Nazwa organizacji: Stowarzyszenie Amazonki Ziemi Chrzanowskiej KRS 0000175673 

organizacja posiada „status pożytku publicznego”

Data powstania organizacji: 16.10.2002 r.

Adres siedziby: 32-540 Trzebinia, ul. Rynek 18, każdy czwarty wtorek miesiąca 1500 – 1700,

32-500 Chrzanów, ul. Topolowa 16 - portiernia nr 3 (koło PAKS) w każdy poniedziałek od 1500 – 1700.

Kontakt: 668 143 976,

 

Władze: Anna Czyż - Prezes.

 

Zakres działalności i doświadczenie organizacji:

Celem Stowarzyszenia jest realizacja zadań w zakresie ochrony i promocji zdrowia, w szczególności:

1). niesienie pomocy osobom przed i po mastektomii oraz po różnych zabiegach piersi,

2). uczestniczenie w akcjach na rzecz wczesnego wykrywania nowotworów piersi,

3). uczestniczenie, organizowanie wspólnych akcji, prelekcji, spotkań preferujących zdrowy tryb życia, walka z patologiami społecznymi, takimi jak: narkomania, alkoholizm, mającymi podstawowy wpływ na rozkład rodziny – ochrona rodziny.

Realizowane działania w ostatnim roku

Stowarzyszenie działa na terenie szpitala w Chrzanowie wspierając  kobiety przed lub po operacji mastektomii. Dyżury w Szpitalu i odwiedziny na oddziale odbywają się w każdy poniedziałek w godzinach 15.00-17.00. Dodatkowo śpieszymy ze wsparciem także na wezwanie telefoniczne. Skupiamy w swych szeregach kobiety po przebytej chorobie i ich rodziny w każdy I czwartek miesiąca. W Trzebini działa również punkt konsultacyjny, z którego korzystają zarówno Amazonki, jak i ich rodziny.

Gmina Trzebinia po raz dziewiąty była gospodarzem seminarium edukacyjnego, które odbyło się 19 października 2018 r. w sali kinowej Domu Kultury „Sokół” w Trzebini w ramach akcji Październik Miesiącem Profilaktyki Chorób Nowotworowych Piersi, którego organizatorem było nasze stowarzyszenie.

Hasłem przewodnim ubiegłorocznego spotkania było „Jak dobrze wstać, uśmiechnąć się”. Program seminarium obejmował naukę metody samobadania piersi, najprostszej i najtańszej profilaktyki, którą zaprezentowała Barbara Galus pracownik Poradni Chorób Sutka Szpitala Powiatowego w Chrzanowie. Ta część seminarium szczególnie skierowana była do licznie zgromadzonej na sali młodzieży ze wszystkich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych Powiatu Chrzanowskiego.Zmiany w przepisach Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące uprawnień dla Amazonek przedstawił pan Filip Socha. Natomiast chirurg-onkolog chrzanowskiego szpitala Piotr Rembiecha zapoznał zebranych z problematyką nowotworów piersi od strony medycznej, pokazując obrazowo jakie znaczenie w leczeniu ma wczesne zdiagnozowanie choroby.

Przerwy pomiędzy kolejnymi wykładami zostały uatrakcyjnione występami artystycznymi przygotowanymi i zaprezentowanymi przez młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini która zaprezentowała pokaz fryzur oraz montaż słowno-muzyczny. Dodatkowych wrażeń artystycznych dostarczyły występy Ani Jaremko z grupy baletowej Trzebińskiego Centrum Kultury - taniec z girlandą, Natalki Korzeniowskiej, Klaudii Hajnrych i Martynki Zięba z Domu Gromadzkiego w Trzebini Wodnej - prezentacje wokalne. Na zakończenie tancerka z Dance Art Szkoła Tańca wykonała akrobatyczny taniec na szarfie – hamaku.

 

 seminarium amazonkiFoto. Montaż słowno-muzyczny zaprezentowany przez młodzież z Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych w Trzebini.

 

Data aktualizacji danych: 11.06.2019 r.