Nazwa organizacji: Stowarzyszenie „Siersza” w Trzebini

Data powstania organizacji: 04.11.2004 r.
Adres siedziby:
32-540 Trzebinia ul. Grunwaldzka 108
Kontakt: tel. 509-441-050

Władze: Tadeusz Kawecki – prezes
Piotr Matonóg – vice prezes,
Adam Kurek – vice prezes,
Włodzimierz Łęcki – sekretarz,
Leszek Rejdych – skarbnik.

Dziedzina  działalności:

  1. Kultywowanie tradycji górniczych
  2. Działania wspomagające rozwój demokracji lokalnej, wspieranie inicjatyw na rzecz społeczności lokalnej.
  3. Prowadzenie działalności charytatywnej, współpraca z innymi organizacjami pozarządowymi, działającymi na terenie miasta Trzebini.

Realizowane działania w ostatnim roku:

Pod patronatem Stowarzyszenia w hali sportowej przy LO w Trzebini odbywają się cotygodniowe zajęcia sportowe (piłka siatkowa), w których biorą udział nasi członkowie. Corocznie członkowie Stowarzyszenia fundują paczki świąteczne dla wybranych ubogich rodzin. Na dzień 1.09.2021 r. Stowarzyszenie liczy 64 członków, w większości emerytów, ale również czynnych pracowników pracujących obecnie w innych kopalniach. Są to byli pracownicy fizyczni, ratownicy górniczy oraz kadra inżynieryjno-techniczna.

Inne informacje ważne z punktu widzenia organizacji:

W kilkunastoletnim okresie działania Stowarzyszenia corocznie organizowano tradycyjne spotkanie barbórkowe oraz wiele imprez integracyjnych, zarówno plenerowych jak i Domu Kultury Willa „NOT” w Sierszy. Członkowie Stowarzyszenia uczestniczyli w wycieczkach wyjazdowych, do takich miejsc jak: Szczawnica, Krynica, Zakopane, Ustroń, Rycerka, Sielpia, Wisław, Lublin, Piwniczna, Kazimierz n/Wisłą, Nałęczów, Kudowa, Lwów, Praga, Zamość, Łańcut, Warszawa, Berlin, Wiedeń, Budapeszt, Wrocław, Bieszczady, Szczyrk, Karpacz.

W celu przedstawienia tradycji górniczych i historii górnictwa na naszym terenie, w okresie Barbórki członkowie Stowarzyszenia biorą udział w spotkaniach edukacyjnych z młodzież szkolną.

Ważnym elementem upamiętniającym historię górnictwa, a przede wszystkim ludzi, którzy poświęcając niejednokrotnie zdrowie a nawet życie jest obelisk ufundowany przez członków Stowarzyszenia „Siersza” znajdujący się przy byłym Szybie „Zbyszek” obecnie siedzibie Muzeum Regionalnego w Trzebini. Obelisk został odsłonięty w dniu 16.09.2021 r. w czasie uroczystości z okazji 200- lecia górnictwa na terenie Trzebini. 

 

Data aktualizacji danych: 27.09.2021 r.