Przedszkolaki ( pięciolatki i sześciolatki ) z Przedszkola Samorządowego nr 6 w Trzebini – Gaju zrealizowały program edukacyjny pod nazwą „Dom Płomyka i Iskierki”.  Ma on na celu poprawę bezpieczeństwa dzieci w miejscu zamieszkania, ale także poza nim.

PS6a

16 września i 18 września 2019r. grupy przedszkolne odwiedziły Państwową Straż Pożarną w Chrzanowie. Strażacy przeprowadzili zajęcia szkoleniowe z zakresu bezpieczeństwa pożarowego z wykorzystaniem prezentacji multimedialnej i sprzętu pożarniczego.  Dzieci zapoznały się z pracą strażaków  i sprzętem używanym w ich działaniach. Na realizację tego projektu, w siedzibie Komendy Powiatowej PSP w Chrzanowie zaadoptowano pomieszczenie, w którym zaaranżowano pokój, kuchnię oraz łazienkę,  a całość nazwano „Dom Płomyka i Iskierki”.

PS6

 

W domu tym dzieci zobaczyły początki rozprzestrzeniania się pożaru, jak działają czujki dymu i tlenku węgla, a także mogły nauczyć się, jak zachować się podczas pożaru i prawidłowo ewakuować się z miejsca zagrożonego. Wiedzą już, jak ustrzec się zatrucia tlenkiem węgla (czadem) i jak należy dbać o właściwą wentylację pomieszczeń, jak działa czujka czadu, która ostrzega przed ewentualnym niebezpieczeństwem. Strażacy zademonstrowali i wyjaśnili dzieciom dlaczego  iewłaściwe zachowania w kuchni mogą być źródłem pożaru. 

W „Dom Płomyka i Iskierki” zobaczyły liczne elementy wyposażenia każdego domu, które na co dzień użytkowane w niewłaściwy sposób mogą doprowadzić do tragedii. Przedszkolaki miały możliwość same wskazać te nieprawidłowości
i określić do jakich niepożądanych skutków mogą one doprowadzić. „Dzięki wspaniałej prezentacji strażaków dzieci mogą wykorzystać w praktyce zdobytą wiedzę i np. skorzystać z telefonu, wezwać straż pożarną i ewakuować się w bezpieczny sposób – twierdzi dyrektor przedszkola Jadwiga Kiełbus, dziękując Państwowej Straży Pożarnej w Chrzanowie za udział przedszkola w projekcie.