Nazwa organizacji: Stowarzyszenie Nasze Psary

Data powstania organizacji: 09.07.2010 r.
Adres siedziby: Psary, ul. Jana Pawła II 43, 32-545 Karniowice,
Kontakt: 695 48 11 33, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Strona internetowa: http://nasze-psary.net/
Władze: Tomasz Piszczek - Prezes

Zakres działalności:

Gromadzenie i nagłaśnianie informacji dotyczących życia mieszkańców Psar, promowanie walorów turystycznych, historycznych i krajobrazowych regionu Psar, czynne propagowanie tradycji kulinarnych regionu, poznawanie i archiwizowanie historii Psar, organizowanie spotkań integrujących społeczność lokalną, organizowanie spotkań otwartych, imprez, wystaw i akcji ulicznych. Przez ponad 5 lat działalności Stowarzyszenie zebrało bezcenne dla organizacji doświadczenie czynnie biorąc udział w życiu wsi i regionu.


Doświadczenie i osiągnięcia:

Stowarzyszenie „Nasze Psary” działa prężnie już kolejny rok.

Oto co udało się nam zrobić w  2014 roku:

1. Zorganizowanie wystawy psarskich pamiątek pt. „Naftalinowy świat”, którą do końca marca 2014 roku można było oglądać w Miejskiej Bibliotece w Trzebini. Zgromadziliśmy na niej 200 zwykłych/niezwykłych przedmiotów z lat 1850-1950.

2. Zorganizowanie w cyklu „Czwartkowe spotkania w bibliotece” wykładu dla seniorów o roli niewielkich materialnych zabytków lokalnych dla naszej społeczności połączone z projekcją najstarszego zachowanego polskiego filmu z roku 1908 „Kultura pruska”, który zilustrowaliśmy muzyką z oryginalnych płyt gramofonowych z początku XX wieku pochodzących z naszych zbiorów.

3. Wykonanie profesjonalnej mapy Psarskiego Szlaku Turystycznego wraz z opisami, który dostępny jest w Psarskim Punkcie Informacji Turystycznej i na naszej stronie w zakładce „Psarski Szlak Turystyczny”. Zapraszamy na wycieczkę!

4. Zorganizowanie konkursu z nagrodami pt. „W świecie moich przodków”. Finał odbył się 17 lutego 2014.

5. Zorganizowanie pokonkursowej wystawy prac dzieci „W świecie moich pradziadków” w czytelni dziecięcej MBP Trzebinia.

6. Udział w targach turystycznych Glob 2014 - Katowice w dniu 29.03.2014.

7. Wyróżnienie w konkursie na Wielkanocne Potrawy podczas Wielkanocnego Spotkania z Tradycją w Chrzanolandii - Myślachowice 12.04.2014.

8. W niedzielę 8 czerwca w skansenie w Wygiełzowie odbyła się jubileuszowa XX edycja konkursu „Przy chłopskim stole”. Stowarzyszenie Nasze Psary brało w nim udział po raz pierwszy prezentując zupę krowoderską oraz rozdając ulotki i foldery reklamujące naszą wieś. Impreza była bardzo udana – nie zabrakło zarówno zespołów prezentujących swe lokalne przysmaki jak i publiczności tłumnie odwiedzającej pomimo upalnej pogody skansen i degustującej przygotowane potrawy.

9. Udział w ogólnopolskim konkursie na najlepszą wiejską stronę internetową „sołectw@ w sieci 2014”. W Małopolsce zajęliśmy drugie miejsce (87 głosów) za miejscowością Okocim. Dziękujemy wszystkim, którzy oddali głosy na naszą stronę. Więcej www.konkurs.kss.org.pl

10. Udział w narodowym czytaniu dzieł Henryka Sienkiewicza. Rynek w Trzebini 06.09.2014.

11. Zorganizowanie imprezy uroczystego Otwarcia Zrewitalizowanego Łąkawca 13.09.2014.

12. Bezpłatne wypożyczanie akcesoriów sportowych. Siatka i piłka siatkowa ufundowana przez Burmistrza Trzebini podczas otwarcia Łąkawca – chętni mogą ją wypożyczyć w siedzibie Stowarzyszenia Nasze Psary, ul. Jana Pawła II 43 lub pod nr telefonu 695481133. Pogoda dopisuje – zapraszamy więc do gry!

13. Zorganizowanie spotkania z podopiecznymi Warsztatów Terapii Zajęciowej Trzebińskiej Fundacji im. Brata Alberta 17.09.2014.

14. Spektakl kameralny „Listy zza drutów Voldenbergu 1941-1944. 16 października 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Trzebini odbyły się dwa przedstawienia kameralne, w których Robert Rejdych znany chrzanowski dziennikarz i Tomasz Piszczek prezes Stowarzyszenia Nasze Psary wcielili się w postać porucznika Tadeusza Muskata, który przez cztery mroczne lata korespondował z oflagu w Voldenbergu z młodą trzebinianką Jakobiną Skomską. W rolę strażnika obozowego wcielił się Piotr Matan historyk ze Stowarzyszenia Nasze Psary. W obecności rodziny pani Jakobiny i licznych widzów odczytali oni kilkadziesiąt niezwykle emocjonalnych oflagowych listów porucznika do „obozowej mateczki” Jakobiny Skomskiej, z którą na żywo nigby nie dane było mu się spotkać. Historyczne listy udostępniła rodzina państwa Ichniowskich, potomków pani Jakobiny, zaś o scenografię zadbała Dorota Szydłowska ze Stowarzyszenia Nasze Psary, udostępniając eksponaty z epoki przechowywane w Domku Cioci w Psarach. Wielkie podziękowania składamy sekcji historycznej stadniny koni w Bolęcinie za udostępnienie do przedstawienia oryginalnych mundurów i replik uzbrojenia. Pani Dyrektor Biblioteki Marcie Sikorze oraz paniom Gabrieli Smółce, Jolancie Piskorz oraz Annie Brzezińskiej dziękujemy za pomysł spektaklu, rys historyczny i bardzo profesjonalne przygotowanie sali do dwóch przedstawień. Dziękują aktorzy amatorzy :)

15. Dzięki współpracy ze stroną www.niebieskaeskadra.pl dokumentującą miejsca pochówku polskich bohaterskich pilotów udało nam się uzyskać jedyną zachowaną fotografię Ignacego Kasprzyka, którego grób znajduje się na starym płockim cmentarzu. Na tej odwiedzanej przez nie tylko polaków, ale również pasjonatów lotnictwa z całego świata stronie, został zamieszczony nasz tekst, który dokumentuje płocki grób i okoliczności śmierci naszego zapomnianego lotniczego bohatera dwudziestolecia międzywojennego. W tej chwili ta wyjątkowa baza danych zawiera nazwiska 4739 grobów naszych poległych śmiercią lotnika pilotów. Jesteśmy dumni, że wśród tych którzy się tam znajdują mogliśmy umieścić naszego krajana.

16. Andrzejki w WDK i Domku Cioci 27 listopada w Wiejskim Domu Kultury w Psarach odbyła się zabawa andrzejkowa dla dzieci i młodzieży. Na tę okoliczność pięknie przybrany “magiczny” Dom Kultury zamienił sie w miejsce wróżb i zabaw. Na dzieci czekała moc atrakcji andrzejkowych, jak również pyszne wypieki przygotowane przez panie z WDK. Dzieki sponsorom: panu Norbertowi i pani Anecie Pytlik, dzieci mogły skosztować kultowych zapiekanek z kazimierskiego okrąglaka w Krakowie. Dyskotekę i oprawę muzyczną przygotował pan Maciej Pulnar. W trakcie imprezy dzieci odwiedziły Domek Cioci, gdzie czekał na nich wesoły duszek, który spiewał arię z opery “Straszny duch/dwór” Stanisława Moniuszki.Imprezę zorganizowały wspólnie: Wiejski Dom Kultury, Szkoła Podstawowa i Stowarzyszenie Nasze Psary.

Inne informacje ważne z punktu widzenia organizacji:

W 2015 r.

1. Zorganizowano zebranie w sprawie budowy chodnika przy ulicy Ostra Góra. 14 stycznia 2015 r. w Wiejskim Domu Kultury odbyło się spotkanie dyrektora powiatowego Zarzadu Dróg Grzegorza Żuradzkiego z mieszkańcami Psar zorganizowane przez radnego Trzebini Tomasza Piszczka i Stowarzyszenie Nasze Psary w sprawie budowy chodnika na ul.Ostra Góra. W spotkaniu wziął udział burmistrz Trzebini Adam Adamczyk i sołtys Psar Anatol Okoczuk.

2. Współudział w organizacji wystawy z okazji 70 rocznicy wyzwolenia Trzebini 23.01.2015

3. Warsztaty kulinarne Karnawałowe Inspiracje w SP. Psary 12.02.2015

4. Zorganizowanie Dnia Kobiet w WDK Psary 08.03.2015

5. Zorganizowanie pokazu zaćmienia słońca w Psarach 20.03.2015

6. Finał konkursu “Witaj, wiosno!”. 21 marca 2015 r. godz. 16.00 w Domku Cioci w Psarach odbył się finał konkursu plastyczno-literackiego “Witaj, wiosno!” zorganizowanego przez Stowarzyszenie Nasze Psary oraz Biliotekę Publiczną w Psarach – filię nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. A. Asnyka w Trzebini.

7. Zorganizowanie wraz z MBP Trzebinia wystawy “Eksperyment PRL”, którą oglądać można w siedzibie Miejskiej Biblioteki Publicznej do 24.06.2015r.

Prowadzimy stronę internetową wsi Psary, która dostępna jest pod adresem www.nasze-psary.net

Data aktualizacji danych: 17.05.2015 r.