.


Sanktuarium Maryjne w PłokachKościół otwarty w trakcie Mszy św. i nabożeństw
Msze św. w dni powszednie: 7.00, 18.00
Msze św. w niedziele i święta: 7.30, 11.00, 18.00
Odpust: Narodzenie NMP, niedziela po 8 września

Sanktuarium MB Patronki Polskich Rodzin Robotniczych

32-543 Myślachowice, Płoki
ul. Główna 2.
Tel. (32) 61-37-163

http://sanktuariumploki.pl/

https://www.facebook.com/sanktuariumploki