Zapewne słyszałeś, że z dniem 1 września 2019 roku wprowadzony został obowiązek prowadzenia wykazu informacji o podatnikach VAT - tzw. „Biała lista podatników VAT” (dalej „BLP”).

kalkulator

Nowa regulacja jest konsekwencją dodania art. 96b do ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2018 r. poz. 2174, „Ustawa o VAT”), który wprowadził obowiązek stworzenia i aktualizowania przez Szefa Krajowej Administracji Skarbowej elektronicznego Wykazu podmiotów zarejestrowanych jako podatnicy VAT, niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do Rejestru podatników VAT.

Podmiot niezarejestrowany, to taki, który złożył wniosek rejestracyjny na formularzu VAT-R, jednakże odmówiono mu wpisu do Rejestru podatników VAT. Co istotne, na Białej liście podatników VAT umieszcza się wskazane powyżej podmioty poprzez ujawnienie ich podstawowych danych, w tym numeru firmowego rachunku bankowego. Zauważ, że ustawodawca posłużył się terminem „podmiot”, a więc terminem szerszym niż „podatnik”. Co do zasady, Biała lista podatników VAT ma na celu kontrolowanie przepływów środków na rachunkach podatnika w sposób szybki i efektywny.

Jeżeli jeszcze nie wiesz z czym wiąże się wprowadzenie do systemu prawa podatkowego BLP, koniecznie przeczytaj naszą poradę. Musisz bowiem wiedzieć, że co do zasady weryfikacja statusu kontrahenta jest uważana za równoznaczną z zachowaniem należytej staranności podatnika (czyli Twojej) w obrocie handlowym. Ma to szczególne znaczenie w przypadku zawierania umów z danym kontrahentem po raz pierwszy. Jednakże, jak zapewne się domyślasz, od każdej reguły istnieją wyjątki. Pamiętaj również, że zaniechanie weryfikacji może skutkować nałożeniem na Ciebie sankcji, o czym będzie jeszcze mowa poniżej. Zachęcamy Cię do przeczytania tej porady, która odpowie na wszystkie pytania dotyczące Białej listy podatników.

W niniejszej poradzie dowiesz się:

1. Kto prowadzi Białą listę podatników VAT?
2. Kogo obejmuje Biała lista podatników VAT? Jakie dane podatnika zawiera Biała lista podatników VAT?
3. Gdzie znaleźć Białą listę podatników VAT?
4. Jakie są terminy wpisu na Białą listę podatników VAT?
5. Jakie sankcje wiążą się z niedokonaniem zapłaty na rachunek bankowy wskazany na Białej liście podatników VAT?
6. Jak dokonać weryfikacji, aby spełniona została przesłanka należytej staranności przedsiębiorcy?
7. Co w sytuacji, gdy dokonamy przelewu na rachunek bankowy nieznajdujący się w Wykazie?

Więcej TUTAJ