Pacjenci przychodni zdrowia w Gaju skarżą się na długie terminy oczekiwania na wizytę, problemy z dodzwonieniem się, brak możliwości przyjęcia przez pediatrę na miejscu, czy zbyt dużą ilość udzielanych teleporad. Właśnie o tym mówili na spotkaniu z przedstawicielami PŚZ i PZ Elvita-Jaworzno III sp. z o.o.

Ośrodek zdrowia w Gaju

Ośrodek zdrowia na osiedlu Gaj w Trzebini

Z uwagi na obostrzenia związane z COVID-19, zebranie odbyło się w formule online. Poza przedstawicielami władz miasta i spółki, wzięli w nim udział radni, reprezentanci rad osiedlowych i mieszkańców.

Uwag do działalności przychodni zdrowia w Gaju było kilka. Pacjenci skarżą się na utrudniony dostęp do lekarza. Twierdzą, że muszą czekać od wczesnych godzin porannych, by zapisać się na wizytę. Jednak z uwagi na limity przyjęć, nie wszystkim się udaje. A możliwości wyciągnięcia kartoteki na inny dzień nie ma. Do rejestracji trudno się dodzwonić. A gdy komuś się udaje, bywa, że jest niegrzecznie traktowany przez personel. W ośrodku powinno przyjmować dwóch pediatrów. Jeden od tygodni jest nieobecny, a drugi dostępny jest w ośrodku w Myślachowicach. Na tym lista uwag się nie kończy. Dawniej punkt pobrań materiału do badań czynny był trzy razy w tygodniu. Obecnie czynny jest tylko raz w tygodniu. Większość mieszkańców, by zrealizować zlecone badania, musi jechać do przychodni przy ul. Harcerskiej w Trzebini. Z usług ośrodka w Gaju korzystają nie tylko mieszkańcy osiedla Gaj czy Energetyków, ale również osiedla Siersza czy Gaj Zacisze. I chcą na miejscu nie tylko POZ i poradnię dla dzieci, ale również poradnie K i stomatologiczną.

Przedstawiciele PŚZ i PZ Elvita-Jaworzno III sp. z o.o. tłumaczyli, że w przychodni w Gaju przyjmuje aktualnie dwóch lekarzy POZ, do których jest zadeklarowanych w sumie 2900 pacjentów. Nie ma więc konieczności zatrudnienia kolejnego. Wychodząc jednak naprzeciw oczekiwaniom pacjentów, postanowili o przedłużeniu pracy jednego z lekarzy POZ do trzech dni w tygodniu. Zapowiedzieli też wnikliwą analizę organizacji pracy przychodni.

Dodatkowo, na czas nieobecności jednego z pediatrów, wyznaczyli zastępstwo. Do Gaja oddelegują pediatrę z ośrodka na osiedlu Widokowym. Elvita przeanalizuje również zwiększenie limitu poboru materiału do badań analitycznych i rozezna możliwość uruchomienia nowych poradni. Przedyskutuje ponadto z personelem medycznym kwestię teleporad, a także zachowania niektórych pracowników placówki.

- Wiem od mieszkańców, że część zabrała kartotekę i przepisała się do innej przychodni. Nie chcemy, by pacjenci nas opuszczali. Płacimy składki i chcemy być leczeni na miejscu – głos zabrał radny Józef Dziedzic, który zabiegał o organizację spotkania z PŚZ i PZ Elvita-Jaworzno III sp. z o.o.

Kolejne rozmowy zaplanowano za kilka miesięcy.